Co pić w czasie upałów?

Gdy za oknem upał, zapotrzebowanie organizmu na płyny znacznie wzrasta. Wysokie temperatury sprawiają bowiem, że tracimy wodę w błyskawicznym tempie. To z kolei może prowadzić do odwodnienia i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co zatem pić i w jakich ilościach? Jakie napoje są najlepsze, a z jakich lepiej zrezygnować?

Groźne odwodnienie

Wysokie temperatury sprawiają, że tracimy wodę w błyskawicznym tempie. Pocenie się jest bowiem jedynym mechanizmem obronnym organizmu przed przegrzaniem. Nadmierna utrata wody jest bardzo niebezpieczna, bo skutkuje odwodnieniem i bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Pamiętajmy, że wraz z potem następuje wzmożona utrata wody i soli mineralnych. Niedostateczny poziom płynów jest szczególnie groźny dla niemowląt, małych dzieci i osób starszych.

Początkowo odwodnienie przebiega bezobjawowo. W miarę zwiększania się stopnia odwodnienia pojawiają się symptomy.

Do objawów odwodnienia organizmu należy:

  • wzmożone pragnienie;
  • suchość w ustach;
  • ból głowy;
  • mała ilość oddawanego moczu;
  • osłabienie, senność, apatia;
  • zaburzenia widzenia;
  • omdlenia;
  • kołatanie lub nierówne bicie serca;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • utrata masy ciała.
  • Ubytek wody powyżej 15% masy ciała powoduje śmierć.

    Co i ile pić?

    Podczas upałów należy nawadniać organizm wodą mineralną, najlepiej niegazowaną. To właśnie ona optymalnie nawilża, a dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn. Woda stanowi także ważny element regulujący temperaturę ciała, co jest niezwykle istotne w upalne dni. Wody różnią się pod względem zawartości minerałów. Możemy wybierać spośród wód mineralnych (średnio- lub wysokozmineralizowanych) i źródlanych. Wody wysokozmineralizowane nie są wskazane dla osób z niewydolnością krążenia i chorobami nerek, a także dla dzieci. Mogą bowiem spowodować kumulację składników mineralnych w wątrobie i nerkach. Bezpieczniej jest wybierać wody źródlane, które mogą być stosowane w codziennej diecie, bez względu na wiek i obciążenia zdrowotne.

    Zrezygnujmy natomiast z picia wód smakowych, które zawierają sporą dawkę cukru. Wszyscy, którzy nie lubią wody mineralnej mogą dodać do niej naturalne dodatki smakowe np. listki mięty, sok z cytryny lub limonki. W upalne dni sprawdzą się także napoje izotoniczne, które uzupełnią niedobory minerałów lub herbatki ziołowe (np. z mięty, melisy lub zielona herbata). Kolejną propozycją jest schłodzony jogurt lub kefir, ponieważ gaszą pragnienie i dostarczają organizmowi porcję białka, wapnia i witamin z grupy B.

    Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5-2 litry płynów. Dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi około 30 ml na 1 kg masy ciała. Znacznie więcej powinniśmy pić, gdy dokucza upał, podczas forsownego wysiłku fizycznego, a także podczas gorączki, biegunki czy wymiotów. Pamiętajmy, że uczucie pragnienia maleje w stresie lub może całkowicie zaniknąć w podeszłym wieku. Nie jest więc wiarygodnym sygnałem zapotrzebowania organizmu na płyny.

    Jak pić?

    Płyny należy pić regularnie - małymi łykami, w małych porcjach przez cały dzień. Najlepiej w chwilach odpoczynku, w zacienionych miejscach. Niewielkie ilości wody są wchłaniane w większym stopniu, natomiast picie zbyt dużych ilości płynów powoduje szybkie ich wydalanie i zwiększa ryzyko odwodnienia.

    Podczas upałów najlepiej pić wodę schłodzoną do temperatury 15 stopni Celsjusza. Pijąc napoje prosto z lodówki możemy narazić nasze zęby na szok termiczny, a w konsekwencji na pęknięcie szkliwa. Unikajmy także picia wody w trakcie posiłków, bo to znacząco utrudnia trawienie.

    Czarna lista napojów

    W upalne dni powinniśmy zrezygnować ze:

  • słodzonych napojów i soków;
  • kawy;
  • napojów energetycznych z kofeiną;
  • alkoholu.
  • Kolorowe napoje zawierają sztuczne barwniki, aromaty, konserwanty i przede wszystkim dużo cukru. Dlatego gorzej wchłaniają się z przewodu pokarmowego do komórek organizmu, a tym samym gorzej go nawadniają. Sprzyjają także próchnicy i otyłości. Z kolei kofeina i alkohol działają moczopędnie i wypłukują cenne składniki mineralne z organizmu. Ponadto alkohol zmniejsza tolerancję organizmu na wysoką temperaturę, zwiększa ryzyko przegrzania organizmu i udaru.

    Bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć miesiąc. Bez picia tylko kilka dni.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-07-26]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.