Doktor kiwi :)

Kiwi (agrest chiński) jest owocem pochodzącym z Chin, ale dopiero dzięki Nowozelandczykom zyskał na całym świecie popularność... i swoją obecną nazwę. Smaczny i intensywnie zielony miąższ ukryty jest pod cienką skórką, pokrytą włoskami. To właśnie one przypominały Nowozelandczykom upierzenie zamieszkującego wyspę nielota kiwi. Do Europy owoc trafił w XX wieku i nie bez przyczyny nazwany został owocem zdrowia.

Bomba witaminowa

Kiwi jest bogatym źródłem wielu cennych witamin, minerałów i kwasów owocowych. Zawiera duże ilości witaminy C - jeden owoc zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę u dorosłego człowieka. Zaletą kiwi jest również to, że długie przechowywanie nie powoduje znacznego ubytku tej witaminy. Nawet po sześciu miesiącach przechowywania pozostaje jej 90%. Kiwi dostarcza także witaminę E, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, przede wszystkim: potas, który reguluje rytm serca i ciśnienie krwi, ale także magnez, wapń, cynk i fosfor. Warto podkreślić, że skórka owoców kiwi jest jadalna, a bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej witamin (szczególnie witaminy E).

Dzięki takiej kompozycji składników owoce kiwi chronią przed miażdżycą i chorobami zapalnymi, pomagają zwalczać grypę i przeziębienia koją skołatane nerwy i wpływają na dobre samopoczucie. Bogactwo antyoksydantów sprawia natomiast, że owoce kiwi chronią komórki przed wolnymi rodnikami i znacznie redukują ryzyko chorób nowotworowych.

Pestki kiwi są bogate w pektyny, które neutralizują toksyczne substancje w jelitach i regulują poziom cholesterolu. Ze względu na właściwości ścierające, znalazły zastosowanie w kosmetyce jako składnik peelingów do twarzy i ciała.

Kiwi jest owocem niskokalorycznym. Mogą więc śmiało po niego sięgać osoby będące na diecie i skrupulatnie liczące kalorie, a nawet jest to wskazane. Owoce kiwi zawierają bowiem enzym ułatwiający trawienie i błonnik poprawiający perystaltykę jelit. 100 gram owocu to tylko 56 kalorii.

Uwaga! Kiwi może uczulać. Zawiera bowiem enzymy z grupy peptydaz (aktynidynę, papainę), które uczestniczą w rozkładzie białek i mogą powodować reakcje alergiczne.

Aktynidyna rozkładająca białka sprawia, że owoców kiwi nie należy łączyć z galaretką i mlekiem. Galaretka nie stężeje, a koktajl stanie się gorzki. Aby zneutralizować działanie tego enzymu, należy sparzyć owoc wrzątkiem.

Właściwości lecznicze:

  • obniża poziom trójglicerydów we krwi;
  • zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi;
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi;
  • wzmacnia układ odpornościowy;
  • łagodzi objawy grypy i przeziębienia oraz ułatwia ich leczenie;
  • redukuje wolne rodniki;
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory;
  • detoksykuje organizm;
  • usprawnia pracę jelit;
  • usuwa zaparcia;
  • działa kojąco na układ nerwowy.
  • Regularnie spożywane owoce kiwi poprawiają koncentrację i sprawność umysłową.

    Kiwi w kosmetyce

    Dzięki zawartości kwasów owocowych i pestek, owoce kiwi znalazły zastosowanie w kosmetyce. Kosmetyki z kiwi są szczególnie wskazane do pielęgnacji cery suchej i normalnej. Pestki, posiadające właściwości ścierające, wykorzystywane są do produkcji peelingów. Świetnie oczyszczają skórę, usuwają martwy naskórek, poprawiają krążenie krwi i koloryt skóry.

    Natomiast kwasy owocowe, które wykazują działanie wygładzające, rozjaśniające i lekko złuszczające, są składnikiem kremów i maseczek.

    Ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów kiwi doskonale odżywia, nawilża i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Maseczkę można wykonać samodzielnie w domu np. dodając do rozgniecionego miąższu jogurt naturalny lub płatki owsiane.

    Ekstrakt z kiwi możemy także spotkać w balsamach do ust, szamponach, mydełkach, wodach toaletowych itp.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-01-20]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 3]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.