Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problem pojawia się, gdy jego poziom jest zbyt wysoki. Wówczas może być przyczyną zawału serca, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego lub udaru mózgu. Na szczęście wprowadzając kilka zmian w dotychczasowym stylu życia, można obniżyć poziom cholesterolu i skutecznie chronić serce.

Odpowiednia dieta

Urozmaicona i zbilansowana dieta jest podstawą profilaktyki cholesterolowej. Najważniejsze jest, by zadbać o regularne posiłki (4-5 posiłków o zbliżonej porze). Nie powinny być zbyt obfite - lepiej zjeść więcej małych posiłków.

Ważne jest, by ograniczyć lub nawet zrezygnować z soli i tłuszczów nasyconych, które są źródłem niekorzystnych form kwasów tłuszczowych tzw. tłuszczów trans. Należy także wyeliminować produkty smażone i wszystkie tłuste produkty zwierzęce (tłuste mięsa, wędliny, żółte sery, pełnotłuste mleko i jego przetwory). Oprócz tego należy kontrolować spożywanie produktów zawierających dużo cukrów prostych i dwucukrów: cukru, słodyczy, słodkich napojów.

Dietę warto natomiast wzbogacić w produkty bogate w błonnik pokarmowy. Błonnik obniża poziom cholesterolu, ponieważ pomaga wiązać cholesterol, dzięki czemu jest wydalany z organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia błonnika dla dorosłego człowieka wynosi 20-40 gramów. Jego źródłem są produkty zbożowe z pełnego przemiału (razowe pieczywo, płatki owsiane, otręby, grube kasze), warzywa i owoce. Należy jednak uważać na owoce zawierające dużo cukrów prostych. Są to m.in. banany, winogrona, suszone i kandyzowane owoce.

W diecie ważne są także antyoksydanty, czyli:

  • witamina E zawarta w migdałach, orzechach, olejach roślinnych i zielonych warzywach liściastych;
  • witamina C najobficiej występująca w czerwonej papryce, natce pietruszki, owocach aronii, czarnych porzeczkach i malinach;
  • beta-karoten, którego źródłem są żółte, pomarańczowe, czerwone owoce i warzywa (marchew, pomidory, papryka, morele, dynia itp.).

    Przeciwutleniacze pomagają zredukować poziom cholesterolu, ale także opóźniają procesy starzenia się organizmu i mają istotne znaczenie w profilaktyce nowotworowej.

    Sterole roślinne

    Sterole roślinne to naturalne składniki komórek roślinnych, odpowiedzialne za utrzymanie struktury i czynności błony komórkowej. W przyrodzie sterole roślinne występują w olejach roślinnych (sojowym i kukurydzianym), orzechach i nasionach. Zalecane dzienne spożycie steroli roślinnych wynosi 2 gramy.

    Jak potwierdziły badania, sterole przyczyniają się do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie. Dzieje się tak, bo usuwają one cholesterol poprzez ograniczenie jego przyswajania w jelitach. Cholesterol, który nie zostanie przyswojony, jest wydalany z organizmu. To z kolei przekłada się na obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu oraz „złego” cholesterolu (LDL).

    Aktywny tryb życia

    Aktywność fizyczna ma istotnie znaczenie dla zachowania zdrowia, witalności i dobrej formy. Ćwiczenia wzmacniają układ krwionośny i poprawiają krążenie. Mają także wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. Oprócz tego regularna aktywność fizyczna pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, co również pośrednio przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Warto pamiętać, że aktywny tryb życia w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

    Wystarczy 30 minut umiarkowanego ruchu każdego dnia. Można spacerować, pływać, jeździć na rowerze, uprawiać jogging. Najlepsze będą ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia należy dostosować do wieku, możliwości i kondycji tak, aby nie przeciążać organizmu. Ważne jest jednak, by ćwiczyć regularnie.

    Przyczyny wysokiego cholesterolu

    Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to sposób, by w znaczący sposób obniżyć poziom cholesterolu. Niemniej jednak istnieją także czynniki, które przyczyniają się do jego wzrostu.

    Walkę z cholesterolem utrudniają:

  • nadwaga;
  • palenie papierosów (czynne, ale także bierne);
  • spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach;
  • stres.
  • Warto zapamiętać, że zdrowy tryb życia, czyli właściwa dieta i aktywność fizyczna w istotnym stopniu przyczyniają się nie tylko do obniżenia poziomu cholesterolu, ale także do poprawy ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu zawsze jednak warto zasięgnąć porady lekarza.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-06-01]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.