Jak radzić sobie z upałem?

Upał, żar lejący się z nieba, wysokie temperatury podobne do tropików. Jak bronić się przed nadciągającą falą gorąca? Czy są skuteczne sposoby na upał?

Upał potrafi zmęczyć bardziej niż praca fizyczna. Gdy temperatura przekracza 30 stopni nasz organizm przegrzewa się, czego skutkiem jest pocenie. Takie upały najbardziej szkodzą małym dzieciom, ciężarnym kobietom, osobom starszym i otyłym. Upały powodują spore obciążenia dla serca i całego układu krążenia. Dlatego w tych dniach jest odnotowana rekordowa liczba zasłabnięć. Lekarze radzą, jeśli zauważymy, że ktoś stracił przytomność, należy niezwłocznie wezwać karetkę. Upał daje się we znaki również kierowcą, szczególnie tym, którzy nie mają klimatyzacji. Wtedy za kierownicą należy szczególnie uważać, gdyż wysokie temperatury znacznie osłabiają koncentrację. W czasie upałów nie powinno się również usuwać zębów, gdyż wtedy jest większa skłonność do długich krwawień.

W takie gorące dni przez skórę paruje sporo płynów, dlatego powinno się zaopatrzyć w dużą ilość płynów (co najmniej 3 litry dziennie) i pić te płyny. Może to być woda (najlepiej niegazowana średnio mineralizowana), soki, schłodzona herbata np. miętowa, która idealnie gasi pragnienie. Płyny powinny być letnie, nie zimne - prosto z lodówki, gdyż jest za duża różnica temperatur i to nie wyjdzie nam na zdrowie. Należy unikać kofeiny i napojów alkoholowych, które odwadniają i wzmagają pragnienie.

W upały należy przygotowywać posiłki z przewagą warzyw i owoców, gdyż nie obciążają nam tak żołądka. Potrawy nie powinny być zbyt zimne, ani gorące, gdyż spowoduje to gwałtowną zmianę temperatury w naszym organizmie, czego skutkiem będzie przeziębienie. Można zamrozić owoce (np. jagody i winogrona) i przegryzać sobie razem z lodami między posiłkami. Przy czym należy pamiętać, żeby lodów nie jeść zbyt szybko.

Powinno ubierać się lekko i przewiewnie w naturalne tkaniny, dzięki którym skóra będzie mogła oddychać. Dotyczy to także bielizny. Ubrania powinny być jasne, ponieważ ciemne przyciągają promienie słoneczne i powodują pocenie się skóry. Na nogach powinny być klapki, sandały, japonki, a jeśli to możliwe powinno się chodzić boso. Nogi dodatkowo można posmarować chłodzącym żelem lub pianką. Koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy, które zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru. Można chodzić także pod przeciwsłonecznym parasolem, który chroni nas przed promieniami słońca. Słońce może wyrządzić krzywdę nawet naszym oczom. Należy więc pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, najlepiej wybierać okulary atestowane i z filtrami.

Jeśli to możliwe, w godzinach 10-18, kiedy jest największy upał, należy zrezygnować ze spacerów, zakupów, wyjazdów, prac przydomowych ewentualnie ograniczyć je do minimum. Jest to szczególnie zalecane dla osób starszych i chorych na serce.

Twarz, odkryte ramiona i nogi zaleca się smarować kremem z filtrem, który zapobiega wysuszaniu skóry i oparzeniu słonecznemu. Szczególnie o tym powinny pamiętać osoby o jasnej karnacji, gdyż ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa. Dzieci należy smarować kremem o wysokim współczynniku filtra. Natomiast niemowlęta do szóstego miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu w takie upały.

Dodatkowo twarz można ochłodzić, rozpylając na nią płyn orzeźwiający. Przyjemna mgiełka delikatnie oziębi naszą skórę. Można ją stosować też na makijaż, a jej nadmiar usunąć chusteczką higieniczną. Wrażenie chłodu będzie większe, jeśli płynem orzeźwiającym spryskamy też szyję i dekolt. Dłonie można schładzać pod bieżącą zimną wodą kilkakrotnie wciągu dnia. W torebce warto mieć chusteczki oczyszczające (najlepiej o zapachu cytryny lub mięty), które pozwolą się nam odświeżyć i pozbyć uczucia spoconego ciała. Po południu lub wieczorem najlepiej wziąć orzeźwiającą kąpiel z dodatkiem płynów cytrusowych lub ziołowych, które orzeźwiają i dodają energii. Dobrym sposobem na ochłodzenie naszego organizmu jest kąpiel stóp w zimnej wodzie lub położenie namoczonego w zimnej wodzie ręcznika na szyję, ramiona lub głowę.

W domu trzeba zadbać o dobrą wentylację i zasłonić okna, zaciągając żaluzje, rolety czy zasłony. Nie należy zamykać okna, bo musi być dostęp świeżego powietrza. Niewskazane jest przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, ponieważ nagłe zmiany temperatur (z +20 stopni, na +30 stopni) powodują choroby. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wentylator, którego dodatkowo można przenosić w różne miejsca. Należy jednak unikać przeciągów. Do podgrzewania posiłków najlepiej jest używać mikrofalówki, a nie tradycyjnej kuchenki, która dodatkowo podniesie temperaturę w naszej kuchni. Zmywarkę i pralkę najlepiej jest włączać późnym wieczorem, bo one też dodatkowo ogrzewają nasze mieszkanie. Komputer należy ustawić w chłodnym miejscu. Jeśli będzie stał w słońcu, może zacząć szwankować.

Przed palącym słońcem należy chronić także kwiaty (oprócz kaktusów i palm). Powinny stać z dala od słońca, więc należy je zdjąć z parapetu. Ponieważ promienie słoneczne mogą wypalić w liściach brązowe plamy. W takie upały kwiaty należy podlewać rano i wieczorem, dotyczy to roślin w domu, jak i na balkonie. Dodatkowo kwiaty na balkonie można osłonić parasolem, dzięki czemu padające na nie słońce nie będzie już takie palące.

Wyjeżdżając w podróż samochodem, najlepiej jest wyruszyć wcześnie rano, chyba że nasz samochód jest wyposażony w klimatyzację. Jeśli chcesz podróżować z pieskiem, to najlepiej usadowić go tak, by nie padało na niego słońce. Dobrze jest robić małe przerwy w podróży i często dawać mu pić. Nie należy zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie.

Najlepszą metodą na upał jest unikanie słońca na tyle, na ile to możliwe. Picie dużej ilości wody mineralnej niegazowanej, siedzenie w cieniu ile się da, kąpiel w basenie, w jeziorze lub w morzu :)

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Dorota [2010-07-15]
Ocena:
5/5 [głosów: 2]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.