Skóra promieniująca wiosną

Brak ruchu na świeżym powietrzu, nieodpowiednia dieta, stres i zmęczenie natychmiast malują się na twarzy. Skóra może być przesuszona, zszarzała, pozbawiona blasku i podatna na podrażnienia. Na szczęście wiosna już na dobre się u nas zadomowiła, dlatego jak najszybciej należy przywrócić skórze urodę, by wyglądała świeżo i promiennie.

Złuszczanie i oczyszczanie

Najczęstszą przyczyną złej kondycji skóry jest gruba warstwa martwych komórek, które gromadzą się na jej powierzchni. Dlatego pierwszym krokiem w wiosennej regeneracji powinien być peeling. Jest to najlepszy sposób, by usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka, poprawić ukrwienie skóry i jej zdolność do regeneracji. Złuszczanie pomaga zmniejszyć rozszerzone pory i zredukować nadmiar sebum. Sprzyja także lepszemu przenikaniu składników odżywczych zawartych w kosmetykach w głębsze warstwy skóry. Efektem tego typu zabiegów jest gładka, rozświetlona cera, pozbawiona przebarwień, dobrze nawilżona i naprężona.

Peeling musi być jednak dość delikatny ze względu na bardziej intensywne promieniowanie słoneczne.

Można wyróżnić:

  • peeling mechaniczny - ziarnisty lub mikrodermabrazję (przy cerze wrażliwej i naczynkowej należy zachować szczególną ostrożność, bo łatwo ją podrażnić);
  • peeling chemiczny przy użyciu kwasów owocowych AHA.
  • Zrogowaciały naskórek można usuwać także w domu, stosując peeling odpowiedni dla określonego rodzaju skóry. Do cery suchej i wrażliwej najlepsze będą delikatne peelingi enzymatyczne, a do cery mieszanej i tłustej kosmetyki z drobnoziarnistymi substancjami ścierającymi (np. rozdrobnione łupiny orzechów) lub peelingi z kwasem glikolowym. Po zastosowaniu takich kosmetyków należy chronić skórę kremem z wysokim filtrem (przynajmniej SPF 30), nawet w pochmurne dni. Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu warto nałożyć maseczkę oczyszczającą.

    Nawilżanie i regeneracja

    Gdy skóra jest złuszczona i oczyszczona, w dalszej kolejności wymaga nawilżenia i odżywienia. Po zimie skóra jest sucha, szorstka, poszarzała i staje się wyjątkowo wymagająca. Potrzebuje w dużych ilościach substancji aktywnych - witamin (A, E, C i D-pantenolu), mikroelementów, aminokwasów, fitosteroli. Dobrze, gdy kosmetyki działają dwutorowo, zawierają składniki nawilżające i odbudowują ochronny płaszcz lipidowy.

    Wiosną świetnie sprawdzą się kremy zawierające koenzym Q10, zwany eliksirem młodości. Związek ten dotlenia komórki, poprawia elastyczność skóry, przywraca ładny koloryt, a także wygładza zmarszczki. Innym ważnym składnikiem kosmetyków regeneracyjnych są flawonoidy i fitohormony. Opóźniają one procesy starzenia skóry, pobudzają regenerację naskórka, poprawiają ukrwienie komórek, a także nawilżają i uelastyczniają skórę. Znaleźć je można np. w koniczynie, chmielu, zielonej herbacie, pestkach winogron.

    Najwyższy czas, by zrezygnować z ciężkich, tłustych kremów na rzecz kosmetyków o lżejszej konsystencji. Preparaty pielęgnacyjne powinny być także dobrane odpowiednio do typu cery.

    Ujędrnianie i walka z cellulitem

    Codziennej pielęgnacji twarzy powinna towarzyszyć pielęgnacja skóry całego ciała. Raz w tygodniu warto wykonać staranny peeling, zwracając szczególną uwagę na skórę łokci i kolan. Złuszczona skóra lepiej będzie chłonąć składniki odżywcze zawarte w balsamach. Powinien zawierać glicerynę, kwas hialuronowy i odżywcze witaminy A, C, E. Dobrze, jeśli kosmetyk nawilża przez wiele godzin, a dodatkowo chroni przed utratą wilgoci.

    Warto już teraz pomyśleć o letnim urlopie - pozbyć się cellulitu i ujędrnić ciało. Kosmetyki działając w pojedynkę mogą tu jednak niewiele zdziałać. Oprócz nich w walce z cellulitem ważna jest przede wszystkim aktywność fizyczna, dieta uboga w tłuszcze i węglowodany, a także odpowiednie nawodnienie organizmu. Pomocne mogą okazać się zabiegi w gabinetach kosmetycznych - ultradźwięki, zabiegi endermologii czy mezoterapii.

    Ochrona przed słońcem

    Wiosenne słońce, choć nie tak intensywne jak latem, wcale nie jest bezpieczniejsze. Promienie słoneczne powodują przesuszenie i przedwczesne starzenie się skóry, utratę elastyczności, rozszerzenie naczynek i nasilenie łojotoku. Oprócz tego mogą być przyczyną powstawania nowotworów skóry. Dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami UVA i UVB. Szczególnie osoby o skórze wrażliwej i skłonnej do powstawania przebarwień.

    Nie można także zapominać o ochronie oczu przed promieniami słonecznymi. Okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać szkła z powłoką anty-UV.

    Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie poprawić kondycji skóry w ciągu jednego dnia. Dlatego ważna jest cierpliwość i przede wszystkim systematyczność w pielęgnacji.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-05-08]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 1]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.