Zasmakuj w chińskiej kuchni

Kuchnia azjatycka na stale zadomowiła się w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że jest zdrowa, smaczna, a potrawy przyrządza się wyjątkowo szybko.

Mówiąc o chińskiej kuchni musimy wziąć pod uwagę pełnię kontrastujących ze sobą smaków. Są to: słodki, słony, kwaśny, ostry oraz gorzki. Oczywiście dania podawane w różnych regionach Azji różnią się od siebie, ale łączy je kilka cech wspólnych. Po pierwsze to używanie dużej ilości ryżu, przypraw oraz ziół i sosu sojowego. Po drugie, sposób przygotowania dań, a więc gotowanie na parze, podsmażanie oraz smażenie w głębokim oleju. Po trzecie, charakterystyczną cechą tej kuchni jest przyprawianie świeżego mięsa oraz warzyw imbirem, czosnkiem i sosem sojowym.

Kuchnia azjatycka generalnie posiada wszystkie wyżej wymienione cechy, jednak oczywiście każdy kraj ma swoje specyficzne zwyczaje oraz dania.

Chińskie jedzenie jest w całej Azji najbardziej różnorodne, co jest raczej oczywiste, biorąc pod uwagę naturę i przestrzeń całego kraju. Chiny są wprost ogromne, klimatycznie oraz kulturowo zróżnicowane. Tak naprawdę nie można mówić o jednej kuchni chińskiej, bo różni się ona zasadniczo, w zależności od danego regionu.

W Polsce największą popularnością cieszy się kuchnia syczuańska. Jest ona bardzo specyficzna, a to z powodu powszechnego użycia jednej konkretnej przyprawy, a więc pieprzu syczuańskiego. Co ciekawe, ten pieprz bywa za ostry nawet dla najbardziej zawołanych wielbicieli ognistych smaków. Oprócz pieprzu, potrawy syczuańskie zawierają bardzo często papryczki chili. Ta kuchnia to również smak czosnku, imbiru, cebuli oraz kolendry. Sztuka gotowania jest w tym regionie wyjątkowo dobrze rozwinięta, a obróbka potraw odbywa się poprzez suszenie, solenie i marynowanie na przeróżne sposoby. Najczęściej potrawy z tej kuchni są przygotowywane w woku. Chińskie dania są bardzo łatwe do przygotowania w domu, ale jeśli zależy ci na czasie, możesz zawsze skorzystać z usług restauracji, które w swojej ofercie mają dowóz do domu. Bogactwo smaku kuchni syczuańskiej podkreślone jest występowaniem wszystkich smaków, a więc kwaśnego, słodkiego, ostrego, gorzkiego i słonego.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
. [2012-10-08]
Ocena:
Brak głosów.
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.