Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * - 1 głosy

Syrop-miód Z Mlecza

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 basga

basga

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3434 postów

Napisano 12.04.2007 - 20:01

około 200-300 szt kwiatków mlecza 1 kg cukru 3-4 cytryny ze skórką kilka gożdzików wody tyle by zakryła kwiatki Zebrane w suchy dzień kwiaty mlecza wrzucić do wanny by powyłaziły wszelkie robaczki,,delikatnie opłukać ,wrzucić do garnka i zalać wodą. Pogotować 15 minut ,odcedzić i dobrze odcisnąć -kwiatki wyrzucić a otrzymany wywar wlać do garnka,dodać pokrojone cytryny,gożdziki i trochę cukru. Cały czas wolno gotując dosypywać po trochu cukier [jak za duży gaz to wykipi ],powinno mieć konsystencję lejącego miodu i kolor brązowawy.Gorący przełożyć do słoiczków. Ja zużyłam niecały kilogram cukru a gotowałam około godzinki,wyszło mi dość ciemne ale smaczne no i zdrowe. Otrzymałam taki słoik po 20dkg kawie. :razz:/tutaj mam trochę w szklance/

Załączone miniatury

• Picture_42.jpg

r e k l a m a

#2 Dorunia

Dorunia

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3861 postów

Napisano 12.04.2007 - 20:11

Ja też mam przepis na taki syrop,ale z większej ilości kwiatków,cukru,wody i cytryn...w moim przepisie nie ma goździków :razz:
POZDRAWIAM!!!

#3 basga

basga

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3434 postów

Napisano 12.04.2007 - 21:53

Doruniu a ile czasu gotowałaś i jak smakował? Następną porcję zamierzam zrobić ze świeżym imbirem bo mi tu bardzo pasuje.

#4 Dorunia

Dorunia

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3861 postów

Napisano 13.04.2007 - 06:54

Według mojego przepisu kwiaty z wodą i cytryną gotuje się 1 godzinę...potem się przecedza i czysty sok z cukrem gotuje się następną 1 godz.45 min...DŁUGO...ALE WARTO :razz:
POZDRAWIAM!!!

#5 mac51

mac51

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 431 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu!

Napisano 13.04.2007 - 09:34

Wszystko bardzo pięknie tylko gdzie ja znajdę 300 szt. kwiatków?
Na razie mam tylko jeden :razz:
Dołączona grafika

#6 Miuriel

Miuriel

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 214 postów

Napisano 13.04.2007 - 14:19

Ja mam za to w ogrodzie aż nadto tego pięknego kwiecia. Zastanawiam się do czego można taki syropek dodawać? Do herbaty, ciasta czy po prostu na łyżeczkę i siup do gardełka, jak syropek na kaszel?
Dołączona grafika

#7 basga

basga

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3434 postów

Napisano 13.04.2007 - 14:22

Hmmm,ja mam go dopiero od wczoraj i jako że za herbatą nie przepadam to popijam go z przegotowaną wodą.

#8 Janka

Janka

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 106 postów

Napisano 07.05.2007 - 12:53

W tym roku robiłam ten miód dwa razy.Raz z 500 a drugi raz z 750 kwiatów.(zasmakował wnuczce i poszła narwac 750 kw) :grin: Robię trochę inaczej.W pierwszym dniu gotuję 5 min z jedną cytryną i zostawiam w chłodnym miejscu.Na drugi dzień przecedzam i wyciskam przez gazę,dodaję stopniowo sok z cytryny i cukier.Gotuje tak długo,aż syrop wylany na talerzyk zaczyna tężeć. Po zrobieniu fotki-wkleję.

#9 Janka

Janka

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 106 postów

Napisano 07.05.2007 - 13:12

Ja mam na 300-500 kwiatów:1.5 kg cukru,1.5 l wody ,2 cytryny na 750 kwiatów dałam 2 l wody,4 cytryny i 2 kg cukru(trochę więcej)miod.jpg

#10 ali

ali

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 264 postów

Napisano 10.05.2007 - 08:10

Ten syrop /mój nie jest aż tak bardzo gęsty a przepis też troszkę inny/ stosuję jak syrop na kaszel. Bardzo dobry, zwłaszcza dla dzieci.

#11 makropod

makropod

Nowy forumowicz

• Smakowicze
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11.06.2007 - 03:52

Ja w kwestii praktycznej

nie mylmy mniszka lekarskiego z mleczem :wink: To dwie całkiem różne rosliny (i tylko jedną z nich powinno się tak przyrządzać)

tutaj to wyjaśniono:

Syrop z mniszka

#12 Gość_melisa_*

Gość_melisa_*
  • Goście

Napisano 14.04.2008 - 14:26

"nie mylmy mniszka lekarskiego z mleczem"

Wiadomo, ze określenie mlecz jest pospolite inaczej też dmuchawiec, przecież nie da się pomylić mniszka z innym np. Mleczem kolczastym juz z racji samego wyglądu.
Już tak zalazł za skórę co niektórym mniszek,że nie sposób go pomylić.

#13 basga

basga

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3434 postów

Napisano 27.04.2011 - 10:11

Przy okazji porządków w piwnicy znalazłam słoiczek miodziku chyba sprzed 3-4 lat-idealnie przechowany. A dziś nazrywałam kwiatów na 1 porcję.

#14 Dorota

Dorota

Przyjaciel Smacznego

• Administratorzy
  • 4675 postów
  • Zainteresowania:Kuchnia i nie tylko ;)

Napisano 15.05.2012 - 11:53

Basiu ja zrobiłam drugą porcję miodu, i ta druga produkcja była właśnie z Twojego przepisu :smile:

syrop_miod_z_mlecza_i_gozdzikow1.JPG

Wyszedł mi trochę jaśniejszy (nie wiem czemu) ale jest smaczny, dziękuję Ci za przepis i pozdrawiam :grin:

Ps. Mam jeszcze pytanko, pisałaś wyżej o imbirze, robiłaś z nim może też ten syrop? A może masz jeszcze jakiś ciekawy przepis, bo chętnie wypróbuję :mrgreen:
Z góry dziękuję za odpowiedź :happy:

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi przepisami w extra formie na extra.smaczny.pl

Dlaczego warto? Masz więcej przepisów (ponad 6240). Masz dodatkowe informacje o przepisach (m.in. liczbę kalorii, liczbę porcji, trudność i czas wykonania) oraz dużo ciekawych i sprawdzonych porad (ponad 1490). Możesz dodawać swoje przepisy tworząc swoją Internetową Książkę Kucharską. Oglądasz całą stronę (i nasze forum) bez reklam! I wiele więcej...

Sprawdź teraz extra.smaczny.pl...

#15 basga

basga

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3434 postów

Napisano 15.05.2012 - 13:32

Może barwa zależy od długości gotowania albo od ilości pyłku na kwiatkach...Z imbirem nie robiłam a w tym roku nie robię,bo mam jeszcze zapasy.Robiłam nalewkę imbirową z cytrynami i już jej nie ma i do tego się przymierzam jeszcze a z nowych przepisów to...póki co studiuję te książeczki z serii Przepis na zdrowie i tam jest parę intrygujących przepisów.Teraz to zastanawiam się nad wykorzystaniem kwiatów czarnego bzu i lipy bo wkrótce będzie kwitła.Robiłam nalewkę na spirytusie z kwiatów kasztanowca-taką do nacierań,stłuczeń,żylaków itp ale jeszcze naciąga.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Zmień widoczność shoutboxa Shoutbox Otwórz w nowym oknie

@  Dorota : (24 czerwiec 2014 - 09:26) mamy wreszcie lato :)
@  Dorota : (24 czerwiec 2014 - 09:27) chociaż pogoda taka sobie jak na lato ;)
@  Dorota : (24 czerwiec 2014 - 09:27) u nas deszczowo, zimno...
@  Dorota : (24 czerwiec 2014 - 09:27) a u Was?
@  AnnaK : (26 czerwiec 2014 - 20:11) U nas niestety bez deszczu, a jest bardzo potrzebny. Jak ktoś ma go za dużo to bardzo proszę o przysłanie do mnie.
@  AnnaK : (26 czerwiec 2014 - 20:12) Noce są zimne 9 st.C a w dzień 20, słońce, chmury i dość silny wiatr.
@  Dorota : (07 lipiec 2014 - 22:19) Nas znowu nawiedziły upały
@  Dorota : (07 lipiec 2014 - 22:19) uffff
@  Dorota : (07 lipiec 2014 - 22:19) rano już o 8,00 jest 23 st.
@  Dorota : (07 lipiec 2014 - 22:20) potem coraz więcej i tak rośnie.... ponad 30 st
@  Dorota : (07 lipiec 2014 - 22:20) też musimy podlewać...
@  Dorota : (07 lipiec 2014 - 22:20) ale zapowiadają znowu burze...
@  Dorota : (07 lipiec 2014 - 22:22) a ja ich nie chce i ich nie lubię :dry: :-|
@  AnnaK : (10 lipiec 2014 - 20:53) U nas też gorąco. Powyżej 30st.
@  Dorota : (17 lipiec 2014 - 22:27) u nas teraz też upały :)
@  Dorota : (17 lipiec 2014 - 22:27) prawdziwie wakacyjna pogoda :)
@  Dorota : (20 lipiec 2014 - 00:20) u nas upałów ciąg dalszy :)
@  Dorota : (25 lipiec 2014 - 23:43) Witam wieczorową porą :)
@  Dorota : (25 lipiec 2014 - 23:43) ale szybko ten czas leci.... już prawie połowa wakacji za nami...
@  tritek : (29 lipiec 2014 - 19:21) http://imgur.com/dGPG4fg - ktos ma pomysł co to jest? :>