Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wysoki Cholesterol

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jolcia

Jolcia

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 527 postów

Napisano 08.09.2007 - 17:21

Może ktoś zna domowe sposoby na obniżenie cholesterolu. Wszystkie propozycje mile widziane.

#2 Kasiulek

Kasiulek

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 532 postów

Napisano 08.09.2007 - 18:03

Domowe sposoby to na pewno wyeliminowanie z jadłospisu produktów bogatych z zły cholesterol.

Czego nie jeść:
- Mięs zawierających cholesterol: tłuste mięsa,boczek, parówki, kiełbasa salami i inne wędliny wędliny, wątróbka, podroby, konserwy mięsne , tluszcz i skóra z drobiu
- Należy unikać potraw smażonych na maśle, smalcu, słoninie, oleju słonecznikowym, sojowym, czy kukurydzianym oraz na margarynach twardych (służących do smażenia). Dotyczy to również posiłków sprzedawanych komercyjne takich jak hamburgery, frytki czy chipsy, gyż zawierają one tłuszcze w formie trans, ktore rownież powodują wzrost cholestrolu LDL we krwi.
- Masła
- Jajek
- Pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych, lodów
- Pieczywa białego
- Połączenie cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych ma szczególnie silny wpływ na wzrost poziomu cholesterlu. Bardzo często połączenie takie występuje w słodyczach, wyrobach cukierniczych, ciastach, ciastkach, lodach i deserach, gdzie cukier łączy się z masłem, śmietaną, mlekiem, margaryną czy jajkami.

Co jeść:
- Chude mięso (np. kurczaki) i chudą wędlinę (np. polędwicę). Niektóre ryby np. łosoś, tuńczyk, makrela zawierają omega 3 - kwasy tłuszczowe, które wg. Specjallistów zapobiegają powstawaniu choroby wieńcowej serca.
- Do smażenia lepsze są oleje oliwkowe i rzepakowe, które pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegają utlenianiu. Osoby o powyższonym choleserolu i cierpiące na miażdżycę powinni w ogóle unikać smażonych potraw. Powinny zamiast tego spożywać więcej pokarmy gotowane, duszone, bądź pieczone z jak najmniejszą ilością tłuszczu.
- margaryna miękka (do smarowania pieczywa), w malej ilości
- Aby dostarczać inne niezbędne dla organizmu skladniki, unikając obfitych w cholesterol, warto pić niskotłuszczowe mleko, jogurty, jeść chudy biały ser. Dzięki temu ogranicza się również ilość spożywanych kalorii. Otyłość jest również jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu.
- Pieczywo ciemne
- Warzywa i owoce są dobrym źródłem witamin E, C i betakarotenu. Te mikroelementy chronią przed utlenianiem cholesterolu. Należy więc jeść dużo warzyw i owoców. Każdego dnia spożywaj duże ilości produktów zbożowych, warzyw, owoców.

Dodatkowe wskazówki
- Warto też jeść zboża. Warzywa, owoce i zboża, zawierają blonnik, który powoduje obniżenie ilości cholesterolu w organiźmie.
- Błonnik znajdziemy również w płatkach owsianych, ryżu, kaszy, otrębach. Błonnik wywołuje uczucie sytości, dlatego zalecany jest dla osób odchudzajacych się.
- Aby usupełniać braki tłuszczu, dobrze jest również jeść w niewielkich ilosciach orzechy, nasiona strączkowe np.. słonecznika lub dyni
- Sprawdzaj na opakowaniach zawartość tłuszczu i cholesterolu.
- Pij w niewielkich ilościach czerwone wino.

Podam przykładową dietę dla osób z wysokim cholesterolem. Zajrzyj TUTAJ

#3 iwona30

iwona30

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 715 postów

Napisano 09.09.2007 - 11:36

Jolu ja widziałam herbatkę obniżającą cholesterol tylko nie wiem jakiej to było firmy musiałabyś się rozglądnąć. Ale oprócz diety pewnie będą musiały być włączone lekarstwa żeby poskutkowało.

#4 basga

basga

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3434 postów

Napisano 09.09.2007 - 12:42

Mojej znajomej mama miała bardzo wysoki cholesterol i lekarz jej powiedział,że baaardzo podnosi go obgryzanie kostek z mięsa a zwłaszcza chrząstki,np.z boczku. Tę herbatkę też widziałam ale firmy nie kojarzę,Vitax czy coś podobnego.

#5 krysia50

krysia50

Stały bywalec

• Smakowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 45 postów

Napisano 09.09.2007 - 13:17

Podam ci przepis z książki Michała Tombak - sama stosuję i z dobrym skutkiem. 50 g oliwy z oliwek podgrzać, wlać do szklanki i wycisnąć na to sok z całego grapefruita. Wypić to wszystko i położyć się na prawym boku, przyłożyć w okolice wątroby termofor lub poduszkę elektryczną, poleżeć 45-60 minut. Zabieg należy wykonywać 7 dni z rzędu co trzy miesiące. Po wypiciu oliwy z sokiem proszę niczego nie jeść przez 2 godziny. Zabieg najlepiej wykonywać przed snem, 3 godziny po ostatnim posiłku. Ja to już stosuję 3 raz i z 8,80 cholesterol obniżył się do 6.o5. Zyczę powodzenia.

#6 Jolcia

Jolcia

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 527 postów

Napisano 09.09.2007 - 20:12

Dzięki wszystkim za porady.Będę je wprowadzała w życie.Dam znać z jakim skutkiem.

#7 Madzia

Madzia

Nowy forumowicz

• Smakowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • Zainteresowania:Lubię gotować,czasami biorę się za jakieś robótki ręczne.W ciepłe dni być na działce .Jestem mamą i żoną i dobrze mi z tym.

Napisano 22.09.2008 - 19:22

Mój mąż ma problem z cholesterolem,z racji wykonywanego zawodu ma to pod kontrolą i musi to być w normie.Przed badaniami jada wędzoną makrele.Czasami pił oliwę z oliwek.Cholesterol zawsze trochę spadał,ale cierpiała wątroba.Teraz bierze lek.Jeszcze,znam przepis na Pani rogaliki,pyszne,uwielbiane przez moją rodzinę.Z tego ciasta wychodzą pyszne rurki i ciasteczka.Można je odświeżać w mikrofali.Jestem nowa na tym portalu,nie wiem jak się poruszać,dlatego piszę w takiej formie.

#8 Christina

Christina

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 225 postów

Napisano 25.09.2008 - 00:47

Jeśli chodzi o poziom cholesterolu, to jeśli jest wysoki, przydałoby się zrobić dodatkowe badania z oceną HDL i LDL - osobno, żeby przekonać się, który składnik tak zawyża poziom. Ponadto, wysoki poziom cholesterolu, nie zawsze jest wynikiem "złej" diety - czasem jest to predyspozycja dziedziczna i zmiana diety niewiele pomaga...
Życie jest jak kuchnia - żeby coś zrobić, często trzeba pobrudzić ręce.

#9 kanapka

kanapka

Nowy forumowicz

• Smakowicze
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 25.09.2008 - 11:39

Cóż, może nie będzie to super pomocne ale... Ja po prostu nie jadam czerwonego mięsa, ogólnie jedynym mięsem jakie jem jest drób, nie wspominam o rybach. Poza tym masa warzyw. Jeśli coś smażonego to tylko na oliwie z oliwek. Masło czasami do rybki i kanapek :grin:

#10 kasia35

kasia35

Nowy forumowicz

• Smakowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 21.01.2009 - 13:31

Wszystkie ryby mają pozytywny wpływ na obniżenie cholesterolu dodatkowo zawierają bardzo zdrowe kwasy omega 3 ;)

#11 mizejew

mizejew

Nowy forumowicz

• Smakowicze
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11.06.2009 - 20:15

Wszystkie ryby mają pozytywny wpływ na obniżenie cholesterolu dodatkowo zawierają bardzo zdrowe kwasy omega 3 :-(

Witajcie! Jestem na diecie protal od lutego 2009r. Schudłam 8 kg , a co najważniejsze, obniżyłam cholesterol z 370 (od lat taki wysoki) do 202 (wszystkie frakcje także bardzo spadły do niskiego poziomu) i to bez żadnych leków. Pozdrawiam

#12 jotka

jotka

Stały bywalec

• Smakowicze
  • PipPipPipPipPipPip
  • 38 postów

Napisano 23.10.2009 - 15:03

Wszystkie ryby mają pozytywny wpływ na obniżenie cholesterolu dodatkowo zawierają bardzo zdrowe kwasy omega 3 :)

Oj ryby to tak :shock:
Ja też mam wysoki cholesterol, robię wszystko co mogę aby go obniżać. Mam szmery w tętnicy podobojczykowej od zarośniętych blaszek ;) Biorę też systematycznie leki to czasami pozwalam sobie na jajko w majonezie, albo kawkę niskodrażniącą, taką która nie podwyższa cholesterolu, herbatkę koniecznie z cytryną albo sokiem z aronii :shock:

#13 Gość_toczek_*

Gość_toczek_*
  • Goście

Napisano 18.12.2010 - 23:32

Różne są opinie na temat leków na cholesterol, dlatego wszystkich zainteresowanych tym tematem zachęcam do zapoznania się z książką pt. "Mity o cholesterolu".

A wracając do tematu. Trzeba wprowadzić kilka zasad, żeby można było obniżyć wysoki cholesterol skutecznie. Należy ograniczyć spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale oprócz tego ważne jest też, żebyś zwrócił uwagę na:

- więcej aktywności fizycznej (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, długie spacery itd.)

- rzucenie palenia papierosów i picia alkoholu,

- picie dużej ilości wody niegazowanej,

- włączenie do diety dużej ilości owoców, warzyw,

Najważniejsza zasada to zaopatrzenie swojej diety w naturalne suplementy diety. Ich zaleta już sama rzuca się w oczy, są w 100% naturalne więc nie szkodzą zdrowiu tak jak leki. Działają profilaktycznie i pozbywają się objawów. Najlepiej poszukać suplementów, które w swoim składzie zawierają: kwas Omega3, czosnek, witaminę C i E, pektyny z jabłek, chrom. Dobrze by było, gdyby był produkt, który zawiera je wszystkie razem.

#14 Dorunia

Dorunia

Przyjaciel Smacznego

• Aktywni Smakowicze
  • 3862 postów

Napisano 30.01.2012 - 14:30

Dzisiaj byłam u lekarza i z wyników wynika,że mam zbyt wysoki cholesterol bo aż 268...diety przestrzegam już od 2009 roku...nie palę papierosów...dużo się ruszam(spacery szybkie i nording walking codziennie)...u mnie przyczyną jest chyba stres,bo nic innego nie wpada mi do głowy...Pani doktor przepisała mi tabletki,które mam przyjmować codziennie :(
POZDRAWIAM!!!

#15 Dorota

Dorota

Przyjaciel Smacznego

• Administratorzy
  • 4707 postów
  • Zainteresowania:Kuchnia i nie tylko ;)

Napisano 30.01.2012 - 15:51

:neutral: U mnie w rodzinie, też jest osoba, która od kilku ma wysoki cholesterol, też przestrzega dietę, i bierze leki, a lekarz powiedział jej, że tak działa jej organizm... można się starć, a organizm robi swoje...

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi przepisami w extra formie na extra.smaczny.pl

Dlaczego warto? Masz więcej przepisów (ponad 6400). Masz dodatkowe informacje o przepisach (m.in. liczbę kalorii, liczbę porcji, trudność i czas wykonania) oraz dużo ciekawych i sprawdzonych porad (ponad 1500). Możesz dodawać swoje przepisy tworząc swoją Internetową Książkę Kucharską. Oglądasz całą stronę (i nasze forum) bez reklam! I wiele więcej...

Sprawdź teraz extra.smaczny.pl...

Similar Topics Collapse

Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Zmień widoczność shoutboxa Shoutbox Otwórz w nowym oknie

@  figiel : (01 październik 2014 - 07:28) hhmmm , przestawiają się daty tzn.na oststnich wpisach sa wcześniejsze daty i czym wyżej tym bliżej aktualnej daty :)
@  figiel : (01 październik 2014 - 07:29) co do grzybów , to narazie nie ma , czekamy :)
@  figiel : (02 październik 2014 - 14:22) witam !
@  AnnaK : (09 październik 2014 - 20:42) U nas jest sucho to i grzybów nie ma, a szkoda, bo dziś było 24stopnie i noc ciepła więc mogłyby rosnąć.
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:48) Witajcie wieczorową porą :)
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:48) oglądał ktoś mecz??
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:48) mamy kolejne zwycięstwo - pięknie! :)
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:49) Miniu mówią o lasach pyrzowickich, że tam są - były grzybki
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:49) mówiłaś że tam kiedyś zbierałaś ;)
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:49) ja w tym roku na grzybkach nie byłam
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:50) u nas rosną tez pod modrzewiem maślaczki :)
@  Dorota : (11 październik 2014 - 23:50) miłej nocki dla wszystkich :)
@  figiel : (13 październik 2014 - 10:23) witam!!! piękne zwycięstwo ...ale też i zobowiązujące :)
@  figiel : (13 październik 2014 - 10:24) co do grzybów , to u nas zaczęły rosnąć prawdziwki i kożlaki ,le jest sucho w lesie , mogłoby popadać
@  figiel : (13 październik 2014 - 10:24) miłego dnia wszystkim :)
@  figiel : (14 październik 2014 - 09:29) witam ! jestem ciągle wylogowywana , kiedy się zaloguję, mam wiadomość -'nie masz uprawnień do tego' .....
@  figiel : (14 październik 2014 - 09:29) może mi ktoś podpowiedzieć co się dzieje ?
@  AlicjaBar : (17 październik 2014 - 11:19) Witam tak sobie czytam o pigwie i pigwowcu ja robie od kilku lat przetwory kroje owoce zasypuje warstwowo owoc cukier jak pusci sok to do butelek a reszte podsmażam jak dżem miksuje blenderem i do słoiczków pychota na chleb
@  figiel : (17 październik 2014 - 12:15) witam ! i znowu jestem za każdym razem wylogowywana :(,jak wchodze na stronę to tylko raz po zalogowaniu
@  iwona99 : (19 październik 2014 - 13:03) witam wszystkich zapraszam na mój blog domowyprzepisy.blogspot.com