Skocz do zawartości

Ciasto Drożdżowe Opada


Gość Jaaa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość instantsoup

Mówi się, że ciasto drożdżowe jest najtrudniejsze. Ja osobiście piekę je od 6. roku życia i dużo większe problemy sprawiają mi torty :sad: ale do rzeczy. żeby drożdżówka się udała trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach: - mąka nie może być przypadkowa, na ciasta z dodatkiem owoców (czyli tzw. obciążone) lepiej używać mąk o wyższym typie (najlepiej 650 lub 500 wymieszaną z 650), tak samo do keksów. mąka taka tworzy mocniejszą siatkę białek przy wyrabianiu i lepiej się napowietrza - drożdże muszą być świeże! bezpieczniej jest robić ciasto z rozczynem, wtedy można kontrolować jakość drożdży jeszcze przed wyrobieniem ciasta - wyrabianie - musi trwać na tyle długo, by ciasto było gładkie, elastyczne i dobrze napowietrzone. ja osobiście wyrabiam drewnianą łyżką "wybijając" ciasto od spodu. to ciężka i męcząca praca ale warto, bo efekt jest gwarantowany :grin: - "garowanie" - czyli wyrastanie ciasta przed samym pieczeniem, już po nałożeniu owoców i kruszonki - warto zostawić surowe ciasto na kilkanaście minut w pobliżu piekarnika lub w innym ciepłym miejscu żeby drożdże zdążyły wytworzyć dwutlenek węgla i spulchnić ciasto. - temperatura pieczenia - ciasto drożdżowe zaczynamy piec w około 160 stopniach, żeby urosło. po około 15 minutach (to orientacyjne, bo czas rozrostu ciasta w piecu zależy od jakości mąki, drożdży i stopnia wyrobienia) podkręcamy temperaturę do około 180 stopni po to, żeby zatrzymać rozwój drożdży i utrwalić już wytworzoną strukturę. łączny czas pieczenia ciast Z OWOCAMI nie powinien być dłuższy niż 45 minut. po 35 minutach sprawdzamy drewnianym patyczkiem w kilku miejscach czy ciasto się nie klei. ciasto bez owoców pieczemy niecałe 20 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

cukier do zaczynu - pożywka dla drożdży. przede wszystkim dobrej jakości składniki, niestety obecnie sprzedawana mąka jest tak podłej jakości, że chleb z piekarni, ciasta, makarony już nie "te". drożdże świeże, niemrozone, spróbuj przesiać mąke. bez otwieranai pieca daj mu wygarować się i potem dowal mu ponad 200C zeby sie przypiekło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że to wina temperatury.Piekę różne rzeczy od 30 lat i nie spotkałam się z tym aby jakieś ciasto piekło się w 150'C.No chyba że bezy, ale to jest raczej suszenie a nie pieczenie.Drożdżowe upiecze się w 170' ale wydłuża się czas pieczenia.Ja piekę (w zależności od przepisu) od 180-200'C.Dużo tez zależy od samego pieca.Przykładowo moja mama ma elektryczny piekarnik i nigdy nie nastawia więcej jak 180'C bo wszystko po chwili jest bardzo przypieczone.Ważne tez czy masz termoobieg i itp wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.