Skocz do zawartości


Kaliope

Rejestracja: 11.12.2007
Poza forum Ostatnio: 02.04.2012 16:03
*****

Moje tematy

Sernik Dietetyczny

07.01.2011 - 01:37


Witam wszystkich po dłuższej przerwie :mrgreen: Dzisiaj proponuję przepis na dietetyczny sernik. U mojego Taty wykryto cukrzycę, zmaga się z chorobą od kilku miesięcy. Z tego powodu ostatnio piekę mniej, żeby nie robić Tacie apetytu. A jeśli już coś piekę, to staram się tak przerabiać przepisy, by były w miarę bezpieczne dla diety cukrzycowej. Oto moja wersja sernika dla diabetyków. Zmodyfikowałam przepis na sernik tradycyjny, między innymi wprowadzając chudy twaróg, mąkę kukurydzianą i fruktozę zamiast cukru. Zrezygnowałam też z większej ilości jajek i kakao do polewy. Sernik smakuje na prawdę świetnie. Cała rodzinka się zajadała, nie tylko Tata. Ciasto jest delikatne w smaku, masa serowa lekko wilgotna, no i przede wszystkim zdrowszy, bo mniej kaloryczny. Polecam wypróbować!

Ciasto:

- 1 i ¼ szklanki mąki pszennej

- ¾ szklanki mąki kukurydzianej

- ¾ kostki margaryny

- i całe jajko

- 4-5 łyżek fruktozy sypkiej

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 1-2 łyżki oleju

- trochę olejku pomarańczowego

Z podanych składników zagnieść kruche ciasto i wyłożyć na dużą tortownicę (wystarczy nawet 1,5 szklanki mąki łącznie... ja z tej ilości zrobiłam spód do ciasta i jeszcze 15 ciasteczek kruchych).


Masa serowa:

- 1 kg chudego twarogu (wydusić w ręczniku i zmielić)

- ¾ kostki margaryny

- ¾ szklanki fruktozy sypkiej

- 2 łyżki mąki ziemniaczanej

- 3 żółtka (2 białka na pianę)

- trochę olejku pomarańczowego

- można dodać 2-3 łyżki jogurtu naturalnego

Margarynę utrzeć z fruktozą, dodać żółtka, utrzeć. Dodawać po łyżce sera i dokładnie ucierać. Na koniec mąkę ziemniaczaną i pianę z dwóch białek, delikatnie wymieszać. Masa będzie dość gęsta. Wyłożyć masę na ciasto, wyrównać i piec około 1 godzinę i 10 minut w temp. 200 stopni C. Gotowe ciasto polać polewą z gorzkiej czekolady roztopionej z chudym mlekiem i fruktozą (według upodobań).

Załączony plik  ciacho 012.jpg   666,22 KB   50 Ilość pobrań

Załączony plik  ciacho 009.jpg   865,71 KB   58 Ilość pobrań

Załączony plik  ciacho 010.jpg   668,33 KB   47 Ilość pobrań

Załączony plik  ciacho 013.jpg   646,6 KB   39 Ilość pobrań

A może ktoś dysponuje innymi przepisami na wypieki dla diabetyków? Byłabym bardzo wdzięczna :wink: Pozdrawiam cieplutko wszystkich Forumowiczów :grin:

Warstwowiec Kakaowo-Serowo-Kokosowy

18.07.2010 - 14:59

Załączony plik  ciasto urodzinowe Mamci 003.jpg   807,48 KB   56 Ilość pobrańDziś moja Mamcia obchodzi podwójne święto: imieniny i urodziny.. pięćdziesiąte! Na tak wyjątkową okazję szukałam wyjątkowego ciasta. Miał być okrągły tort, ale ze względu na ilość gości zdecydowałam się upiec w tradycyjnej prostokątnej formie. Znalazłam ciekawy przepis i zmodyfikowałam go według swoich upodobań... kremy zrobiłam już zupełnie inne niż w oryginalnym przepisie, gdzie był jeden budyniowy (u mnie dwa kremy własnego pomysłu).
Bardzo zachęcam do wypróbowania! Ciasto jest trochę pracochłonne, ale naprawdę smaczne. No, i warstwa serowa.. a sernik to moje ulubione ciacho :)

Ciasto kakaowe:
25 dkg margaryny
3 łyżki kakao
1 szkl cukru
4-5 łyżek mleka
1 3/4 szkl mąki
5 żółtek (białka na pianę)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Margarynę, mleko, cukier i kakao zagotować, zdjąć z ognia i ostudzić. Następnie wbijać po jednym żółtku i dobrze wymieszać, wsypać mąkę, proszek do pieczenia i znów dokładnie wymieszać, na końcu ubić pianę z 5 białek i delikatnie połączyć z ciastem. Wylać na wysmarowaną i wyłożoną papierem blaszkę.

Beza kokosowa:
5 białek
20 dkg cukru
20 dkg kokosu
Ubić białka z cukrem, dodać wiórki kokosowe i wylać na ciasto ciemne, razem piec w temp. 200 st. przez około 50 minut.Po ostudzeniu przekroić wzdłuż na pół i zdjąć papier ze spodniej warstwy.

Warstwa serowa:

60 dkg sera śmietankowego (u mnie "Pacynka")
15 dkg masła
30 dkg cukru pudru lub 25 dag zwykłego kryształu
6 jaj
1 łyżka budyniu waniliowego lub śmietankowego
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
sok z połowy cytryny
można dać kilka kropel olejku pomarańczowego
Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, dodawać po jednym żółtku i ucierać aż do białości, dodać ser i dobrze utrzeć, następnie budyń, sok z cytryny i na końcu ubite białka. Masę wyłożyć na wysmarowaną i wyłożoną papierem blaszkę. Piec w temp 180 – 200 stopni przez około 50 minut.Po ostudzeniu zdjąć papier z ciasta.

Krem (podstawa):

1/2 litra mleka
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
cukier waniliowy, 3 żółtka
½ szklanki cukru,
1,5 kostki masła
Ugotować z tych składników budyń, wystudzić i utrzeć z masłem na pulchną masę.
To jest krem podstawowy, na bazie którego można dodawać inne składniki i stworzyć własny krem o dowolnym smaku. Ja tą masę podzieliłam na 2 części i zrobiłam 2 różne kremy:
1) krem kawowy z orzechami - dodać 1 łyżeczkę suchej kawy sypanej, posiekane grubo orzechy laskowe w karmelu (około 10 dag) oraz 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej zalanej odrobiną gorącej wody (ostudzić i wlać do kremu). Na końcu dodać 2 łyżki spirytusu (ja dodatkowo dosypałam jeszcze trochę mleka w proszku)
2) krem czekoladowy - roztopiłam w garnuszku 10 cukierków Dumle (czekoladowe z nadzieniem toffi) dodając 5 łyżek mleka i kilka kostek gorzkiej czekolady. Po ostudzeniu wlałam do kremu i zmiksowałam. Na końcu dodałam 2 łyżki spirytusu i 2 łyżki mleka w proszku.

Wykonanie:

Ciasto kakaowo - kokosowe przekroić na pół i złożyć całość w następujący sposób:
1. ciasto kakaowo - kokosowe
2. krem kawowy z orzechami
3. warstwa serowa
4. krem czekoladowy
5. ciasto kakaowo - kokosowe<br style=""> Całość polać polewą czekoladową i dowolnie udekorować.

Smacznego! Na zachętę kilka fotek:

Załączony plik  ciasto urodzinowe Mamci 003.jpg   807,48 KB   56 Ilość pobrań Załączony plik  ciasto urodzinowe Mamci 006.jpg   963,66 KB   76 Ilość pobrań

Załączony plik  ciasto urodzinowe Mamci 011.jpg   797,04 KB   96 Ilość pobrań Załączony plik  ciasto urodzinowe Mamci 012.jpg   1,02 MB   72 Ilość pobrań

Załączony plik  ciasto urodzinowe Mamci 013.jpg   822,65 KB   61 Ilość pobrań

<br style="">

Kruche Z Masą Kokosow-Jabłkową I Bitą Śmietaną

11.07.2010 - 12:08

Pierwszy raz przy wyborze ciasta na niedzielę zdałam się na ślepy los. Otworzyłam pierwszą lepszą gazetkę z ciastami na dowolnej stronie i upiekłam to, na co trafiłam :) I bardzo się z tego cieszę, bo ciasto wyszło bardzo dobre.
Przepis pochodzi z dodatku do Poradnika Domowego - numer specjalny 1/2007. W nawiasach podaję swoje zmiany.

Ciasto kruche:
- 2 szklanki mąki
- 4 żółtka
- 20 dag masła (ja dodałam jeszcze 2 łyżki oleju i trochę soku z cytryny)
- 6 dag wiórków kokosowych (pominęłam)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 szklanka cukru
- szczypta soli

Wierzch:
- 1,5 kg jabłek (u mnie słoik jabłek + 3 jabłka starte na tarce)
- 4 białka
- 25 dag cukru
- 15 dag zmielonego twarogu (u mnie serek śmietankowy "Pacynka", którego nie trzeba mielić)
- 15 dag wiórków kokosowych
- czubata łyżka rodzynek (dałam 3 łyżki)
- 1/3 szklanki słodkiej śmietany (30%)
- cukier waniliowy
- 5 dag masła
- 2 żółtka
- 3 łyżki rumu (u mnie olejek rumowy)

Wykonanie:
- zagnieść kruche ciasto i włożyć na godzinę do lodówki lub zamrażarki. Następnie wylepić ciastem natłuszczoną blaszkę, ponakłuwać gęsto widelcem i podpiec przez około 15 minut w temp. 180 stopni.

- rodzynki sparzyć, osączyć zalać rumem i odstawić
- masło utrzeć z cukrem, żółtkami i twarogiem, wymieszać z wiórkami kokosowymi
- obrane jabłka zetrzeć na tarce o dużych oczkach, skropić sokiem z cytryny, wymieszać z masą żółtkowo-twarogową i rodzynkami
- dodać śmietankę ubitą z cukrem waniliowym i pianę ubitą z białek, delikatnie wymieszać
- masę rozsmarować na lekko podpieczonym i przestudzonym spodzie
- wstawić ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około godziny

Ja zwiększyłam wszystkie składniki masy proporcjonalnie o 1/3, bo wydawało mi się, że na dużą blachę (25cmx40cm) może być jej trochę mało. Piekłam dłużej niż godzinę - około 70 minut (ostatnie 10 minut pieczenia ustawiłam grzanie w piekarniku tylko na wierzch ciasta).
Po ostudzeniu polałam czekoladową polewą.

Masa jest bardzo delikatna i puszysta, nie jest tak zbita jak np. w serniku. Ciasto jest bardzo smaczne i dlatego polecam ten przepis a na zachętę dodaję fotki:

Załączony plik  kokosowy jabłecznik 002.jpg   882,01 KB   58 Ilość pobrań

Załączony plik  kokosowy jabłecznik 004.jpg   655,99 KB   45 Ilość pobrań

Załączony plik  kokosowy jabłecznik 007.jpg   791,43 KB   63 Ilość pobrań

Załączony plik  kokosowy jabłecznik 009.jpg   585,06 KB   90 Ilość pobrań

Załączony plik  kokosowy jabłecznik 011.jpg   588,88 KB   61 Ilość pobrań

Ciasto Czekoladowo-chałwowe Z Bezami

15.05.2010 - 13:03

Polecam wszystkim przepyszne ciacho. Kaloryczne ale naprawdę warte spróbowania :-(

Biszkopt:
- 8 jaj
- 28 dag cukru
- 16 dag mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao

Z podanych składników upiec biszkopt kakaowy w dużej formie (u mnie 24x40 cm) i po ostudzeniu przekroić na 2 części (ja piekłam około 50 minut w temp. 200 stopni)

Masa:
- 2 budynie śmietankowe bez cukru
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 i 1/2 szkl. mleka
- 1 łyżka mąki
- 2 kostki masła (lub pół na pół z margaryną)
- 1 czekolada gorzka
- 2 łyżki mleka
- mały cukier waniliowy
- 20-30 dag chałwy waniliowej
- olejek rumowy
- 4 łyżki spirytusu

- w 1/2 szkl. mleka rozrobić budynie z łyżką mąki
- pozostałe mleko zagotować - do gotującego się mleka wlać budyń i mieszać energicznie aż zgęstnieje; zestawić z ognia i wystudzić
- masło utrzeć z cukrem pudrem na puch, dodawać stopniowo ostudzony budyń, olejek rumowy i ucierać do uzyskania gładkiego kremu
- masę podzielić na 2 części: do jednej dodać rozkruszoną chałwę i 2 łyżki spirytusu i utrzeć mikserem; do drugiej części dodać czekoladę roztopnioną z 2 łyżkami mleka i cukrem waniliowym i na końcu 2 łyżki spirytusu (trzeba pamiętać, żeby czekoladę wystudzić, bo gdy dodamy ciepłą do masy, może się rozwarstwić)
- gotowe masy włożyć na godzinę do lodówki, aby nieco stężały

Dodatkowo: małe beziki dekoracyjne, około 20 dag.

Wykonanie:
- na jedną część biszkopta wyłożyć masę z chałwą
- na to poukładać dość gęsto beziki (jeden przy drugim)
- na bezy wyłożyć masę czekoladową i przykryć drugą częścią biszkopta
- wierzch polać polewą czekoladową, można udekorować płatkami migdałowymi

Zachęcam i życzę smacznego!!!

Załączony plik  ciasto_z_bezami_008.jpg   1,03 MB   325 Ilość pobrań Załączony plik  ciasto_z_bezami_001.jpg   738,55 KB   355 Ilość pobrań

Załączony plik  ciasto_z_bezami_005.jpg   882,6 KB   293 Ilość pobrań Załączony plik  ciasto_z_bezami_010.jpg   901,68 KB   253 Ilość pobrań

Sałatka Pekinka

09.05.2010 - 12:55

Moja ulubiona sałatka z kapusty pekińskiej :-( Polecam.

Składniki:
- 1 mała kapusta pekińska
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 4-5 jaj ugotowanych na twardo
- 1 ogórek zielony
- 2 pomidory
- 1/2 czerwonej papryki
- majonez
- sól, pieprz, wegeta

- kapustę drobno poszatkować, jajka pokroić w kostkę
- ogórek, pomidory i paprykę pokroić również w kostkę
- fasolkę odcedzić z zalewy i przepłukać wodą
- wszystkie składniki połączyć z majonezem, dodać sól, pieprz i wegetę do smaku
- można posypać koperkiem

Smacznego!

Załączony plik  pekinka1.jpg   885,43 KB   122 Ilość pobrań Załączony plik  pekinka2.jpg   797,69 KB   109 Ilość pobrań


Zmień widoczność shoutboxa Shoutbox Otwórz w nowym oknie

@  Malina12 : (23.05.2012 - 20:17) potrzebne mi jakieś dobre przepisy na komunie , które będzie w tą niedziele
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:40) Witaj Malinko :)
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:41) na forum jest dużo przepisów na różne dania na ciepło i na zimno, sałatki, przekąski, ciasta, deser
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:41) myślę, że coś z tego wybierzesz
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:42) ciasta na konunię to coś "na biało" może
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:42) tzn. rafaello, coś ze śmietaną, owocami....
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:43) jesli będziesz miała z czymś problem to pytaj
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:43) powodzenia :)
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:44) witaj kkuchnia w smacznym gronie :)
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:45) Figielku, mam takie propozycje na prezent z okazji 45-lecia ślubu:
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:46) wycieczka (autokarem, samochodem) w jakieś piękne miejsce ;)
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:47) obiad w restauracji
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:49) własnoręcznie wyhaftowaną serwetę na stół
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:49) bilety do teatru
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:51) zegar?
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:54) bukiet z 45 dużych czerwonych róż
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:55) Ich zdjecie ślubne powiększone lub przerobione...
@  Dorota : (24.05.2012 - 12:57) 2 urocze filiżanki ;)
@  figiel : (24.05.2012 - 21:45) Witam !! Dziękuję za ciekawe propozycje :shock: , wykorzystam na pewno w przyszłości , bo uroczystość już się odbyła w minioną sobotę :)
@  figiel : (24.05.2012 - 21:45) Pozdrawiam i miłego wieczorku ;)