Skocz do zawartości

TrendCenter_pl

Smakowicze
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez TrendCenter_pl

  1. Dobierając surówkę do potrawy należy wziąć pod uwagę smak i kolor. Dania raczej mdłe i jaśniejsze (ryby, kurczak w potrawce) podajemy z surówkami ostrzejszymi w smaku (kiszona kapusta, ćwikła, ewentualnie por), Natomiast do dań o zdecydowanym smaku, jak np. zrazy, kotlety, pasują surówki łagodne i jasne: seler, marchewka z jabłkiem. Znacznie zdrowsze i smaczniejsze są surówki ze śmietaną, niż z majonezem, który jest bogaty w cholesterol i - niestety - w konserwanty.
  2. Składniki: 1 ozór wołowy, 1 opakowanie żelatyny, włoszczyzna, sól, liść laurowy, ziele angielskie. Do dekoracji: puszka drobnego groszku, 2 jajka na twardo, oliwki nadziewane papryką, ogórek kiszony, pomidor, majonez, natka pietruszki. Wykonanie: ozór oczyścić, wyszorować szczoteczką, wyciąć gruczoły ślinowe. Włożyć do wrzącej wody, włożyć ziele i liść, zmniejszyć ogień i gotować do miękkości (około 3-4 godzin), pod koniec gotowania dodać sól i włoszczyznę. Przestudzić ozór w rosole, wyjąć, obrać ze skóry, włożyć z powrotem do rosołu, ponownie zagotować i zostawić do zupełnego wystygnięcia. Zimny ozór wyjąć, pokroić w ukośne plastry. Na dużym półmisku rozłożyć odsączony z zalewy groszek, na nim ułożyć plastry ozora. Każdy plaster udekorować ósemkami pomidora, jajka na twardo, plasterkiem ogórka kiszonego, oliwką i kleksem majonezu. Przyrządzić na rosole galaretę według przepisu na opakowaniu żelatyny. Kiedy zacznie tężeć, wymieszać i wyłożyć ostrożnie na ozorki. Wstawić do lodówki do zupełnego stężenia galarety. Przed podaniem udekorować półmisek natką pietruszki.
  3. TrendCenter_pl

    Flaki

    Czy ktoś jeszcze robi je w domu? Jest to danie pracochłonne, ale przyrządzone we własnej kuchni od podstaw nie ma sobie równych. Składniki: 2-3 ogony wołowe, 2 kg przedżołądków wołowych, 2 pęczki włoszczyzny, liście laurowe, ziele angielskie, imbir, czosnek, majeranek, sól, pieprz. Wykonanie: nastawić w garnku rosół z ogonów wołowych, gotować jak zwykły rosół z włoszczyzną, zielem i liśćmi. Przedżołądki wyszorować, zalać w drugim garnku wodą, zagotować. Odlać wodę, nalać nową, zagotować, znów odlać. Zalać po raz trzeci, zagotować, zmniejszyć ogień i gotować do miękkości (około 3 godzin). Zlać wodę, przedżołądki przestudzić i pokroić w paski. Zalać niedużą ilością rosołu, żeby nie wyschły. Ogony wołowe wyjąć, obrać z mięsa. Włoszczyznę wyjąć. Marchew, pietruszkę i seler pokroić w kostkę. Mięso z ogonów i warzywa wrzucić do rosołu, włożyć pokrojone flaki, razem gotować jeszcze około pół godziny od zawrzenia. Doprawić solą, pieprzem, imbirem, czosnkiem i majerankiem. Podawać ze świeżą, chrupiącą bułką. Drugiego dania można już nie jeść...
  4. Tajemnica dobroci rosołu tkwi w ilości składników. A więc: mięso mieszane - wiejska kura i wołowina, zalane zimną wodą, wtedy białko mięsa nie ścina się od razu i cały smak przechodzi do rosołu. Włoszczyzny powinno być dużo, a prażona cebula w ilości 1 sztuka na 1 litr wody. Pod koniec gotowania warto dodać kilka gałązek świeżego lubczyku (można użyć suszonego), wtedy nikt nie będzie poprawiał przy stole esencjonalności za pomocą maggi z glutaminianem sodu. Domowy makaron - to się rozumie samo przez się. Dobry rosół gotuje się powolutku przez kilka godzin. Jest naprawdę pyszny, szczególnie posypany drobno posiekaną natką pietruszki.
  5. Składniki: 10 kg papryki (po 5 zielonej i czerwonej), kilka małych ostrych papryczek, 5 kg pomidorów, 2 bakłażany, 2 główki czosnku, 2 pęczki natki, 1 litr oleju słonecznikowego, sól, cukier, papryka słodka w proszku. Wykonanie: paprykę upiec w piekarniku, przełożyć do dużego garnka, przykryć, odstawić. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki. Bakłażany obrać, pokroić w plastry, posolić, odstawić do puszczenia soku, odcedzić, sok odrzucić. Na patelni silnie rozgrzać trochę oleju, zrumienić plastry bakłażana, odstawić. Przestudzoną paprykę obrać ze skórki i gniazd nasiennych. Obrane pomidory przekroić. Tak przygotowane warzywa zemleć w maszynce do mięsa. W dużym rondlu rozgrzać 1/2 litra oleju i stopniowo wlewać masę warzywną (uwaga, pryska). Mieszając doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować często mieszając do zgęstnienia (odparowania wody). Doprawić solą, cukrem, wrzucić oczyszczoną z nasion i drobniutko posiekaną ostrą papryczkę, posiekane czosnek i natkę, paprykę w proszku. Zagotować, zamieszać. Rozkładać do wyparzonych słoików, natychmiast zakręcać i możliwie szybko schłodzić. Jest to znakomity dodatek do mięsa z grilla, kanapek z ostrym serem, kotletów mielonych, itp. Ale są i tacy, którzy wyjadają wprost ze słoika łyżeczką...
  6. TrendCenter_pl

    Kartacze

    Danie dla miłośników kuchni Kresów Wschodnich. Składniki: 2 kg ziemniaków, 0,5 kg mięsa mielonego wołowo-wieprzowego, 1 jajko, cebula, czerstwa bułka, sól, pieprz, świeża słonina i cebula na okrasę. Wykonanie: ziemniaki obrać. 1/3 ugotować, 2/3 zetrzeć na tarce, mocno odcisnąć w lnianej ściereczce, sok zachować. Mięso przygotować jak na kotlety mielone (namoczona i odciśnięta bułka, jajko, sól, pieprz, cebula) z tym, że cebuli nie kroić w kostkę, a zetrzec na tarce. Ugotowane ziemniaki rozgnieść na puree, połączyć z surowymi, dodać sól. Ostrożnie zlać sok z utartych ziemniaków, a osadzony na dnie naczynia krochmal zebrać i dodać do masy ziemniaczanej. Ugnieść jednolite ciasto. Kawałki wielkości małego jajka rozpłaszczać, nakładać mięso, zalepiać, formować kule (jak knedle). Wkładać do osolonego wrzątku, gotować około 10 minut od wypłynięcia. Słoninę pokroić w kostkę, stopić na patelni, dodać pokrojoną w kostkę cebulę, zrumienić. Ugotowane kartacze polać okrasą i podawać. W niektórych regionach do mięsa dodają majeranek i czosnek, ale to już kwestia upodobania. To danie można jeść, i jeść, i jeść...
  7. Godny polecenia jest sernik "babciny". Składniki: 1 kg twarogu (nie w wiaderku "potrójnie mielony", tylko zwykły półtłusty i nie kwaśny), 12 jajek, szklanka cukru pudru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 300g masła (w opakowaniach 300g do nabycia osełkowe), 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego, rodzynki, skórka pomarańczowa w cukrze, 100 ml rumu, aromat pomarańczowy lub cytrynowy. Wykonanie: dzień wcześniej namoczyć rodzynki w rumie. Twaróg zemleć w maszynce (wystarczy raz). Oddzielić białka od żółtek z 10 jajek. W makutrze utrzeć mikserem masło z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Nie przerywając ucierania dodawać po jednym żółtku, ostrożnie, aby masło się nie zwarzyło, następnie dodawać stopniowo twaróg, potem wsypać budyń, wbić dwa całe jajka, włożyć odsączone z rumu rodzynki i drobno posiekaną skórkę pomarańczową, wlać aromat. Z białek ubić sztywną pianę, przełożyć do masy serowej, ostrożnie wymieszać drewnianą łyżką. Blachę wysmarować masłem, wysypać tartą bułką, wlać masę. Piec w temperaturze 180 stopni około 60 minut (zrobić próbę wykałaczką). Można ozdobić polewą czekoladową, lukrem albo owocami i galaretką, według gustu.
  8. Zgoda. Zdecydowanie smaczniejsze i zdrowsze są pomidory z puszki. Potwornie niezdrowe są też gotowe "przyprawy do...". Znacznie lepsze są naturalne, nieprzetworzone przyprawy, które możemy sami komponować w dowolne mieszanki według gustu. Podobnie niezdrowe są zasmażki, które są tylko dodatkowym źródłem tłuszczu, a przecież w boczku i kiełbasie jest go aż nadto dużo. No, chyba że ktoś lubi... A czy wiecie, że tak przyrządzona fasolka w ogóle nie jest znana we Francji? Przynajmniej nie pod tą nazwą. Analogicznie rzecz się ma z rybą po grecku, której w Grecji nikt nie widział na oczy.
  9. Jest też inny przepis na zrazy, a dokładniej - na farsz i sos. 2-3 dag suszonych prawdziwków namaczamy na noc w letniej wodzie. Następnego dnia rozbijamy plastry wołowiny, smarujemy musztardą, kładziemy cienki plaster boczku wędzonego, piórko surowej cebuli i kawałek kiszonego ogórka, zwijamy i spinamy wykałaczką. Zwinięte zrazy oprószamy mąką i obsmażamy na rozgrzanym smalcu (nie na oleju). Przekładamy do rondla, wlewamy prawdziwki razem z wodą, dolewamy trochę rosołu wołowego, dodajemy 3-4 ziarna ziela angielskiego, 3 liście laurowe i dusimy. Nie solimy, wtedy uduszą się szybciej. Pod koniec duszenia doprawiamy solą i pieprzem, można dodać posiekany ząbek czosnku - znakomicie komponuje się z grzybami. Wlewamy pół szklanki słodkiej śmietanki 30%, raz zagotowujemy i odstawiamy z ognia. Podajemy z kaszą gryczaną i buraczkami zasmażanymi.
  10. Doskonała jest też austriacka odmiana tej sałatki. Składniki: ziemniaki (ok. 10 sztuk), 3 jajka, 2 ząbki czosnku, 2 ogórki kiszone, świeży koperek. Sos: 1/3 małego majonezu, 2 łyżeczki musztardy, 2 łyżeczki chrzanu, 1/2 szklanki słodkiej śmietany kremówki (30%). Wykonanie: ziemniaki ugotować w mundurkach, jajka - na twardo. Ziemniaki pokroić w plasterki, jajka i ogórki w drobną kostkę, koperek posiekać, czosnek rozgnieść z solą. Wymieszać składniki sosu, połączyć ze składnikami sałatki, dodać soli do smaku i wstawić na 2-3 godziny do lodówki. Można dodać pieprzu, ale uwaga na chrzan, żeby nie była za ostra. Najlepiej smakuje następnego dnia, można ją podawać do mięsa z grilla albo jako samodzielne danie.
  11. aukcje niestety przeniesione do archwium. W takiej cenie nie kupisz nawet średniej jakości zestawu garnków, a nawet jak kupisz to rozleci się po kilku miesiącach, bedą gibać się uchwyty, dno się wygnie. Warto pomyśleć , dołyżyć jeszcze z 200zł i będzie już lepiej !
  12. i tak czy siak nawet taki widelec nie spowoduje, że zaraz tłuszcz po prostu przestanie pryskać, to chyba niemożliwe. fakt, może Ciebie ochronić, ale to na tyle. na pewno ma jakieś zalety, wystarczy rozwiażyć tylko decyzję zakupu :)
  13. Jeśli ktoś bardzo inyteresuje się gotowaniem, spędza połowe życia w kuchni i lubi to co robi to owszem, świetny prezent dla gospodyni :) warto się zastanowić! :)
  14. Tefal produkuje świetne patelnie po niezbyt wysokiej cenie w sumie jak na taką jakość , w każdym domu powinna być patelnia mniejsza czy większa. Mycie fakt, sprawia największy problem, ale posiłki przygotowane na takim sprzęcie są przepyszne!
  15. żeliwne patelnie są super, lecz też trzeba trochę kasy na nie wyłożyć. polecam też ceramiczne w sumie, albo aluminiowe ale już z lepszej półki .
  16. pierwszy raz słyszę na ten temat, spotkałam się tylko z określeniem samowaru, z którego herbata jest nieziemska ;) warto mieć takie coś do własnej użyteczności
  17. taka podziałka pod wpływem temperatury może szybko stać się niewidoczna, to tylko wydawanie pieniędzy w błoto, może lepiej zainwestować w jakąś miskę z miarką :)
  18. patelnie aluminiowe są wytrzymalsze od tych ceramicznych, ale także różnią się ceną w znacznym stopniu. Osoba na początku ma rację, że lepiej wybrać coś droższego i pożadnego, lepsze to niż potem za kilka miesięcy znowu zmieniać patelnię
  19. szybkowar jest niezastąpiony , gotuje się w nim mega szybko! :) Twój objętościowo jest bardzo duży, możesz w nim ugotować mnóstwo zdrowych dań oszczędzając na gazie czy energii elektrycznej :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.