Skocz do zawartości

Mila

Smakowicze
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Mila

  1. Ja proponuję bardzo słodki deser wigilijny - Kutia

    Skład:

    1 szklanka pszenicy

    0,5 litra miodu

    50 dag cukru

    50 dag maku

    bakalie: rodzynki, orzechy włoskie, figi, migdały itp.

    Wykonanie:

    Pszenicę wypłukać i namoczyć na noc w wodzie. Następnego dnia ugotować do miękkości, kilkakrotnie zmieniając wodę. Miękką odsączyć na sicie. Mak wypłukać, sparzyć, dwukrotnie przemielić (można skorzystać z gotowego mielonego maku), wymieszać z miodem, cukrem i bakaliami. Tuż przed podaniem dołożyć pszenicę (zbyt wcześnie wymieszana z masą makową twardnieje). Kutię podawać lekko schłodzoną.

    Może być też w wersji "dla leniwych" - kutia uproszczona

  2. Ja przed sklejeniem, brzegi pierogów maluję wodą - bardzo ułatwia to ich lepienie. Ciasto na pierogi robię tak samo. A jeżeli mowa już o pierogach, jako że zbliża się Wigilia to proponuję farsz z kapustą i grzybami:

    Skład:

    2/3 kiszonej kapusty

    1/3 suszonych grzybów

    pieprz

    Wykonanie:

    Kapustę i grzyby ugotować razem do miękkości (dolewając trochę wody), posiekać i doprawić według uznania pieprzem. Tak przygotowanym farszem nadziewać wcześniej przygotowane ciasto na pierogi i gotować w osolonej wodzie.

    Pierogi te można podawać z podsmażoną cebulką, lub podsmażyć na rumiano na oleju. Ja preferuję tę drugą wersję.

  3. Ja piekę według tego przepisu: Pierniki Skład: 0,8 -1 kg mąki (około 6 szklanek) 2 jajka 125 g margaryny (pół kostki) 2 łyżeczki sody oczyszczonej 1 paczka przypraw do pierników 0,5 szklanki miodu 0,5 szklanki mleka 1 szklanka cukru 2 łyżeczki kakao Wykonanie: Cukier podsmażyć na brązowo (skarmelizować), dodać do niego mleko, miód, margarynę - na małym ogniu gotować i mieszać tak długo, aż się wszystko rozpuści. Po przestudzeniu dodać przyprawy do piernika, mąkę, jajka, sodę oraz kakao i wyrobić dobrze ciasto (nie może być za twarde, ale jednocześnie musi być na tyle gęste, aby dało się nam rozwałkować i wykrawać foremkami pierniczki). Piec około 8-10 minut w temperaturze 200 stopni na natłuszczonej blasze. Polukrować, maczając w rozpuszczonym w odrobinie wody cukrze pudrze (można dodać do tego sok z cytrynu lub olejek zapachowy).

  4. Ja takiej sprytnej suszarki nie mam i wykładam gofry na ręcznik papierowy - też działa ;) Chociaż na ogół nie ma problemów z tym, gdyż gory znikają z talerza zanim zrobią się wilgotne i ostygną - mężulek to wielki łasuch na słodkie ;) Nasza córeczka i ja (obecnie jem za dwoje) też bardzo lubimy gofry - zwłaszcza z bitą śmietaną i owocami. Nie mogę się już doczekać sezonu truskawek!!

  5. Skład:

    1 duży kefir (400 gr)

    2 jajka

    6 łyżek oleju

    3 łyżeczki cukru

    1 łyżeczka proszku do pieczenia

    mąka

    Wykonanie:

    Wszystkie składniki ciasta razem zmiksować. Mąki dodajemy tyle, aby nasze ciasto było lejące, ale nie rzadkie (ilość mąki znacząco zależy od “wodnistości” kefiru). Smażymy w gofrownicy do momentu, aż się dobrze zrumienią. Gofry są najlepsze z bitą śmietaną i owocami :-)

    Podobne ciasto robię na naleśniki - używając kefiru zamiast mleka uzyskujemy efekt takiej kruchości, ciasto nie jest takie "gumowate" Polecam! Moja rodzinka zajada się takimi goframi i naleśnikami :D

  6. Przepis raczej powszechnie znany, ale jako że sezon śliwek trwa, może kogoś kto nie ma pomysłu na obiad zainspiruje ;-) Knedle to danie szybie, proste i bardzo smaczne. Śliwki możemy zastąpić innymi owocami, na przyklad truskawkami. Skład: 2 kg ziemniaków ugotowanych w mundurkach 2 jajka mąka 1 kg śliwek Wykonanie: Ziemniaki ugotować w mudurkach, ostudzić i obrać z łupinek, następnie udusić, dodać jajka, mąkę i wyrobić ciasto tak by nie kleiło się do rąk. Z ciasta formułujemy kulki wkładając w środek połówkę śliwki i gotujemy w lekko osolonej wodzie do momentu wypłynięcia. Podajemy z cukrem, bułką przysmażoną na maśle lub śmietaną. Smacznego!

  7. Sezon jabłek trwa, tak że ten przepis myślę "na czasie" ;-)

    Skład:

    300 gr serka homogenizowanego (zwykły lub waniliowy)

    2 szklanki mąki

    1 kostka margaryny (250 gr)

    3-4 jabłka

    cukier puder do posypania (lub na lukier)

    Wykonanie:

    Ze wszystkich składników dobrze wyrobić ciasto i wstawić je na 3 godziny do lodówki. Następnie rozwałkować i powykrawać kwadraty. W środek każdego kwadratu włożyć kawałek jabłka, rogi zagiąć do góry i skleić palcami. Ciastka pieczemy w bardzo gorącym piekarniku 250-300 stopni, przez ok. 10-15 minut, po przestudzeniu lukrujemy lub posypujemy cukrem pudrem.

    Smacznego!

    Polecam także: jabłecznik z mojej strony :grin:

  8. Skład: 25 dkg białego sera 1 jajko 1/4 szklanki mleka szczypta soli około 2 szklanek mąki (tyle żeby ciasto nie kleiło się do rąk) Wykonanie: Z wszystkich składników zagnieść ciasto, mąki dodać tyle, żeby ciasto nie kleiło się do rąk. Na stolnicy uformować wałek, lekko spłaszczyć, pokroić skośnie na kawałki i ugotować tak przygotowane kluski w lekko osolonej wodzie (gotować do momentu wypłyniencia). Ugotowane kluski można dodatkowo podsmażyć na maśle. Podawać według uznania, na przykład z cukrem i cynamonem, z solą lub śmietaną.

  9. Ja zawsze piekę biszkopt według takiego oto sprawdzonego osobiście przepisu: Skład: 5 jaj 1 szklanka cukru 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej 3 łyżki mąki pszennej 2 łyżeczki proszku do pieczenia Wykonanie: Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy żółtka i cukier, następnie mąkę i proszek do pieczenia - mieszamy delikatnie trzebaczką lub łyżką. Przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem pergaminowym i wkładamy do piekarnika na ok. 45 minut (200 stopni C) Wydaje mi się że cały sekret polega na tym, żeby dobrze ubić jajka i nie wyjmować za wcześnie z piekarnika naszego biszkopta. Powodzenia!

  10. Składniki: 1 kg wieprzowiny (koniecznie łopatka!) 800 g kiszonej kapusty 2 średnie cebule 1 szklanka śmietany 1 łyżka mąki 1 ząbek czosnku 2 łyżeczki kminku 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku sól cukier Wykonanie: Mięso kroimy w kostkę. Cebulę obieramy, siekamy i przesmażamy na smalcu. Dodajemy mięso, lekko je obrumieniamy, następnie zalewamy całość wodą (ćwierć szklanki), dodajemy paprykę, kminek, zmiażdżony czosnek i solimy. Dusimy pod przykryciem około 40 minut na małym ogniu. Dodajemy posiekaną i odciśniętą kapustę (odrobinę słodzimy, jeśli kapusta jest zbyt kwaśna) i dusimy na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Gdy kapusta jest już miękka, powoli wlewamy pół szklanki śmietany wymieszanej z mąką. Gulasz podajemy na głębokim półmisku, polany pozostałą śmietaną. Świetnie pasują do niego knedliczki.

  11. Danie o raczej ostrym smaku, którego można jednak uniknąć rezygnując z papryki peperoni i ostrych przypraw. Obie wersje godne polecenia!

    Skład:

    50 dkg mięsa wieprzowego (może być łopatka, karkówka)

    2 cebule

    1 papryka czerwona

    1 papryka żółta

    1 papryczka peperoni

    3 ogórki konserwowe

    1 paczka fixu do gulaszu

    sól, pieprz, papryka ostra i słodka

    majeranek, bazylia, oregano - po ok. pół łyżeczki

    olej do smażenia oraz ok. 1 szklanki wody do duszenia mięsa i warzyw

    opcjonalnie:

    10 dkg fasolki szparagowej

    2 marchewki

    10 dkg groszku zielonego

    Wykonanie:

    Mięso kroimy na kawałki, podsmażamy na oleju wraz z pokrojoną cebulą, doprawiamy solą, pieprzem, dolewamy wody i dusimy do miękkości pod przykryciem (można skorzystać z garnka szybkowarowego w celu skrócenia czasu przygotowania potrawy). Następnie do mięsa dodajemy pozostałe warzywa pokrojone w kostkę (papryka, ogórki) lub słupki (marchewka, fasolka), dusimy do miękkości, dolewamy fix do gulaszu rozprowadzony w wodzie (według przepisu na opakowaniu), doprawiamy przyprawami według własnego gustu i gotujemy jeszcze jakieś 5 minut. Tak przygotowany gulasz podajemy z dość dyżymi (wielkości talerza) plackami ziemniaczanymi - nakładając odpowiednią porcję gulaszu na każdy placek.

    Pozdrawiam i życzę smacznego!

  12. Przepyszne ciasto, którego dodatkowym atutem jest bardzo kuszący i apetyczny wygląd :) Moim najbliższym zawsze bardzo smakuje - gorąco polecam! Skład: Ciasto: 1 szklanka oleju 1 szklanka cukru 5 jajek 2,5 szklanki mąki pszennej 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej 1 mały proszek do pieczenia 3 łyżki kakao 1 słoik wiśni bez pestek (lub około 0,5 kg świeżych) Krem: 300 gram waniliowego serka homogenizowanego 4 łyżki cukru pudru 400 ml śmietany słodkiej 30% 2 opakowania zagęstnika do śmietany Czekolada do polania ciasta Wykonanie: Ciasto: Jajka ubić z cukrem i olejem. Dodać mąkę, mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Ciasto podzielić na dwie części, do jednej dodać kakao, do drugiej 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Na natłuszczoną blachę wykładamy najpierw jasne ciasto, na to ciemne, następnie ukladamy wiśnie i wkładamy do nagrzanego piekarnika (200 stopni) na około 25 minut. Krem: Śmietanę ubijamy z cukrem, dodajemy zagęstnik do śmietany, oraz serek. Delikatnie mieszamy i wykładamy na ostudzone ciasto. Polewamy czekoladą i wstawiamy do lodówki na ok. 1 godzinę. (zamiast fixów do śmietany można użyć żelatyny rozpuszczonej w wodzie - ok 2 łyżeczek)

  13. Danie którym można się pochwalić… Skład: 1 polędwiczka wieprzowa (duża) 1 puszka ananasów sól pieprz 1 jajko bułka tarta olej do smażenia Wykonanie: Polędwiczkę pokroić (w poprzek włókien), delikatnie rozbijając uformować małe kotleciki, przyprawić solą i pieprzem, obtoczyć w roztrzepanym jajku i bułce tartej, po czym smażyć chwilę z obu stron na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Każdego kotlecika podawać razem z ananasem, surówką z marchewki i gotowanymi ziemniaczkami z koperkiem. Polecam!

  14. Hmm, na pewno wypróbuję ten przepis, gdyż wydaje mi się bardzo ciekawy. Ale pozwolę sobie na jedną małą modyfikację - dodam masło zamiast margaryny. Zdecydowanie wolę kremy na maśle :) Polecam też inną wersję tego przepisu:

    Skład:

    5 płaskich łyżeczek żelatyny

    0.5 litra śmietany kremówki

    3 śmietany “Śnieżki”

    1/4 szklanki cukru

    1 paczka kawy capucino (czekoladowe lub waniliowe)

    Wykonanie:

    Żelatynę rozpuścić w małej ilości wody (ciepłej). Kremówkę ubić z cukrem. Śnieżki ubić, ale w porcji mleka na dwie śnieżki (ubić oczywiście wszystkie trzy). Obie śmietany połączyć, dodać kawę, delikatnie wymieszać, dodać żelatynę, wymieszać i wyłożyć na upieczony biszkopt z 3 jajek. Ciasto odstawić do lodówki.

    Przepis na biszkopt, capucino oraz innne specjały z naszej kuchni znajdują się na mojej stronie: smakowite.info

  15. Short drink o smaku miętowym, podawany w kieliszku koktajlowym. Drink ten smakuje jak likier miętowy - jest bardzo słodki i bardzo pyszny. Skład: 50 ml białego rumu 20 ml syropu miętowego 10 ml syropu cukrowego (cukier trzcinowy) kilka kropel soku z limonki 3 kostki lodu Wykonanie: Wymieszać wszyskie składniki w shakerze , przelać do kieliszka koktajlowego. Jest to mój ulubiony drink :) Ale mam jeszcze parę innych przepisów na drinki alkoholowe i bezalkoholowe - możesz je znaleźć na mojej stronie :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.