Skocz do zawartości

IGA

Smakowicze
  • Postów

    69
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi opublikowane przez IGA

  1. Stary przepis, wielokrotnie wypróbowany. Ciasto: 3 jajka 3/4 szklanki cukru pudru 4 łyżki mąki tortowej (lub innej pszennej) 3 łyżki mąki ziemniaczanej 2 łyżki gęstej śmietany 1 łyżeczka proszku do pieczenia 10 dag masła lub margaryny Utrzeć masło z cukrem, stopniowo dodawać pozostałe składniki. Ciasto wyłożyć na blaszkę 34x25 ( moja ma takie wymiary na górze, dno trochę mniejsze), przez sito posypać cienko kakaem. Masa serowa: 1,5 kg sera 1 kostka margaryny 6 jajek 1 szklanka cukru 1 łyżka mąki pszennej 1/2 budyniu śmietankowego kilka kropel aromatu migdałowego lub wg upodobań bakalie(niekoniecznie) Ser zmielić razem z margaryną, dodać żółtka, cukier i pozostałe składniki, na końcu pianę z białek. Masę kłaść na ciasto delikatnie żeby nie zmieszać z kakaem. Wyrównać. Można narysować kratkę widelcem. Ja piekę "na oko" w temp. 180 stopni

    post-7647-018816400 1297853198_thumb.jpg

  2. Ktoś tu już wspominał o dodawaniu czosnku, ja dodaję w czasie gotowania trochę cebuli pokrojonej w piórka, czasem ugniatam z odrobiną masła i śmietany, a czasem podaję w całości. Cebula dodana w czasie gotowania poprawia smak ziemniaków zwłaszcza tych starszych czyli na przedwiośniu. Inny ciekawy sposób (podany zdaje się przez Roberta Makłowicza jako danie na Wielkanoc) to dodanie do ugotowanych ziemniaków przed zgnieceniem mielonego siemienia lnianego. Jak wiadomo siemię ma wiele cennych właściwości.

  3. składniki: pół szklanki mąki pszennej szklanka cukru 6 jaj szklanka otrąb pszennych półtorej łyżeczki proszku do pieczenia 3/4 szklanki oleju łyżka kakao 10-15 dag posiekanych orzechów włoskich cukier waniliowy Białka ubić na pianę dodać cukier i cukier waniliowy, żółtka i dalej ubijać. Następnie dodawać na przemian mąkę z proszkiem, otręby, orzechy oraz olej, dobrze wymieszać. Ciasto podzielić na dwie części, jedną dać do formy, do drugiej dodać kakao i wyłożyć na jasne ciasto. Piec ok. 35-40 min w temperaturze 200 stopni. upieczoną posypać cukrem pudrem. Smacznego. Nie mam fotki bo w okresie postu nie piekę, ale polecam bo wychodzi naprawdę smaczna no i wygląda na to, że zawiera dużo błonnika.Przepis z Poradnika Domowego.

  4. składniki : 50 dag mąki 5 dag drożdży łyżeczka smalcu 2 łyżki masła łyżka kwaśnej śmietany 2łyżki cukru 2 jaja szklanka wody odrobina soli trochę maku Zrobić rozczyn z pokruszonych drożdży, łyżeczki cukru, łyżeczki mąki i połowy szklanki cieołej wody. Odstawić do wyrośnięcia. Do mąki wbić jaja, dodać śmietanę, cukier, sól oraz wyrośnięte drożdże. Dobrze wyrobić, jeśli jest zbyt gęste dodać ciepłej wody, smalec i masło podgrzać i wlać do ciasta, i jeszcze wyrabiać. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość zagnieść je ponownie i uformować trzy wałki grubości ok.2 cm., zapleść warkocz, końcówki zawinąć pod spód. Uformowaną chałkę położyć na natłuszczonej blaszce, pozostawić do wyrośnięcia, następnie posmarować rozmąconym jajkiem i posypać makiem. Upiec na złoty kolor. Przepis pochodzi z Poradnika Domowego. Piekłam tę chałkę wiele razy i gorąco polecam. Pięknie wyrasta i długo zachowuje świeżość. Gdy pierwszy raz upiekłam wyrosła olbrzymia chała ułożona po przekątnej na oryginalnej blaszce z pieca. później piekłam zazwyczaj z tej samej porcji dwie mniejsze chałki, czasem dodaję więcej cukru- przy ilości podanej w przepisie słodycz jest raczej niewyczuwalna. Bułeczki też wychodzą z tego wyśmienite. Zachęcam do pieczenia. Smacznego.

  5. Jeszcze jedna uwaga na temat tego ciasta: podałam przepis taki jak otrzymałam ale ostatnio trochę go zmodyfikowałam. Chodzi o III ciasto kakaowe - wychodzi dość gęste i trudno je rozprowadzić,dlatego ostatnio zrobiłam biszkopt w wersji łyżkowej tzn. 4 jajka, 4 łyżki cukru, 2 łyżki mąki, 2 łyżki kakao, proszek do pieczenia - ubić biszkopt i wyłożyć na białe ciasto II. Na zachętę zdjęcie.

    post-7647-1265355023_thumb.jpg

  6. 2 kostki margaryny "Palma" 10 jajek 3 szklanki mąki 3 szklanki maku suchego 2 szklanki cukru 4 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia Margarynę utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać mak, porcjami dodawać mąkę z proszkiem do pieczenia. Z białek ubić pianę, połączyć z ciastem. Upiec. Po upieczeniu ciasto można tylko oblać polewą, a można też wykonać w wersji bardziej wykwintnej: przeciąć na dwa blaty, upiec biszkopt kakaowy z 4 jajek, wykonać dowolną białą masę i przełożyć tak żeby biszkopt był w środku. Górę również udekorować białą masą.

  7. Ja też robię takiego kurczaka ale usunięcie kości zajmuje mi o wiele więcej niż 10 min.Robiłam już kilka razy i zawsze jednakowo niezdarnie ale efekt końcowy jest ok.Jeżeli uda się już usunąć kości to można też zrobić fajną roladę, wtedy oczywiście rozcina się kurczaka tak aby powstał jeden płat, przyprawić potem ułożyć farsz (mogą być tylko plastry szynki i podsmażone pieczarki), zwinąć roladę, obwiązać, obsypać najlepiej przyprawą Złocistą do kurczaka KAMIS i do piekarnika. Smaczne i efektowne. Polecam na gorąco do ziemniaków i surówki.

  8. Sos: ½ kg mięsa wieprzowego ½ kg pieczarek Duża cebula Smalec  Pieprz, sół i słodka papryka Odrobina przecieru pomidorowego Mąka do zagęszczenia Mięso pokroić w dość drobną kostkę, poddusić na smalcu obsypując solą pieprzem i obficie słodką papryką. Dodać cebulę pokrojoną w kostkę. Podlewać wodą i dusić do miękkości. Pod koniec duszenia dodać pokrojone pieczarki. Całość zalać wodą – nie zadużo, dodać trochę przecieru pomidorowego, zagotować i zagęścić wodą z mąką. Sos powqinien być gęsty. Przyprawić – ma być raczej pikantne.  Usmażyć placki ziemniaczane. Kłaść na talerz placki, na każdy placek 1-2 łyżki sosu, przykryć drugim plckiem i polać sosem. Smacznego. Danie nadaje się na obiadek i na imprezkę. Podaję przykładowe ilośći. Mięso może być pół na ół wołowe i wieprzowe, ważne żeby sos był gęsty i dobrze przyprawiony.

  9. Przepis jest bardzo stary. Pochodzi od kucharek weselnych – w mojej okolicy to ciasto jest na każdym weselu. Ciasto trzeba starannie przygotować ze ścisłym zachowaniem ilości składników, gdyż w przeciwnym razie nie będzie pożądanego efektu równych pasów.Nie mam fotki, ale zapewniam, że ciasto jest smaczne i wykwintne. Gorąco polecam. Ciasto I 12 dag margaryny 7 żółtek 20 dag cukru pudru ½ małego proszku do pieczenia 20 dag mąki tortowej Pół szklanki śmietany 18% Margarynę, cukier i żółtka bardzo dokładnie utrzeć, dodawać na przemian mąkę i śmietanę. Dać na blachę (36x24) wyłożoną papierem. Ciasto II 7 białek 20 dag cukru pudru 12 dag margaryny 7 dag mąki tortowej 6 dag mąki ziemniaczanej Płaską łyżeczkę proszku do pieczenia Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i jeszcze chwilę ubijać. Delikatnie połączyć z mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia, powoli wlać roztopioną margarynę. Ciasto rozłożyć równą warstwą na cieście I. Ciasto III 4 jajka 15 dag cukru pudru 22 dag mąki tortowej 3 dag kakao Pół łyżeczki proszku do pieczenia Przygotować jak każde ciasto biszkoptowe i wyłożyć na ciasto III. Upiec – nie podam czasu bo ja piekę „na oko”. Wystudzone polać polewą czekoladową .

  10. Pozwolę sobie odpowiedzieć. Do tego ciasta nie dodaje się cukru, proszku do pieczenia i jajek. Piwka po upieczeniu się nie czuje. Moja 14 letnia córcia upiekła z podwójnej porcji na piwie jasnym WARKA. Zwinęła rogaliki nadziewane marmoladą i posypane cukrem pudrem. Nie liczyłam, ale było czhyba ok. 60 szt. Ciasteczka są tanie, łatwe i przepyszne.

  11. 40 dag mąki 40 dag cukru pudru 6 jajek 30 dag margaryny 2 łyżeczki proszku do pieczenia 10 łyżek mleka 2 łyżki kakao powidło Margarynę utrzeć z cukrem i zółtkami, dodać porcjami mąkę z proszkiem i mleko, na końcu pianę z białek. Ciasto podzielić na połowę, do jednej części dodać kakao. Ciemne ciasto wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem, na to powidło i jasną część ciasta. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.