Skocz do zawartości

Racuchy Chlapaki


AnnaK

Rekomendowane odpowiedzi

W smaku zbliżone do pączków, ale wymagają mniej pracy.

 

1,2 kg mąki poznańskiej

  15 dag cukru

  15 dag masła lub Kasi

  7 dag drożdży

  6 jajek

    450 ml ciepłego mleka

  100 ml spirytusu

  1 cukier wanilinowy

  aromat, cukier puder, powidła

 

Drożdże rozczynić z łyżeczką cukru i małą ilością mleka. Do dużego naczynia wsypać ok. 2 szklanek mąki, wlać 1/2 mleka i dodać wyrośnięte drożdże. Całość wymieszać warząchwią i odstawić do wyrośnięcia.

Jajka rozmiksować z cukrem, aromatem i cukrem wanilinowym. Tłuszcz roztopić.

Do wyrośniętego rozczynu dodać resztę mąki, mleka, jajka, tłuszcz, spirytus. Wszystko wymieszać i wybić warząchwią. Odstawić do wyrośnięcia.

Zagrzać olej, dwie łyżki zanurzyć w gorącym oleju (ciasto się nie przylepia), jedną nabierać ciasto, druga jest do pomocy i kłaść na tłuszcz. Smażyć około 10 minut, sprawdzając szaszłycznikiem czy jest usmażone. Odsączyć na ręczniku papierowym.

W szprycę do tortów z cienką i długą końcówką kłaść powidła lub marmoladę i nadziewać racuchy.

 

  post-7505-0-94358600-1360487082_thumb.jp

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy możecie mi polecic jakiś sposób na dekorowanie tego typu racuchów/placków dzieciom? Jestem początkująca jeśli chodzi o gotowanie czy pieczenie i moje potrawy nie są jeszcze zbyt estetyczne. Skutkuje to tym, że mojej córci nie zachęcają te wypieki mimo, że są na prawde dobre ;) Muszę jej po prostu to jakoś kolorowo dekorować a w zimę o owoce ciężko :( lukry itp z kolei to sama chemia... pomóżcie proszę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dekorować je polewami:

 

- roztopioną czekoladą z mlekiem - mleczną i białą - można zrobić paski na przemian (tzw. zebrę),  można zrobić różne wzorki, twarze - na białej polewie zrobić z lentynek nosek, oczka, buzię z małych kolorowych cukiereczków, włosy z wiórków kokosowych lekko przyrumienionych na patelni bez tłuszczu i ostudzonych;

 

- można zrobić słodki lukier, podzielić go i zabarwić, na pomarańczowo - sokiem z marchewki, na różowo - sokiem z malin, na zielono - sokiem z kiwi lub ze szpinaku. I dowolnie dekorować.

 

Można z biszkoptów zrobić uszka, z paluszków nóżki, z plastikowej słonki ogonek (tylko trzeba uważać, aby dziecko nie zadławiło się tą słomką) i zrobić zwierzątka... misie, myszki, króliczki ;-)

 

Powodzenia i witaj na forum :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość faworek33

Fajny pomysł na kolorowe lukry, faktycznie nie pomyślałam, że można dodać do nich syropy owocowe i ozdabiać potrawy dla maluchów. Musze spróbować, jest spory wybór syropów o różnych smakach.

Mogę też doradzić, że jeżeli dziecko jest już troszkę starsze, to warto włączyć je do dekorowania, chętniej zje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

 

O syropach nie pomyślałam, ale faktycznie to też dobry pomysł.

 

Co do dzieciaków to jestem za :smile: Mają mnóstwo pomysłów, dla nich im bardziej kolorowo tym lepiej :) i w takich dekoracyjnych sprawach chętnie pomagają, a z drugiej strony to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu :smile:

 

Ps. może później będzie więcej sprzątania i prania, ale coś za coś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fakt, dzieci które włączymy do wspólnego gotowania czy dekorowania potraw, chętniej to zjędzą, sama wiem po sobie jak moja bratanica przyjeżdża i robimy sobie coś do jedzenia to trzeba się wykazać niezłą kreatywnosocią żeby jedzenie jej "podeszło", bo jest strasznie wybredna. Ostatnio pół dnia szukałam jak fajnei ozdobić naleśniki zeby je zjadła ze smakiem. oczywiście kuchnia po wspólnym dekorowaniu wygląda jak pobojowisko ale co tam najważniejsze że maluch jest szczęśliwy i będzie miał miłę wspomnienia w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.