Skocz do zawartości

Bigos w tydzień


GrzegorzGruba

Rekomendowane odpowiedzi

 

Bigos

Mój przepis na bigos jest po trochu zapożyczony od mojego ojca, po trochu zaś to wynik moich ekperymentów.

Szlachetny w smaku bigos wymaga szlachetnych składników ale również staranności i umiejętnego przygotwania oraz czasu.

 Według mnie, dodawanie do bigosu np. kiełbasy to istna profanacja.

Mój bigos przygotowuję nawet do dwóch tygodni.

Kiedyś gotowałem bigos na kuchni opalanej drewnem. Teraz wykorzystuję fajerkę(środkowa) którą przykrywam ognień na kuchence gazowej.

Dobór składników wydawać by się mogło może być dość kosztowny. Ale przecież bigosu nie przyżądza się na codzień. Mamy też szansę pochwalić się swoim kulinarnym dziełem sztuki przed rodziną czy znajomymi.

Nie jestem pewien, czy można używać nazwy producentów na tym forum, jeśli nie, to proszę o o ich usunięcie przez moderatora.

 

Zaczynam oczywiście od doboru składników:

 

·         Kapusta kiszona z marchewką. Kiedy mieszkałem w Polsce, miałem swojej produkcji wyśmienitą kapustę z beczki. Teraz pozostało tylko zaopatrywanie się w sklepie. Ja osobiście lubię kapustę DOBRE.

·         Dobrej jakości mięso, które zawiera skórę i jest w miarę tłuste: boczek,schab ze skórą i z kością, golonka. Jeśli chodzi o mięso, to dobry efekt uzyska się,  jeśli boczek uprzednio się upiecze.

·         Przyprawa do bigosu. Jeśli ktoś cierpi na migrenę, to lepiej wybrać taką bez glutaminianu sodu np. Appetita.

Oczywiście można samemu skompletować sobie składniki wchodzące w skład takiej przyprawy. Szybsze i łatwiejsze jednak będzie kupno gotowej.

·         Przyprawy takie  jak liść laurowy, ziele angielskie, czarny mielony oraz cały pieprz. Dodanie zbyt dużej ilości majeranku sprawia, że potrawa staję się trochę gożka.

·         Grzyby – Borowik Szlachetny. Tylko.

·         Pomidory bez zielonych żyłek w środku.

·         Koncentrat pomidorowy.

·         Olej rzepakowy. Można dodać trochę oleju lnianego, ale nie za wiele.  

·         Trochę owoców jałowca.

·         Sól

 

Składniki których nie używam:

 

·         Kiełbasa czy gotowe wędliny takie jak szynka, boczek etc

·         Kapusta słodka. Przyżądzamy przecież bigos – nie zaś kapustę z mięsem.

·         Pieprz ziołowy, którego dodanie zmienia w/g mnie smak bigosu na gorsze. Oczywiście to moja subiektywna opinia.

·         Fasola

·         Cebula

·         Pieczarki

·         Śliwki

 

Przygotowanie.

 

 

Do dużego czystego garnka wlewam olej. Dodaję kapustę. Gotuję przez ok. 1 godzinę.

Następnie dadaję grzyby, mięso, przyprawy oraz sól. Gotuję to przez następną godzinę. Trzeba ciągle mieszać.  Odstawiam do przestygnięcia a następnie do zamrażalnika. Jeśli na dworze jest mróż wystawiam od razu na dwór.

Następnego dnia bardzo powoli podgrzewam, dodaję pomidory oraz  koncentrat pomidorowy i  gotuję przez ok. 2 godziny i odstawiam do przestygnięcia.

Powtarzam to przez około tydzień.

Jako, że do bigosu daję sporo skór, dosyć ważne staje się tu dokładne mieszanie od dna drewnianą łyżką. Jest to szczególnie ważne w ciągu ostatnich dni gotowania.

Co da się zauważyć w czasie gotowania to to, że z każdym dniem bigos jest coraz smaczniejszy.

 

 

Edytowane przez GrzegorzGruba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.