Skocz do zawartości

Podawajmy źródło przepisów!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Prośba: pisząc na naszym forum przepis podawajcie (jeżeli je znacie) źródło jego pochodzenia. Jeżeli jest to inna strona internetowa podajcie jej adres. Jeżeli przepis kogoś zainteresuje będzie mógł trafić na kolejne podobne przepisy już na innej stronie. Z góry dziękujemy (razem z Dorotą) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

OSOBIŚCIE UWAZAM,ŻE NIE POWINNO SIĘ UMIESZCZAĆ TU PRZEPISÓW ŻYWCEM PRZEPISANYCH Z JAKIEGOŚ INNEGO PORTALU CZY PISMA.JAK ZAUWAZYŁEŚ JESTEM TUTAJ OD NIEDAWNA,MOJE PRZEPISY I PORADY TO SPRAWDZONE I SAME NAJLEPSZE.MYSLE,ŻE KAŻDY POWINIEN PODEJŚĆ DO TEGO CO TU ZAMIESZCZA Z SERCEM,POZDRAWIAM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prośba: pisząc na naszym forum przepis podawajcie (jeżeli je znacie) źródło jego pochodzenia.

Jeżeli jest to inna strona internetowa podajcie jej adres. Jeżeli przepis kogoś zainteresuje będzie mógł trafić na kolejne podobne przepisy już na innej stronie.

Z góry dziękujemy (razem z Dorotą) :wink:

Popieram Twój wniosek. Szczególnie gdy dotyczy on internetu. Myślę że podawanie przepisów ze starych gazet (gdy nie ma zastrzeżenia), nie jest zbrodnią, zwłaszcza gdy ma się tylko powklejane w zeszyt wycinki. Zawsze zresztą można przepis napisać swoimi słowami i wszystko będzie zgodne z prawem. Przepis nie jest objęty prawami autorskimi, tylko forma jego "podania"

Bahus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam Cię Marcin! Masz rację! tyle teraz się mówi o prawach autorskich i nawet Dorocie zarzucono przywłaszczenie sobie przepisu. Jako nowy forumowicz mam nadzieję, że przepisy które tutaj macie są naprawdę sprawdzone. Jeśli przepis jest zmodyfikowany to należy go uznać za własny. Ja zawsze dopiero po pierwszym czy drugim przygotowaniu stwierdzam, czy przepis jest naprawdę wart zachodu i bardzo często coś zmieniam. Nie lubię przepisów z gazet, no chyba że z "Poradnika domowego". Tam zawsze są wypróbowane przepisy, ale i tak coś ulepszam. Na tym forum spotkałam mnóstwo przepisów, które już znam, ale też nie są takie same jak te oryginalne. Myślę, że na tym to polega, aby dzielić się doświadczeniami, a nie tylko prezepisami. Serdecznie Cię pozdrawiam, Pola :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Chciałbym tutaj jeszcze nadmienić, że kopiowanie przepisów z innych stron czy czasopism jest w ogole niezgodne z prawem (chyba, że macie zgodę autora przepisu). Tak więc najlepiej podawać własne, sprawdzone przepisy. Ew. linki i namiary do przepisów zamieszczonych w innych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Marcinie jestem oczywiście za. Jednak nie raz bywa tak że dostajemy jakiś przepis od znajomych oni też od kogoś stosujemy go, a po jakimś czasie trafiamy na niego w gazetach, książkach i co wtedy robic :oops: Nie raz nawet dostając jakiś przepis z drugiej ręki nie wiemy że wcześniej był podany w jakimś wcześniejszym czasopiśmie... Co wtedy robc :oops: żeby byc w porządku i nie byc posądzonym o podpisywanie się pod przepisem, a może bezpieczniej tylko brac a nie dawac :roll: i od razu zapytam czy zamieszczone u Was przepisy mogę przekazac koleżanką które nie mają internetu :roll: ( oczywiście mam na myśli przekazanie bez opłat) Pozdrawiam :oops: ps . nieraz nawet nie wiemy że one są już gdzieś zamieszczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o czym napisałem odnosi się tylko do publikowania przepisów w Internecie czy czasopismach. Zupełnie nie dotyczy natomiast przekazywania przepisów znajomym - oczywiście to jest dozwolone. Nie wolno jedynie (nie jest zgodne z prawem) np. wzięcie przepisu z jakiejś gazety, czy innej strony www i przeklejenie go w inne miejsce (nawet podając źródło). Aby tak uczynić musimy mieć zgodę autora przepisu na publikację. Jeżeli jednak wykonasz jakieś ciasto zgodnie z przepisem, który skądś posiadasz, coś w nim zmienisz, ulepszysz, dodasz, wykonasz zdjęcia, czy też zredagujesz tak, żeby był łatwiejszy do wykonania - moim zdaniem nikt nie ma wtedy prawa zarzucić Tobie plagiatu czy też łamania prawa - plagiat wiąże się nierozłącznie z "żerowaniem" na cudzej pracy - a w takim wypadku zdecydowanie tak nie jest. Generalnie i my się zbytnio nie przejmujemy, gdy nas plagiatują - irytujące jest jedynie to, gdy ktoś zupełnie nie znający się na gotowaniu bierze przepisy (czasem nawet i zdjęcia) z innych stronę i tworzy "własną" stronę kulinarną i jeszcze na tej cudzej pracy chce zarobić - a takie rzeczy też się zdarzają. I w drugą stronę - gdy tylko dostajemy informację, że u nas znajduje się jakiś plagiat natychmiast staramy się wyjaśnić sytuację i w razie potrzeby usunąć dany przepis czy artykuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć! Mam pytanie: czy można zamieszczeć przepisy z innych stron internetowych podając jednocześnie adres strony i dane autora przepisu. Jeśli np. znajdę swój przepis na zupełnie nieznanej sobie stronie ale z zastrzeżeniem że to ja go napisałam nie miałabym do nikogo pretensji. wówczas nie byłoby mowy o podszywaniu się pod cudze pomysły. Z pozdrowieniami KAYA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie odpowiedziałem post wyżej - żeby "legalnie i etycznie" umieścić przepis (nawet z podaniem źródła) musimy uzyskać zgodę autora oryginalnej treści (bo nie masz przeciez pewności, że wszyscy - tak jak Ty - się na to zgodzą). Żeby za dużo nie powtarzać napiszę, że mówię jedynie o sytuacji, w której przepis podajemy w oryginalnej pisowni. Najlepszym rozwiązaniem sytuacji o której mówisz jest krótkie opisanie co to za przepis i podanie samego linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.