Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

;) :) uszka robię ciasto jak na pierogi natomiast farsz - grzyby moczę gotuję w tej samej wodzie odcedzam mielę dodaję smażoną cebulkę przyprawiam czytałam w internecie że dodają jeszcze do farszu mielone orzechy. a makówki zrobiłabym ale nie wiem jak pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dana nie wiem co Ciebie bardziej zaciekawiło, ale podam Ci uszka i makówki - tak na wszelki wypadek:

Uszka: Garść grzybów suszonych zalewam wodą na noc. Na drugi dzień gotuję je do miękkości. Odcedzam (wywar z grzybków dodaję do wigilijnej kapusty z grzybami albo zostawiam na okres po swiąteczny do sosu), kroję je w bardzo drobną kostkę. 1 cebulę również kroję w bardzo drobną kostkę, podsmażam na oleju (koniecznie oleju - bo te uszka je się przeważnie na zimno do gorącego barszczu), do podsmażonej cebulki dodają pokrojone grzybki i razem jeszcze chwilę smażę doprawiając solą i pieprzem. Przestudzić.

Makówki: 0,25 dkg maku ugotować i 3 razu zmielić, dodać 1 jajko do smaku dodać cukier oraz bakalie. Jeżeli chodzi o ciasto to jeżeli masz jakiś swój przepis na chrust to możesz śmiało go wykorzystać, a jeżeli nie to podam Ci swój: 4 żółtka 1/2 szklanki gęstej śmietany 1 łyzka spirytusu lub octu 1 łyżeczka cukru pudru mąki tyle ile sie wgniecie ( ok. 1 1/2 szklanki) Z mąki, żółtek, śmietany, cukru i octu zagnieść ciasto tak twarde jak na pierogi. Dobrze wyrobić, wybijać ciasto wałkiem tak długo aż wytworzą się pęcherzyki powietrza a następnie pozostawić na 1 - 2 godziny. Ciasto bardzo cienko rozwałkować wykrajać kółka szklanką lub foremką. Nałożyć farsz makowy i zlepiać jak pierogi.

Uszka zrobić tak samo jak makówki tzn. zlepić pieroga a potem na palcu skleić brzegi żeby wyszło uszko. Na patelni rozgrzać olej - tak żeby makówki lub uszka były troche zanurzone. Smażyc na rumiano z obu stron. Smaża się bardzo szybko, dlatego ja najpierw robię wszystkie uszka i makówki i rozkładam je na tacach posypanych mąką, bo samo smażenie to już pestka. Przy okazji jest już to u mnie tradycją że zawsze jedna makówka i jedno uszko jest zepsute tzn. jest w nich baaardzo dużo pieprzu lub soli, kto trafi na taką będzie miał szczęście w przyszłym roku. Wyobraź sobie jak każdy ostrożnie je zanim ktoś już trafi swoje "Szczęście" Prawda że proste, a jakie smaczne. Przy takiej ilości farszu to ciasto robię składniki x 4 pozdrawiam i życzę smacznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Co do makówek to ja robię je trochę inaczej tzn .Mak oczywiście zmielony gotuję na mleku pod koniec dodaję do maku rodzynki i cukier. W misce układam warstwami: mak posypuje kokosem i migdałami posiekanymi kawałki batonu znów mak ......itd aż do samej góry miski . Górę ozdabiam . Polecam u mnie znikają w mig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witajcie, szukam nowego przepisu na schab i indyka. Dotychczas zawsze na święta był schab ze śliwką i indyk nadziewany żurawiną. Już mi się to znudziło:( Napiszcie proszę jak można inaczej przygotować te mięsa na święta. Pozdrawiam

Edytowane przez Dorota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.