Skocz do zawartości

Miód Z Mniszka


pszczółka maja

Rekomendowane odpowiedzi

czyli tak jak być powinno:). Na to, że miód zaczął się krystalizować mogła mieć wpływ temp. przechowywania. Miód krystalizuje najszybciej w temp. ok 18 stopni. Co prawda ja nigdy nie patrze w jakiej jest on temp przechowywany, bo nigdy mi się nie krystalizował. Jedynie po otwarciu słoiczka, gdy był przechowywany bardzo długo w lodówce lekko scukrzał się na wierzchu (ale nigdy nei rozdzialał sie na dwie fazy). Jedyne co mogę poradzić to podgrzanie miodu i ponowne rozpuszczenie cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 lata później...
Gość maxMAXmax

Mam problem z ta krystalizacja w zeszłym romu zrobiłem miód z mniszka ale po kilku dniach zrobił sie z nie go cukier . Połowa miodu sie zmarnowała , połowa słoika to był kryształ cukru . Co jest tego przyczyną . Chciałbym w tym roku zrobic taki miód ale boje sie ze wyjdzie to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię od kilku lat i nigdy nic mi sie nie krystalizuje. Ja robię tak: 420 szt kwiatów mniszka 3 cytryny 1 l wody 1,5 kg cukru Kwiaty zrywam w słoneczny dzień, w mejscach oddalonych od dróg przejazdowych. Nic nie myję, bo najważniejszy jest pyłek osadzony na kwiatach. Kwiaty zalewam sokiem wyciśniętym z cytryn oraz wodą. Stawiam na gaz i gotuję 10 min. od momentu gdy zacznie wrzeć. Odstawiam na 24 godz. Po tym czasie odciskam kwiaty a do płynu dodaję cukier i gotuję na wolnym ogniu 1,5 godz. gorący syrop wlewam do słoiczków lub buteleczek i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

:grin: Ja miodek z mniszka robię też w inny sposób -

:smile: Drugi przepis jaki znam jest podobny do podanego przez Pszszółkę Maję. Zbieramy około 250 świeżych kwiatów mniszka (bez szypułek).

Witam Serdecznie

Mimo że jest to mój pierwszy wpis

Chciałabym coś wyjaśnić

To O czym Państwo piszecie w tym temacie wybaczcie ale nie ma nic wspólnego z Miodem Mniszkowym

Przedstawione przepisy to tylko przepisy na syrop cukrowy z dodatkiem kwiatu mniszka . Owszem nasze Babcie taki uw syropek robiły ale nie miał on nigdy nic wspólnego z Prawdziwym miodem Mniszkowym ani z Ziołomiodem Mniszkowym a ten też można uzyskać mając pszczółki

Szukając w necie wyświetlił mi właśnie się ten temat . Na temat miodu już wiem co nie co i jeżeli Państwo pozwolą chętnie przedstawię Co to jest Prawdziwy Miód Mniszkowy

Od dość dawna zajmuję się pszczelarstwem i pierwszym pożytkiem pszczelim na jednej z naszych pasiek jest właśnie miód mniszkowy

Miód Mniszkowy

Należy do bardzo szlachetnych i niekiedy trudny do zdobycia niektórzy nazywają go miodem majowym powstaje z nektaru mniszka lekarskiego Teraxacum officinale potocznie zwanego mleczem polnym . Miód Mniszkowy - ma jasnożółty kolor ,delikatny smak i mocny wyczuwalny aromat

podobnie jak kwiaty działa dobroczynnie na wątrobę i cały układ pokarmowo trawienny zalecany jest przy długotrwałym przyjmowaniu leków jako środek osłonowy miód mniszkowy leczy stany zapalne nie tylko żołądka ale również zapobiega stanom zapalnym wątroby przewodów i woreczka żółciowego jak również przy niestrawnościach i zaburzeniach pracy nerek

Miód ten można pozyskać gdzie w okresie kwietnia i maja temp wzrasta do ponad 20stC w cieniu i jest odpowiednio wysoka wilgotność powietrza w nektarniku kwiatu powstaje cenny nektar który zbierają pszczoły znosząc do ula w celu pokarmu dodając wiele cennych enzymów

Proszę nie mylić Miodu z Syropem gdyż nazwa Miód ma swoja definicję

Miód Pszczeli

Naturalny miód pszczeli jest wytwarzany z nektaru kwiatowego lub spadzi pszczoły zbierając słodką wydzielinę z kwitnących części roślin lub krople wydalonej spadzi przez mszyce i czerwce znoszą ją do ula gdzie zachodzi proces obróbki zwany dojrzewaniem .Podczas tego procesu następuje odparowanie wody oraz wiele procesów biochemicznych np enzymatyczny rozkład sacharozy na cukry proste na fruktozę i glukozę które są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Miód odebrany prosto z plastrów pszczelich ma postać płynną gęstą ,lepką zwaną Patoką .

Prawdziwy dojrzały miód ma wysoką wartość odżywczą i leczniczą zawiera on Enzymy ,Kwasy organiczne ,Sole Mineralne ,sole Wapnia ,Potasu i Magnezu . oraz substancje hamujące rozwijanie się drobnoustrojów

Edytowane przez pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.