Skocz do zawartości

Deska Drewniana Czy Plastikowa?


DeLarge

Rekomendowane odpowiedzi

zawsze wybierałem deski drewniane w błahego powodu: ładnie się prezentują. Pewnego razu jednak zaniepokoiłem sie zarazkami które mogą pozostać na drewnianej desce. Powodem tego "zaniepokojenia" był prawdopodobnie fakt że zobaczyłem w TV reklamy plastikowych desek mówiących i próbujących przekonac każdego że plastik jest lepszy bo nie zawiera porów. Pstanowiłem wtedy zgłębić ten temat szukając informacji w internecie i znalazłem dość zaskakujące wyniki badań przeprowadzonych przez mikrobiologów w University of Wisconsin Food Research Institute mówiące że drewno nie jest niebezpieczne jako materiał na deski do krojenia. Co więcej, drewniane deski są lepsze dla naszych noży ale i ze względu na higienę... Badanie polegało na pozostawieniu nie umytych desek ("skażonych" bakteriami powodującymi zatrucia pokarmowe) na 12h a wyniki są nastepujące: po 3 minutach badania bakterie na drewnianej desce wyginęły natomiast na desce wykonanej z plastiku nie dość że trzymały się w najlepsze to jeszcze rozmnożyły się. Stało się tak iż drewno posiada naturalne składniki zabijające bakterie...nie znaczy to że sugeruję wyrzucenie plastikowych desek tylko musimy pamiętać o porządnym ich myciu jakimś dobrym detergentem.

pozdrawiam...ale sie napisałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnijmy, że w sprzedaży są jeszcze deski ze szkła hartowanego :D

wydaje mi się że szkklane deski mają właściwości zbliżone do tych plastikowych, choć sam jestem szczerze zaskoczony funkcjonalnąścią drewna w tej materii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam, Nie słyszałam o impregnowaniu deski do krojenia.Więc nie potrafie tobie udzielić odpowiedzi,gdy miałam deske do krojenia drewnianą nigdy nic z nią nie robiłam ,aby ją ziimpregnować . Ja w kuchni mam tylko deski plastikowe i jedną szklaną której nie urzywam jakoś mi nie odpowiada. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) w domu mam i plastikową i drewnianą deskę do krojenia i przyznam,że mi kroi się lepiej na plastikikowej,a mój mąż zawsze do krojenia wybiera drewnianą deskę.Od dzisiaj wszystko się zmienia,a mianowicie plastikowa deska będzie do ozdoby,a drewniana do użytku codziennego. Pozdrawiam :) :) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zaimpregnować drewnianą deske to nic innego jak natrzeć ją porządnie tłuszczem np.olejem do smażenia. Ja ostatnio dowiedziałam się że plastikowe są bardziej higieniczne jak moja córka zachorowała na salmonelle. W sanepidzie kazali wyrzucić deski drewniane.... I co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko plastikowe i są napewno bardziej higeniczne. A może ktoś mi doradzi, większa ilość sprzedawczyń odpowiedziała mi że jak będę rozbijała kotlety to pęknie szkło, natomiast od jednej otrzymałam odpowiedź że nie pęknie, bo to jest szkło hartowane. Bardzo proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ino. Szkło hartowane nie pęknie, przykład to kabiny prysznicowe ze szkła hartowanego, możesz bić "młotkiem" i nie pęknie. Jest to szkło o zwiększonej wytrzymałości, np. talerze zelmera nawet jak spadną z wysokości to się nie stłuką( wiem, bo takie mam). Jest to bardzo twarde szkło, dlatego nie musisz się martwić, możesz spokojnie tłuc na niej kotlety. Pozdrawiam Amelia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Amelio! Na załączonej ilustracji są warzywa, a mięsa nie ma i ja nie mam tej pewności czy one są ze szkła hartowanego i dlatego te sprzedawczynie mnie informowały że nie nadają sie do kotletów. W rodzinie mają, ale jak pytałam nie rozbijają kotletów ze względu na pękniecie i dlatego taki długi okres zwlekam z kupnem. Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.