Skocz do zawartości

Pyzy Drożdżowe


arabika

Rekomendowane odpowiedzi

1/2 kg mąki 2 jajka 3 dkg drożdży 1 szklanka mleka 2-3 łyżki roztopionego tłuszczu (masło ,margaryna) 1 płaska łyżeczka cukru 1 łyżeczka soli Drożdże połączyć z cukrem kilkoma łyżkami mąki i 1/2 szklanką letniego mleka .Zrobić rozczyn Pozostawić do wyrośnięcia Do miski wsypać przesiana mąkę dodać sól zrobić wgłębienie wbić jajka dodać resztę mleka roztopiony tłuszcz .Na końcu wyrośnięte drożdże . Wyrobić ciasto najpierw ręką następnie napowietrzyć wybijając drewniana łyżką lub w dowolny sposób tak aby dobrze je napowietrzyć Wyrobione ciasto przykryć czysta ściereczka i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia ok. 60 min Z ciasta urywać kawałki i formować kulki .Z podanej ilości wychodzi ok. 16 sztuk Uformowane pyzy rozłożyć np. na posypanej delikatnie mąką blaszce i pozostawić przykryte do wyrośnięcia ok. 20 min . W dużym garnku zagotować trochę wody umieścić sito do gotowanie na parze nad woda układać luźno pyzy Na dużym sicie jednorazowo nie więcej niż. 5-6 sztuk ponieważ ładnie rosną Zakryte gotować ok. 12-15 min .W tym czasie nie wolno ich odkrywać ponieważ mogą upaść !! Tak ugotowanie pyzy podawać z sosem pieczarkowym ,myśliwskim oraz wszelkimi sosami pieczeniowymi. Można podawać od razu po przygotowaniu ale również można zrobić wcześniej a przed obiadem odgrzać na parze ok 3-4 min Dobrze przygotowanie pyzy muszą być mięciutkie i puszyste po przekrojeniu ciasto musi sprężynować ! Jest to wspaniały dodatek zastępujący ziemniaki w moim domu był od zawsze serwowany na niedzielne obiady Moja babcia podawała pyzy drożdżowe z pysznym sosem z rolad wołowych i do tego czerwona zasmażana kapusta SZCZERZE POLECAM SMACZNEGO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno zrobię te pyzy i zobaczymy czy to właśnie je jadłam na weselu. Chociaż patrząc na zdjęcie to wyglądały zupełnie inaczej. Myślę że przepis to będzie właściwy a formować to przecież można w różny sposób. Na weselu wyglądały jak cienkie kromeczki bielutkiego chleba (takie płaskie). Możliwe że to były kupne tylko zamrożone a póżniej buch na parę a te domowe to są okrąglutkie. Wielkie dzięki za przepis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na Śląsku gotuje się ja większe w formie chlebka a później kroi na kromki .Z Twojego opisu tak na to wygląda ponieważ obojętnie jaki kształty im nadasz nawet bardzo płaski po włożeni na pare będą rosły i na pewno nie będą przypominać cienkich kromeczek U nas są one bardzo popularne i w każdym spożywczym można je kupić ale zawsze okrągłe Pokrojone będą wyglądać jak biały chlebak sa mięciutkie i bez skórki tak jak je wcześniej opisałaś Jestem pewna że właśnie to jadłaś na weselu ponieważ tylko na Śląsku i w Wielkopolsce się je jada . Jak wypróbujesz daj znać Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałam ze można je jeść na słodko chociaż nigdy nie próbowała One są uniwersalne a przy tym bardzo dobre więc smakują na wiele sposobów Kiedy zostaną mi od obiadu ( chociaż rzadko to się zdarza) to na zimno kroje je jak bulkę i smaruje masłem Tez smakują super :) Pozddrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam te pyzy od dziecka, gdyz w moim domu tez czesto zastepowaly zimniaki, choc ziemniak w poznanskim to obowiazek do obiadu. Do dzisiaj robie je swoim dzieciom i choc z dala od tych terenow, po prostu za nimi przepadaja. Podaje je w takich samych wersjach jak podalas Arabiko, choc moja corka tez bardzo je lubi zjadac na sniadanko z maselkiem. Ten przepis jest godny zainteresowania i goraco polecam kazdemu. Z pozdrowieniami, majka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyzy drożdżowe pamiętam z dziecinstwa wlasnie do drugiego dania z pysznym sosem i mięskiem. Od paru, paru ładnych lat mieszkam w Bielsku i co się okazało !! Tutaj pyzy drożdżowe to kluski na parze, które je się wyłącznie na słodko polane masłem i cukrem lub z truskawkami zmiksowanymi ze śmietaną i cukrem. Ja osobiście dziekuję za przepis na pyzy drożdżowe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłam te pyzy i co powiem to właśnie je jadłam na tym weselu. Wyszły super. Ja je zrobiłam pół na pół jedne takie jak na twoim zdjęciu a drugie w formie jak radziłaś chlebka tylko dłużej trzymałam na parze żeby w środku nie był surowy i potem kroiłam na plastry. Dzięki za przepis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Też jestem wielkopolanką i kiedyś samodzielnie robiłam pyzy, potem od czasu jak pojawiły się gotowe i to całkiem dobrej jakości zaniechałam tej zabawy, teraz po tych zachwyconych postach chciałam zrobić rodzince frajdę domowymi pyzami... i zaraz mi się przypomniało dlaczego przestałam je robić. moje pyzy nie były takie piękne jak te na zdjęciu wyglądały obrazowo mówiąc jak buzia nastolatka z trądzikiem, podpowiedz mi kochana Arabiko gdzie zrobiłam kuchę, bo strasznie jestem uparta i teraz pewnie będziemy jeść pyzy codziennie aż osiągnę zadawalający efekt !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.