Skocz do zawartości

maślanka - gotowana, czy z lodówki


adam

Czy Kociunia powinna byla jednak sprzedac lipy?  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • tak
      0
    • przede wszystkim nie powinna byla pi?
      1
    • nie, nie przy obecnych stawkach podatku VAT
      2
    • adam, zm?drzej wreszcie troszke
      2
    • nie rozumiem tego wiersza
      2


Rekomendowane odpowiedzi

"Kociunia" chodziła zaglądała do garnków - nie gotują maślanki? a później się popiła sprzedawała cztery lipy z krzyżem jak mówili mówiła - nie sprzedałam - nie sprzedałam i biła żelazkiem Miron Białoszewski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu Panie, adam jestem, milo mi. Moze miedzy przygotowaniami obiadu i kolacji pokusimy sie o analize tego - faktycznie z pozoru bezsensownego wiersza. Wszystko co napisal Białoszewski zawsze sklanialo mnie proby wyobraznia sobie konsytuacji powstawania utworu. Zadanie bylo o tyle ciekawe, że na pozór niewykonalne z mojego punktu widzenia. "Kociunia" zagladała do garnków i zastanawiała się czemu nie gotują maślanki. Później popiła... popiła maślanki? Jak mówili mówiła. Podwójny przekaz. Mówili, że mówiła, że nie sprzedała. I biła żelazkiem. Pewnie kablem od żelazka? No i co z tymi lipami, komu sprzedawała? Kim jest podmiot liryczny? Pozdrawiam i prosze o tolerancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiersz jest mocny. :D Chyba, żeby go naprawdę zrozumieć to trzeba wypić całe to.

Ale tolerancyjny jestem - w wierszu jest o kulinariach (maślanka) i ogólnie (aż za bardzo :D ) - więc miejsce to jak najbardziej odpowiednie do takich... dziwactw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko bede sie upieral, ze poezja Mirona Białoszewskiego jest interesująca... chociaz, przyznaje, ze na moją inteligencje nieco za trudna... Podziele się wiec czymś, co rozumiem i mam nadzieje, ze sie Wam spodoba :D KOKOSZKA-SMAKOSZKA Szła z targu kokoszka-smakoszka, Spotkała ją pewna kumoszka. "Co widzę? Wątróbka, ozorek? Ja do ust tych rzeczy nie biorę!" Kura na to: "Kud-ku-dak, A ja - owszem! A ja - tak!" "No, co też paniusia powiada! A taka, na przykład, rolada? Toż nie ma w niej nic oprócz sadła, Już ja bym rolady nie jadła!" Kura na to: "Kud-ku-dak, A ja - owszem! A ja - tak!" "Lub weźmy, powiedzmy, makaron Czy gulasz, czy rybę na szaro, Czy jakieś tam flaki z olejem... O, nie! Takich potraw ja nie jem!" Kura na to: "Kud-ku-dak, A ja - owszem! A ja - tak!" "Są ludzie, paniusiu kochana, Co jajka już jedzą od rana. Nie dla mnie są takie rozkosze, Bo jajek po prostu nie znoszę!" Kura na to: "Kud-ku-dak, A ja - owszem! A ja - tak!" [Jan Brzechwa - zbiór "Sto bajek"] Najsympatyczniejsza wydaje mi się przewrotność ostatniej zwrotki. A Wam? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Są ludzie, paniusiu kochana, Co jajka już jedzą od rana. Nie dla mnie są takie rozkosze, Bo jajek po prostu nie znoszę!" Kura na to: "Kud-ku-dak, A ja - owszem! A ja - tak!" Kumoszka oswiadczyla, ze jajek nie lubi uzywajac sformuowania "nie znosze"... Tutaj nie ma dwuznacznosci :D... z kontekstu jednoznacznie wynika co miala na mysli. Dwuznacznosc dostrzegam w odpowiedzi kury: "A ja owszem, a ja tak". Trudno powiedziec co kura mogła sobie myslec, czy miała na myśli walory smakowe jajka, czy tez moze fakt ze codziennie rano pod soba znajduje obudowane skorupką jajeczko, co oznajmia głośnym gdakaniem :D. To mi nasuwa temat na nowy wątek, ktory za chwilke wystartuje - jezeli nie macie nic przeciwko :D. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...polonistą sercem i lewym łokciem... :D

najtrudniej mi się ustosunkować do sformuowania:

Wiesz dobrze jednak ze mnie troche zbyłes taką odpowiedzią :D

, bo:

1. Bardzo nie lubie być zbywany.

2. Jeszcze bardziej nie lubie, gdy ktoś mysli, ze ja go zbywam.

Nie zgodze się wiec z tym, ze wiem dobrze, ze Panią zbyłem, poniważ:

1. Mam nadzieje ze nie zbyłem.

2. Jeśli tego dokonałem to absolutnie nieświadomie i nadal pozostaje w mojej błogiej (albo i nie) nieświadomości

3. Mój ostatni post był całkowicie poważny i szczery :D

Być może nie właściwie zrozumiałem pytanie?

PS: dziekuje za pierwszy głos oddany na mnie! Pozdrawiam wszystkich głosujących :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwierdza mnie Pan...panie Adamie w przekonaniu ze faceci czesto niestety nie rozumieją co kobiety chcą im przekazac....oczywiscie bez urazy :D ale tak to juz jest....i wtedy muszą sami sobie jedzonko szykowac...na szczescie Pan sobie doskonale z tym radzi.....<mysle ze lubi Pan żarty> :D haha....tak sobie teraz pomyślałam....czy ugotował Pan sobie kiedyś maślanke :D ......Jesli tak....to bardzo prosze o przepis....jeszcze raz pozdrawiam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiecie ze potraktuje to jak wyzwanie? ugotuje ją i już! potem może przyprawie, albo zrobie maślankę wściekłej krowy... coś wymyśle... Ale coś tak sie obawiałem, ze jak napisze "Pani" to sie nie skonczy dla mnie dobrze - a chcialem sie tylko troszke zemścić :D. Wnioski z gotowania maślanki mam nadzieje, ze kiedys przedstawie. Pozdrawiam Agnieszka, pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha...widze ze moj trud nie poszedł na marne....wreszcie normalnie Adamie potrafisz gadac....i to mi sie juz podoba...teraz juz dam Ci spokój bo widze ze tam w głebi to jest z Ciebie normalny facet :D ........ale na przepis bede czekac ....wytrwale.....pozdrawiam i życze powodzenia przy gotowaniu :D ......maslanki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.