Skocz do zawartości

Co Można Zrobić Z Kabaczka I Cukini.


Dorunia

Rekomendowane odpowiedzi

Cukinię można również nadziać mięsem mielonym - ja robię to tak: cukinię przekrajam wzdłuż na pół, wydrążam ziarna. Mięso mielone robię jak na klopsy (cebula, jajo, przyprawy). Nadziewam mięsem cukinię bądź kabaczka, posypuję serem. Do blaszki w której będzie się zapiekać wlewam rosołek z kostki, wkładam nadzianą cukinię i zapiekam w temp. 200 st. do czasu aż cukinia zmięknie. Jak mam w domu groszek, fasolkę czerwoną albo kukurydzę to wkładam trochę mięsa w cukinię na to np. fasolka i zakrywam to resztą mięska a dalej wszystki tak samo. Pycha!!! Można też zrobić zupkę z cukini bądź kabaczka. I robię tak: jak gotuję na mięsku to najpierw wstawiam mięsko, jak na rosołku z kostki to gotuję wodę i wrzucam kostkę. Potem daję warzywa: marchew, seler, pietruszka, ziemniaki, cukina bądź kabaczek-wszystko w kostkę pokrojone. Gotuję aż wszystko będzie miękkie- może być nawet troszkę rozgotowane. Potem daję serek topiony (ja na duży garnek daję 2 kostki). I wszystko mielę blenderem bądź jeśli ktoś nie lubi kremików(mój narzeczony np. nie lubi) to rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków- wtedy nie ma całych kawałków tylko taka papka się robi:) Oczywiście jeśli robię na mięsku to przed rozgniataniem mięso wyjmuję i wkładam z powrotem po rozgnieceniu. A jeśli robię na rosołku z kostki to gotuję parówki i dodaję do zupy. Zupa jest pyszna!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...

Z cukini można zrobić np. takie samo ciasto jak na placki ziemniaczane tylko zastąpić ziemniaki cukinią, zgrilować je w piekarniku, dodac surowe do sałatek lub nadziać mięsem i zapisc. Bakłażan jest czestym dodatkiem w kuchni bałkańskiej, greckiej lub kuchniach takich jak pakistańska i albańska. Osobiście nie przepadam za bakłażanem, cukinię natomiast uwielbiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że takie placki są pyszne :smile:

A z cukinii można zrobić różne sałatki, oto kilka sprawdzonych propozycji i zdjęcia na zachętę:

:arrow: Cukinia lub kabaczek w zalewie musztardowej

post-8-0-72732600-1322127060_thumb.jpg

:arrow: Cukinia z zalewie octowej

post-8-0-15603400-1322127225_thumb.jpg

:arrow: Sałatka z cukinii, marchewki i cebuli

post-8-0-70748500-1322127154_thumb.jpg

:arrow: Cukinia na słodko - w zalewie cynamonowo-miodowej

post-8-0-02961000-1322127292_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Wspominane było w temacie, że można dodać kabaczka do leczo ale nikt nie podał przepisu. Ilości podam bardzo orientacyjnie, ponieważ to zależy od preferencji smakowych. U mnie podstawą jest kabaczek (przynajmniej 2 spore egzemplaże). Jeśli mam odpowiednio duży gar to potrafię włożyć do niego i 5 kg tego warzywka :razz: Składniki: - kabaczek - 2 szt dość sporych - papryka czerwona ale można dorzucić jedną żółtą robi się bardziej kolorowo - 4 sztuki - pomidory - co najmniej 4 duże - cebula - 3 sztuki - kiełbasa - może być podwawelska, śląska, toruńska. Na przykładzie podwawelskiej co najmniej jedna cała... Jakieś 60 cm bieżących :grin: - olej - woda - sól, pieprz, jakiś inne ulubione przyprawy... Przygotowanie: Kabaczka pozbawić ogonka, obrać, wydrążyć pestki, pokroić w grubą kostkę. Ponieważ duże kabaczki mają z zasady już dość twardą skórkę to najpierw kroję je wzdłuż w paski i dopiero obieram. Na dno dużego garnka wlać szklankę gorącej wody, wrzucić kabaczka i dusić na małym ogniu, pod przykryciem aż zmięknie. Osobiście dorzucam go partiami w miarę krojenia, wtedy część da się radę rozgotować dając coś w rodzaju wstępu do sosu a reszta nadal będzie przypominała kostkę. Przy okazji sukcesywnie przybywa miejsca w garnku bo warzywo opada.   Paprykę parzę (podgotowuję) i obieram ze skórki ale nie jest to konieczne. Gdzieś czytałam, że wsadzone na kilka minut do piekarnika łatwiej się obiera ale jeszcze nie sprawdzałam. Pokroić w kostkę i dodać do kabaczka. Ilość sosu powinna prawie zakrywać warzywa, jeśli jest go za mało bo kabaczek puścił za mało soku brak uzupełnić wodą.   Pomidory pozbawić skórki, można je pokroić przed wrzuceniem do kabaczka ale ja je zgniatam nad garnkiem przy okazji pozbywając się ewentualnego głąba. Cebulę pokroić w dowolny wzór (piórka, kostka jak kto woli) wrzucić na olej i zeszklić. Kiełbasę kroję w paski ale tu też pełna dowolność, byle nie w całości :smile: Podsmażyć na patelni do zrumienienia, wymieszać z cebulą, zostawić na kilka minut na małym gazie pod przykryciem. Wrzucić do garnka z warzywami, wymieszać, zgasić gaz i na jakiś czas zostawić własnemu losowi - musi się przegryźć no i ostygnąć bo wypada spróbować przed przyprawieniem.   U mnie w domu każdy robi to indywidualnie na talerzu ale można i odgórnie. Potrawa lubi pieprz i niewielką ilość soli ale zależy to od tego jak słona jest kiełbasa i ile jej się w leczo znajduje. Z ilością składników też można eksperymentować, mniej pomidora – więcej papryki itp. Robię tego leczo zawsze na „pułk wojska” a i tak jeszcze nie udało mi się go przechować dłużej niż półtorej doby, we trzy jesteśmy w stanie zjeść 5 litrów tej potrawy.  Jest to moje ulubione danie i doskonale sprawdza się w upały - można je jeść zarówno na ciepło jak i na zimno (w temperaturze pokojowej) jak chłodnik. Smacznego. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja podzielę się przepisem na peperonatę - słoikowy smakołyk :smile:

idealna na nadmiar ogórków/ kabaczków/ cukinii/ dyni

 

1-1,5 kg kabaczków/cukinii/dyni lub ogórków

1 kg niezbyt dojrzałych pomidorów

2-3 duże cebule

2-3 strąki papryki

2 ząbki czosnku

sól

oregano

olej

masło

 

Na kilku łyżkach oleju z dodatkiem łyżeczki masła dusimy obrane i pokrajane kabaczki (cukini można nie obierać), pomidory i cebulę. Dodajemy pokrojoną w paski paprykę i posiekany czosnek, dusimy do miękkości. doprawiamy do smaku i na gorąco wkładamy do wyparzonych słoików. pasteryzujemy 10-15 minut w temp. ok. 85oC. przechowujemy w chłodnym ciemnym miejscu.

 

we Włoszech jada się ją z pieczywem i winem, na zimno i na ciepło :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.