Skocz do zawartości

Bajaderki - Sposób Na Zakalec I Wyschnięte Resztki Ciast


uretan

Rekomendowane odpowiedzi

We wszystkich cukierniach dbających o wydajność produkcji zagospodarowuje się okruchy i wszelkie resztki ciast oraz ciasta niezupełnie udane (np zakalec) wytwarzając BAJADERKI. Cukiernicy nazywają je czasem "słodkim salcesonem" ponieważ w ich skład może wejść wszystko co przy wyrobie ciast wpadnie w rękę. Powstają dzięki temu ciastka, które bardzo lubię, dopiero niedawno przekonałem się dlaczego - ponieważ zawierają sporo rumu . Przepis jest prosty, choć mało konkretny. Ale każdy, kto raz spróbuje, będzie wiedział jak to robić. Podstawowe składniki: resztki ciast - dowolnych, byle bez kremu (mogą być nawet okruchy z faworkOw), powidła śliwkowe, lekko osłodzone mocne kakao zaparzone na wodzie, może być także rozpuszczalne, rum. Wykonanie: ciasto zwilżyć mocno kakao, dodać łyżkę powideł. Ugniatać skrapiając rumem do konsystencji jaka nam odpowiada. Konsystencję można korygować ilością powideł i kakao. Masa musi mieć konsystencję plasteliny. Na koniec formuje się z masy kulki nieco większe od włoskich orzechów. Ja obtaczam je dodatkowo w wiórkach kokosowych lub w groszku cukrowym, żeby nadmiernie nie brudziły rąk. Zapraszam do prób. Najdalej druga będzie udana, choć czasem udaje się już za pierwszym razem. Powstają ciastka, które często miewają większe wzięcie niż oryginalne ciasta, z których powstały. Smacznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkowicie się z tobą zgadzam , jestem wielbicielką bajaderek , my w cukierni mówiliśmy na nie "przegląd tygodnia", w domu robię je dosy czesto ,przewarznie z drożdżówek zakupionych w sklepie,a dalej postępuje tak jak ty ,oczywiście z rumem bo bez rumu nie ma bajaderek .pozdrowienia Kaśka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajaderkę można też nazwać "Ciasto na winie" :D Co się nawinie to do ciasta ;-) Zgadzam sie z tym, że takie ciasta mogą być bardzo dobre. Bardzo często gdy po jakichś świętach zostaje nam jakieś ciasto to kroimy je na bardzo małe kawałeczki i zjadamy. Co prawda to nie to samo co bajaderka, ale bardzo smaczne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

a oto mój przepis na bajaderki-w Krakowie to są ziemniaczki: 0.5kg resztek ciastek /bez masy/ 0.5kostki masła 0.5szkl cukru kilka łyżek alkoholu 3łyżki kakao dowolne bakalie Ciastka pokruszyc,dodać miękkie masło i reszte składników. Wyrobić na masę,formować małe kulki i obtaczać je w kakao lub kokosie. Oczywiście wszystko zależy od naszej pomysłowości-smacznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie! Wczoraj skorzystałam z tej porady i zrobiłam bajaderki z 3 pozostałych, wyschniętych kawałków ciasta drożdżowego. Wszystkim smakowało. To mądry sposób na wykorzystanie resztek, by nic się nie zmarnowało. Pozdrawiam . Renata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Widzę, że w Krakowie to są ziemniaczki. A u nas, w Rzeszowie funkcjonuje nazwa "Kasztany" i raz na jakiś czas lubię sobie coś takiego kupić. :oops: Pamiętam, jak chodzilam do liceum, niedaleko była cukiernia, i często tam z koleżanką chodzilyśmy, własnie po Kasztany. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.