Skocz do zawartości

Święta Tuz Tuż......


zuziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani małymi kroczkami zblizają się Święta Bożego Narodzenia. W sklepach juz pełno świątecznych słodyczy, ozdób i potencjalnych prezentów. A moze juz ktoś myśli czym zaskoczy swoich bliskich na Wigilijnym stole? Podzielcie sie, może wspólnie uraczymy się czyms pysznym..... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię rybe w pomidorach 1 kg filetów smaże obtoczone w mące na to 2 cebule pokrojone w piórka i sparzone , 1 papryka pokrojona w kostkę , 3 korniszony przygotowuję sos 0,5 szkl oleju 2 szkl wody 1 koncentrat mały 3 łyżki keczupu 6 łyżek octu 3 łyżki cukru ziele ,liść , sól ,pieprz Wszystkie składniki gotuję 10 minut i gorącym sosem zalewam rybę SMACZNEGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

:roll: Ja przygotowuję racuchy z makiem jako wigilijny deser. Przepis pochodzi z Białoweiży (tam się urodziłam) od mojej babci. Smażę drożdżowe racuchy a do tego przygotowuję przepyszny makowy sosik. Oto przepis: 1. Racuchy: 1/3 paczki drożdży rozpuszczam w letnim mleku z 1/2 łyżeczki cukru i odorbiną mąki, odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośniecia. Następnie w misce miksuję 1 i 1/2 szklanki mąki z 2 jajkami i rozczynem drożdży. Masa musi mieć konsystencję gęstej śmietany. Smaże je na wolnym ogniu w dośc sporej ilości oleju. Przekładam do makutry (może być inne naczynie kamionkowe lub waza ). 2. Sos: można dodać gotowy mak z puszki (taki jak do makowca) ja jednak wolę sama go przygotować i tak mak (ok.1 i 1/2 szkl.) gotuję na wolnym ogniu w dużej ilosci wody przez ok. 2h, następnie mielę go przez maszynkę 3 razy, dodaję bakalie i rozpuszczony miód i cukier(do smaku) w 2szkl wody, do tego dodaje też olejek migdałowy. Tym zalewam racuchy. Całość przygotowuję 1 dzień przed wigilią, aby racuchy dobrze wchłonęły wodę i zapachy 9czasami nawet dolewam wody). Chodzi oto aby racuchy nie były za suche. Z osób, które bywały u mnie na wigilii wszyscy sie tym deserem zachwycali. Bardzo smakuje z kompocikiem z suszonych owoców. Życzę wszystkim smacznego i spokojnych świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podaję przepis na obiecane pierniczki z przeprosinami opóźnienia, ale miałam problemy rodzinne(: Składniki: -100gram masła -250gram miodu -150gram cukru (ja daję cukier puder) -2 łyżeczki przyprawy do pierników -2 łyżki kakao (najlepsze te z wiatrakiem na opakowaniu) -600gram mąki -150gram proszku do piecz. (1 płaska łyżka) - 2 jajak - szczypta soli - tłuszcz do posmarowania blachy lub gotowy papier do pieczenia Wykonanie: Rozpuscić na małym ogniu w rondlu, stale mieszając: masło, miód, cukier, przypr. do piernikow, kakao. Raz, bardzo krótko zagotować, odstawić do wystygnięcia. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiać razem z solą, dodać jajka, wymieszać składniki i stale mieszając dodawać do masy w rondlu. Zagnieść ciasto, tak aby było szkliste i ładnie odchodziło od rąk, rozwałkować i wykrając foremką ciastka (jak ktoś nie ma foremek to może wg własnej fantazji wykrawać ksieżyce, gwiazdki itp.). Pic w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez ok. 10 minut (tak, żeby miału kolor kawy z mlekiem). Ja dodatkowo polewam je lukrem ( co pozostawiam dzieciom) i przechowuję w szczelnie zamkniętym pjemnku, żeby nie stwardniały. Zyczę smacznego i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.