Skocz do zawartości

Makowiec Na Cieście Francuskim


ina12

Rekomendowane odpowiedzi

Ciasto: 30 dag mąki 30 dag masła 3 żółtka 3 łyżki zimnej wody Masa: 30 dag maku 30 dag cukru pudru 4 żółtka cukier waniliowy, sok z dwóch cytryn skórka otarta z cytryny piana z 7 białek Mąkę dokładnie posiekać z masłem, dodać żółtka i wodę, zagnieść ciasto i do następnego dnia schładzać w lodówce. Mak sparzyć i zemleć dwa razy, dodać cukier puder, cukier waniliowy,żółtka, sok i skórkę z cytryny, dobrze utrzeć. Na końcu dodać pianę z białek i lekko wymieszać. Schłodzone ciasto podzielić na dwie części i rozwałkować. Blaszkę wyłożyć folią do pieczenia i natłuścić. Jedną część ciasta położyć na blaszce, wyłożyć mak na to drugą część ciasta wyłożyć i nakłuć ją gęsto widelcem. Piec w temp.200- 220*C na złoty kolor. Wierzch posypać cukrem pudrem.

post-2336-1172233696_thumb.jpg

post-2336-1172233720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przestrzegam przed wypróbowaniem tego przepisu! ciasto zawierało zbyt wielką margaryny w stosunku do ilości mąki. podczas pieczenia tłuszcz oodzieleł się od reszty ciasta w niesamowitych ilościach. w rezultacie wyszedł kompletny zakalec. pani Halinko proszę nie podawać na forum nie sprawdzonych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaya ja podaję tylko sprawdzone przepisy. Ciasto to nie zawiera za dużo tłuszczu piekłam je nie raz i inne też, a do ciasta francuskiego dodaje się mąkę i tłuszcz w proporcji 1: 1 Przypuszczam jedno że piekłaś napewno w zbyt niskiej temperaturze. Basga ja myślę że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak sądzę bo francuskie to głównie tłuszcz i mąka a temp.pieczenia musi być wysoka. Poza tym pewien kucharz w TV powiedział,ze sposób na naprawdę udane ciasto francuskie to...kupienie gotowego bo w domu trudno i długo się robi. A moze piana była za słabo ubita i podeszła pod spód podczas pieczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,uważam Kaya, nie możesz w ten sposób tak poprostu wskoczyć i namieszać.Sądzę jednak,że jesteś "nowa" nie znasz Ineczki i tylko to może Cię usprawiedliwić.Ina akurat podaje sprawdzone przepisy i w pełni zasługuje na szacunek,zwłaszcza że ZAWSZE służy radą i dobrym słowem,wystarczyło normalnie podzielić się swoim spostrzeżeniem,skoro notabene zabierasz się za pieczenie ciasta z forum,to Ty sama jesteś również za nie odpowiedzialna.Nie każdy piekarnik piecze tak samo,i uważam tak jak dziwczyny,że miałaś za niską temperaturę.Myślę,że sama dojdziesz po czyjej stronie był problem.A co do Iny,to naprawdę uważam raz jeszcze,że jako dobry duch tego forum zwyczajnie nie zasłużyła na taki atak.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam batirek, dziękuję Tobie bardzo że masz przekonanie do moich przepisów. Bardzo Cię proszę niedenerwuj się szkoda zdrowia. Kaya jak jej się nie udało ciasto to ostrzegła przed upieczeniem i tego nie trzeba mieć jej za złe. Ja nie mam do niej żadnej urazy i żalu, myślę że nadal będziemy wspólnie współpracować oczywiście i z Kayą w spokoju i zgodzie. Ja myślę o tym cały czas że Kaya zdenerwowała się przez to że jej się to ciasto nie udało. Kochana batirek pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak pisze Ina - człowiek zdenerwowany tym, że mu coś nie wyszło nie zawsze przekazuje to w spokojny sposób :grin: Tak było chyba tym razem :grin:

W takich sytuacjach zawsze przytaczam przykład jak kiedyś Dorota robiła ciasto Tort Rafaello z najtańszą czekoladą i wyszło pyszne - zachęceni tym zrobiliśmy drugi raz w identyczny sposób (tyle, że z czekoladą markową) no i była klapa - zamiast ciasta wyszła ciapka, którą zjedliśmy jako lody :)

Natomiast w tym wątku jedno muszę zdecydowanie potwierdzić: Ina zawsze podaje przepisy sprawdzone - akurat Dorota dużo z nich korzysta (ja pomagam :grin: ) i okazują się świetne - nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek któryś się nie udał. Zresztą to samo dotyczy zdecydowanej większości przepisów innych "Smakowiczów".

Pozdrawiam :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam raz jeszcze,droga Ino,będę do końca bronić Twojego niesłusznie skrytykowanego jak uważam przepisu.Chodzi o to że nad emocjami trzeba nauczyć się panować,choćby dlatego,żeby nie miały one ujścia w najmniej do tego stosownych miejscach,takim jak to właśnie forum.Fora wszak nie służą jak wiemy do rzucania w siebie nawzajem czym popadnie,ale do zwykłych jak uważam ludzkich konwersacji.W tym akurat przypadku forum służy również do rozwijania swoich mniej lub bardziej już rozwiniętych zdolności kulinarnych(i nie tylko).Uważam,że ludzi mądrych i doświadczonych należy szanować,a zanim się ich nie pozna,tym bardziej nie należy krytykować.Cieszę się droga Ino,że Ty umiesz tak ciepło podchodzić do życia,świadczy to o tym jak mądrą jesteś kobietą.Zyczę Ci zdrówka,cierpliwości,i składam ogromne podziękowania za wkład i serce w tworzenie tego forum.Pozdrawiam gorąco......ale się rozpisałam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaya ja podaję tylko sprawdzone przepisy. Ciasto to nie zawiera za dużo tłuszczu piekłam je nie raz i inne też, a do ciasta francuskiego dodaje się mąkę i tłuszcz w proporcji 1: 1 Przypuszczam jedno że piekłaś napewno w zbyt niskiej temperaturze.

Basga ja myślę że tak.

Moim zamiarem nie było krytykowanie ani atakowanie kogokolwiek. podtrzymuję to,co napisałam - za wyjątkiem tezy o zamieszczaniu na forum niesprawdzonych przepisów.może rzeczywiście zabrzmiało to zbyt ostro.tutaj chylę czoło przed panią Halinką i serdecznie przepraszam. Upiekłam to nieszczęsne ciasto dokładnie wg wskazówek podanych w przepisie - także dotyczących temperatury pieczenia ciasta. możecie wierzyć lub nie - mój makowiec wyglądał zupełnie tak samo jak na załączonym zdjęciu. Ciasto było bardzo tłuste i niezbyt dobre.nie kwestionuję pani umiejętności kulinarnych ale upieram się przy swoim. poprzestane na gotowym cieście które można kupić w sklepach. pozdrawiam serdecznie panią Halinę.

Do wszystkich dziewczyn dotkniętych, tym co napisałam:

uważam że każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii. jeżeli sądzicie, że brakuje mi szacunku dla drugiej osoby i kierowałam się chęcią podważenia czyjegoś autorytetu, to poczytajcie na forum komentarze do innych przepisów na ciasta (nie będę wskazywać konkretnych przepisów - znów wyjdzie na to, że na kogoś napadam). przekonacie się jak niektóre forumowiczki publicznie wyśmiewają innych uczestników forum. czasem nie można dopatrzeć się w ich tekstach niczego innego, jak tylko kąśliwych uwag.

Ukłony dla pani Halinki i wszystkich forumowiczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaya, widzę, że spuściłaś z tonu. To dobrze, bo złość nikomu nie przysparza przyjaciół!! Aż mnie zmroziło, kiedy przeczytałam twój komentarz. Next time, najpierw pomyśl, a potem pisz. Wszak to samo można powiedzieć na wiele sposobów. A może wyjdzie Ci francuskie z mojego przepisu? :grin: Jeśli nie wyjdzie, no to po prostu nie masz ręki do pieczenia i faktycznie kupuj gotowe. A oto przepis: Ciasto podstawowe: 1 szklanka maki 1 żółtko tyle kwaśnej śmietany aby ciasto było luźne (jak na pierogi) Ciasto maślane: 1 szklanki mąki 15 dag masła Zagnieść ciasto podstawowe i maślane. Ciasto podstawowe rozwałkować na kwadrat i na nim ułożyć spłaszczoną kulę z ciasta maślanego. Zawinąć jak w kopertę, rozwałkować w jedną stronę i złożyć na trzy razy. Wstawić do lodówki na 15-20 minut. Następnie znowu rozwałkować, złożyć na trzy razy i wstawić do lodówki, powtórzyć jeszcze dwa razy. Podzielić na dwie części, rozwałkować i upiec w 200 – 220 stopniach. Zaręczam, że ciasto wychodzi kruchutkie i 'wylistkowane' Życzę powodzenia i udanej próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.