Skocz do zawartości

Tort Cygański


JustynaZ

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dwa dni temu skończyliśmy w domu zajadać się tym tortem. Trochę pracochłonny jest, ale efekt wyśmienity, nawet jak dla mnie co za makiem nie przepadam.

Przepis pochodzi z egzemplarza "Poradnik Domowy" wydanego już jakieś klika lat temu. Na każdej ważniejszej uroczystości gości na naszym stole:

Ciasto makowe:

30 dag maku

szklanka cukru

15 dag masła

6 jaj

łyżka mielonego cynamonu

2 łyżki miodu

pół łyżeczki kawy

łyżeczka sody

3 łyżki mąki ziemniaczanej

Mak sparzyć i zmielić, masło utrzeć z cukrem na tzw.pianę, dodając po jednym żółtku, odrobinie miodu, łyżeczce maku, szczypcie cynamonu i kawy. Następnie ubitą pianę z białek dodać do utartej masy, przesypując równocześnie mąką ziemniaczaną, dodać sodę i deklikatnie wszystko wymieszać. Ciasto wyłożyć na dużą tortownicę i piec około godziny. Po przestudzeniu przekroić na dwa równe krążki.

Ciasto bezowe:

6 białek

30 dag cukru pudru

1/2 szklanki mąki ziemniaczanej

łyżka octu

łyżeczka proszku do pieczenia

Do ubitej piany z białek dodawać stopniowo cukier puder. Następnie pianę wymieszać z octem, mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Ciasto wylać do tortownicy (takiej samej jak przy makowym) i upiec na jasnozłoty kolor.

Krem żółtkowy:

6 żółtek

8 łyżek cukru pudru

2 szkl.mleka

pół laski wanilii (lub cukier waniliowy)

25 dag masła

3 łyżki mąki ziemniaczanej

Żółtka utrzeć z cukerm pudrem do białości. Wanilię zagotować w półtorej szklanki mleka, lekko przestudzić, wlać do utartych żółtek i dokładnie wymieszać. Mąkę ziemniaczaną rozpuścić w 1/2 szkl. zimnego mleka, dodać do przygotowanej masy, wymieszać, zagotować i przestudzić. Masło utrzeć do białości, dodawać stopniowo budyń do uzyskania jednolitego kremu.

Krążek makowy posmarować kremem, przykryć krążkiem bezowym, następnie przełożyć kremem i na to krążek makowy. Wierzch i brzegi posmarować kremem i np. udekorować startą czekoladą (lub jak kto woli).

Smacznego :wink: :wink:

Pozdrawiam, Justyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na ostatnie Święta kupiłam mak mielony-kg. kosztował 12 zł.Najpierw zalałam go gorącym mlekiem,a jak mleko zostało wchłonięte to dalej postępowałam według przepisu(piekłam Japońca).Dawniej omijałam przepisty w których był mak,właśnie przez to mielenie,ale teraz to po prostu bajka z takim gotowym mielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym makiem to faktycznie jest trochę zachodu, ja nie mam problemu przy jego mieleniu, gdyż robi za mnie to teściowa (mamy wspólną kuchnie uffff!), ona nie uznaje gotowych produktów w puszkach. Ja jednak raz próbowałam właśnie maku mielonego gotowego i nie zmienia to zupełnie smaku ciasta. Jak wspomniałam wyżej, maku jeść nie mogę, dlatego zastanawiałam się już czy nie wypróbować innego spodu. Pewnie smak nie będzie już taki, ale w połączeniu z bezą i tą masą (właśnie ona jest pycha) efekt może być niezły. Może ktoś na forum ma jakiś pomysł na inny spód? (brałam pod uwagę biszkopt, ale nie wiem czy nie za lekki będzie do całości). Pozdrawiam, Justyna. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym makiem to faktycznie jest trochę zachodu, ja nie mam problemu przy jego mieleniu, gdyż robi za mnie to teściowa (mamy wspólną kuchnie uffff!), ona nie uznaje gotowych produktów w puszkach. Ja jednak raz próbowałam właśnie maku mielonego gotowego i nie zmienia to zupełnie smaku ciasta.

Jak wspomniałam wyżej, maku jeść nie mogę, dlatego zastanawiałam się już czy nie wypróbować innego spodu.

Pewnie smak nie będzie już taki, ale w połączeniu z bezą i tą masą (właśnie ona jest pycha) efekt może być niezły.

Może ktoś na forum ma jakiś pomysł na inny spód? (brałam pod uwagę biszkopt, ale nie wiem czy nie za lekki będzie do całości).

Pozdrawiam, Justyna. :wink:

Można Justynko zrobić spód biszkoptowy pod masę makową,ale wtedy należy najpierw piec ciasto makowe przez jakieś 40 minut, następnie wyciągnąć

ciasto z piekarnika i nałożyć na nie surowe ciasto biszkoptowe. Całość dopiec do czasu upieczenia biszkoptu. Po wystudzeniu ciasta obrócić ciasto

do góry nogami. I tym sposobem mamy ciasto makowe na biszkopcie. Pozdrawiam. Renata :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym biszkoptem na makowym spodzie to niezły pomysł, tort jeszcze wyższy :wink: Faktycznie Renatko chodziło mi o jakiś zupełnie inny spód, tylko nie makowy właśnie. Więc czekam dalej na przepis. Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.