Skocz do zawartości

Marcinek- Chluba Podlasia


renigliwice

Rekomendowane odpowiedzi

post-4422-1171444269_thumb.jpg post-4422-1171444303_thumb.jpg C I A S T O : 1 margaryna Kasia pół szklanki cukru 2 jajka, 2 żółtka 1 cukier waniliowy 1 szklanka śmietany łyżeczka płaska sody Margarynę, jajka, żółtka, cukier waniliowy, pół szklanki śmietany , utrzeć mikserem na gładką masę. Dodać 1 kg mąki oraz łyżeczkę sody wymieszaną w drugiej pół szklance śmietany. Wyrobić ciasto ręcznie. Przełożyć na stolnicę. Dobrze zagnieść na gładkie ciasto. Podzielić je na 10, 11 równych kawałków ( mi wyszło 11 ). Pomocna okazuje się tu waga kuchenna elektroniczna. Każde ciasto upiec osobno na blaszce lub w dużej tortownicy ( CIERPLIWOŚCI !!!! ). Rozwałkowywać bardzo cienko, grubości takiej jak na makaron. M A S A : 1,5 litra śmietany kremówki szklanka cukru pudru (do smaku- według swojego uznania) 6 śmietan-fixy lub 4 Śnieżki sok z 1 cytryny Ubić kremówkę z cukrem, śmietan-fixami, dodać sok z cytryny do smaku. Masą obficie przekładać placki. Górę też posmarować, posypać pokruszonymi herbatnikami biszkoptami lub jeden placek pozostawić do pokruszenia i nim posypać placek. Ciasto powinno najpierw przez parę godzin stać w temperaturze pokojowej, by nasiąkło masą. Potem należy je przenieść w chłodne miejsce na 24- 48 godzin. Przepis ten dostałam od koleżanki z Podlasia. Jest ono bardzo tam bardzo popularne, piecze się je obowiązkowo na weselach. Jednak wykonanie jego wymaga wiele cierpliwości , ale naprawdę warto się na to zdobyć...... Ciasto jest przepyszne!!!!! Polecam gorąco ...... i tym cierpliwym życzę SMACZNEGO!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wygląda smakowicie,już drukuję i wypróbuję na pewno niedługo,bo z tych składników co piszesz to sukces murowany.A to,że pracochłonny to nic.Ale placuszki są cieniutkie,więc szybko się pieką,z czasem pewie na jedno wyjdzie.Może poeksperymentuję i na wierzch dam zamiast tej bitej śmietany masę karmelową z mleczka skondensowanego+te pokruszone herbatniki lub orzeszki.Pozdrawiam.Dzięki. :wink: :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w tym właśnie tkwi cały urok tego placka !!! Niektórzy wypiekają jeszcze więcej warstw niż 11. W przepisie oryginalnym na ciasto nie było podanego cukru. Jeżeli ktoś chce, może dodać chociaż pół szklanki, ale uważam, że nie jest to konieczne. Ciasto może wyjść za słodkie. Pozdrawiam. Renata :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie aż tak dużo placków i pracy przy nich. Zapewne pieka się szybciutko. Ja na minione święta piekłam takie placki miodowe i z porcji ciasta normalnie robię 3-4 placki i przekładam powidłem i albo masą grysikową albo orzechową. Na święta wymyśliłam, że zrobię cieńsze placuszki a więcej. Upiekłam 6 szt i przełożyłam na przemian masą orzechową i grysikową /pod grysikową cieniutko posmarowałam powidłem z dodatkiem róży/. I wiecie jaki był dobry, zwłaszcza jak trochę poleżał. W najbliższym czasie zrobię ten na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kucharku! Wszystko zależy od tego, ile da się cukru. Do ciasta można nie dawać go wcale, w przepisie podałam go pół szklanki, natomiast do masy trzeba koniecznie dać sok z 1 cytryny. Wtedy wcale nie będzie takie słodkie. Pozdrawiam. Renata :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Jolu, że można, ale to już nie będzie Marcinek, ale zupełnie inne ciasto. Nie robiłam z innym kremem, ale możesz spróbować. Nie wiem tylko, czy te warstwy ciasta odpowiednio zmiękną od innej masy. Pozdrawiam Cię cieplutko! Renata :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.