Skocz do zawartości

Czcionka I Kolory W Postach


Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję basqa :razz: . Przepraszam za brak odzewu, ale dopiero teraz dotarłem na dłużej przed komputer.

Generalnie jest tak:

[funkcja]tekst objety funkcja[/funkcja] - to między [ i ] nazywa się tagiem - pierwszy (bez /) to tag otwierający, drugi to tag zamykający - tag otwierający może mieć parametr np: [funkcja=parametr]

Przykład:

tekst w kolorze czerwonym

czyli: włącz kolorowanie na czerwono, napisz "tekst w kolorze czerwonym" i zakończ pisanie tekstu w kolorze czerwonym

Z Waszych nieudanych prób widziałem, że albo było np: [ color=red] (brak tekstu do napisania na czerwono - mechanizm forum uznaje to za błąd i wypisuje wtedy same tagi)

lub też zamieniona była kolejność tagów (najpierw zamykający a potem otwierający).

Trzeba kontrolować wstawianie tagów, gdyż edytor postów wstawia to w miejscu kursora, ale czasami ma jakieś "chimery" - wtedy wystarczy np. skopiować ręcznie treść tagów w odpowiednie miejsce.

Warto zapamiętać najważniejsze tagi:

tekst pogrubiony

tekst czerwony

tekst pochylony (kursywa)

Także:

[ url=http://www.adres.strony]tresc linku

lub uproszczona wersja: [ url]www.adres.strony

[ quote]cytat

to:

cytat

---------------------------------------------------------------------------------

Tutaj jeszcze mała (a w zasadzie duża :grin: moderatorska dygresja:

To co poniżej piszę tylko dlatego, że w minimalnej ilości zdarzają się posty napisane zupełnie niemożliwym do zaakceptowania formatowaniem (powyższy post daovay to przy tym błahostka :razz: - ale rozumiem, że powstał on tylko jako demonstracja możliwości formatowania tekstu :razz: ). Takie posty są w 99% przywracane do naturalnego stanu. Podobnie jak, zdarzające się w równie marginalnej liczbie tematy postów w stylu: "SUPER PRZEPIS: i tutaj nazwa przepisu".

Do rzeczy:

Czuję się w obowiązku zaapelować (podobnie jak to pisałem w temacie o ozdobnych podpisach), żeby funkcji formatowania nie nadużywać. Generalnie nie powinno być to używane do wyróżniania Waszego postu na tle innych postów (wtedy może dojść do takiej sytuacji, że autorzy innych postów nie będą chcieli pozostać niezauważeni i swoje posty także np. napiszą większą czcionką i temat stanie się zupełnie niepotrzebnie nieczytelny i "choinkowaty"). Posty pisane w całości np. na czerwono lub dużą czcionką będą przez administratorów przywracane do normalnego stanu.

Pamiętajmy, że formatowanie tekstu ma za zadanie tylko i wyłącznie ułatwić jego czytanie. Stwierdzono, że większości Internautów najwygodniej czyta sie taki właśnie zwyczajny tekst z ew. pogrubionymi, lub wyróżnionymi kolorem (zwykle czerwonym) fragmentami. Ostatnią możliwością, ale już na granicy "tolerowalności" przez ogół internatów jest możliwość delikatnego powiększenia czcionki.

Formatowania używajmy do np. pogrubienia ważnej części naszego posta - najczęściej wystarczy w ten sposób zwrócić uwagę na pojedynczy, ale ważny wyraz lub krótkie wyrażenie.

Nieco luźniej potraktujemy oczywiście tematy w mniej "poważnych" podforach (np. humor, czy ro). Jednak przepisy pisane na czerwono, zielono, czy też dużą czcionką będą potraktowane jak wyżej - czyli sformatowane tak, aby wyglądały normalnie.

Ogólnie pilnujmy, żeby forum było czytelne i nie wystąpił efekt przerostu formy nad treścią. Wszystko co napisałem oczywiście nie jest moim wymysłem - są to pewne zasady netykiety, które np. określają, że treść pisana W CAŁOŚCI WIELKIMI LITERAMI stanowi pewne wyrażenie krzyku i tak jest w Internecie traktowana - podobnie traktowane są pogrubione czy czerwone posty.

Oczywiście, drogie Panie i Panowie, jak zawsze traktujcie to jako takie moje wskazówki - poza ew. przywróceniem naturalnego wyglądu postu żadnych innych konsekwencji nie będzie :razz:

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.