Skocz do zawartości

Samosy!


olcia22

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy przepis tutaj-mam nadzieję że Wam posmakuje!! :P

Ciasto:

50 dag mąki

2/3 szkl wody (zimnej)

2/3 kostki margaryny lub masła (ok 175g)

1 łyżeczka soli

Z podanych składników zagniatamy elastyczne, gładkie ciasto. Odstawiamy je na 15 min do lodówki. Nastepnie dzielimy ciasto na ok 12 porcji. Każdą porcję rozwałkowujemy na kształt koła. Koło dzielimy na 2 równe części. Smarujemy krawędzie ciasta wodą. Na każdą częsc nakładamy nadzienie i zakladamy boki ciasta na siebie, formujac pierożek. Sklejamy boki pierożków. Powinny nam wyjść ok 24 pierożki. Smażymy je na patelni, na głębokim, gorącym tłuszczu, aż się zarumienią. Podajemy ciepłe.

Nadzienie pikantne:

Proponuje nadzienie z mielongo mięska, ale oczywiście mozna je nadziewać np kapusta i grzybami, albo na słodko. Można popisać się inwencją. Dołączona grafika

50 dag mielonego mięsa (ja daje drobiowe)

ok 20 dag pieczarek

2 cebule

przyprawy (majeranek, sól, pieprz, przyprawa do gyrosa)

Cebule i pieczarki kroimy w kosteczkę i podsmażamy na odrobinie oleju. Dodajemy zmielone mieso i starannie rozcieramy widelcem tworzące się grudki. Smażymy aż lekko zbrązowieje. Przyprawiamy. Zimne nakladamy na ciasto pierożkowe.

Najlepiej podawać samosy z tym nadzieniem z sosem tzatziki, który w Indiach nazywa się Raita. Skladniki standardowo: jogurt naturalny, ogórek, czosnek, sól, pieprz, świezy koperek.

Na słodko też polecam, z nadzieniem z sezonowych owoców- truskawek, jabłek, wiśni, jagód. Wystarczy je chwilkę przesmażyć na ogniu z cukrem, i zagęścić odrobiną mąki ziemniaczanej wymieszanej z wodą. Zimne nakładamy na ciasto. Smakuje jak ciastka z McDonalda.

post-5190-1185017694_thumb.jpg

post-5190-1185017715_thumb.jpg

post-5190-1185017723_thumb.jpg

post-5190-1185017728_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kilka razy jadłam samosy z nadzieniem warzywnym, ale jednak nie smakuja mi one. Połączenie ciasta i ziemniaków (bo główną częsc nadzienia warzywnego zajmuja własnie one) w ogóle mi nie odpowiada. A przepis który podalam na farsz miesny pochodzi z indyjskiej książki kucharskiej, wiec jest oryginalny. Co do grubości ciasta, to takie jak na pierogi powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.