Skocz do zawartości

...chlebek...+ Zdięcie ...


teresap

Rekomendowane odpowiedzi

:smile: :P :D

Na wsi pieczemy chleb na zakwasie w piecu no ale tu się nie da ?

W radiu usłyszałam przepis na chleb siostry Mirjan i wypróbowałam

Oto efekt

Najpierw przepis

1 litr wody ciepłej

1 łyżka soli

4 dag drożdży

1 łyżka cukru

1 kg mąki pszennej

7 łyżek siemia lnianego ( ja nie dałam bo nie miałam )

1 szk otrębów pszennych

4 łyżki słonecznika

4 łyżki pestek dyni

wykonanie

Drożdże rozrobić w ciepłej wodzie z solą i cukrem w misce i na to wsypać 1 kg mąki

Zostawić na około 1/2 godz potem wyrobić ciasto ręko i znów zostawić do wyrośnięcia , jak podwoi swą objętość dodać pozostałe składniki - ziarna i dobrze wyrobić i znów odstawiamy do wyrośnięcia

Nakładamy do dwóch blaszek i znów czekamy aż wyrośnie pieczemy w temperaturze jak ciasto 90 minut

Zapomniałam chlebek koniecznie po upieczeniu zawinąć w mokro ścierkę i zostawić do wystygnięcia

post-6127-1197242606_thumb.jpg

post-6127-1197242615_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teresko ja też piekłam ten chlebek z tego samego żródła miałam przepis co Ty. Wsmaku był bardzo dobry tylko taki jakiś mokry jakby tłusty...takie odniosłam wrażenie ,ale to chyba wina takiej ilości ziaren,u ciebie nie widzę siemienia. Drugi raz jak piekłam to dałam ziaren mniej i wyszedł bardziej puszysty-albo po prostu mi się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APSIK - nie wiem jaka była przyczyna że chleb był mokry , może faktycznie to że ja nie dałam siemienia bo pozostałych ziaren dałam nawet więcej. Czy zawijałaś w wilgotną ścierkę, może nie poczekałaś aż wyschnie . Ja jak wyciągam z mokrej ścierki to na 1 godz zawijam w suchą

Mój nie był mokry dzieciom bardzo smakował

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wsi pieczemy chleb na zakwasie w piecu no ale tu się nie da ?

Da się.

Piękny chlebek. Piekłam ostatnio zwykły chlebek pszenny, bez dodatków. Jestem zafascynowana pieczeniem chleba w domu. Na pewno wypróbuje

twój przepis. Jednocześnie namawiam wszystkich na pieczenie chleba na zakwasie.

Hodowanie zakwasu w domu to niesamowita sprawa. Mamy w domku nowego członka rodziny. Dokarmiam go regularnie, a on jest bardzo wdzięczny, pięknie bąbelkuje, buzuje i pachnie.

Dostał nawet imię. :smile:

Zainspirowała mnie stronka, którą ktoś już na tu na forum podał. <a href="http://www.chleb.info.pl/index.htm" target="_blank">http://www.chleb.info.pl/index.htm</a>

Polecam zabawny opis hodowania zakwasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja nigdy nie zawijam chleba w ściereczkę,tylko po upieczeniu smaruję pędzelkiem maczanym w wodzie.Zaraz też wyjmuję z formy i kładę na kratce aby nie zwilgotniał od spodu. Piekę chlebek od kilku miesięcy i nie kupuję sklepowego. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.