Skocz do zawartości

Co Zrobić Z Białek?


hanula

Rekomendowane odpowiedzi

Może coś z tego Ci się spodoba?

Czekoladowe makaroniki z bloga Nougatine

Piankowe ptasie mleczko z przepisu Arabeski Waniliowej

Cynamonowe kule

albo Mini-Pavlova lub Ptasie mleczko

albo Ciastka Amaretti autorstwa jednej z blogowych mistrzyni wypieków- Dorotus76

Puch Anielski albo Ptasie mleczko w wykonaniu Agnieshii

Sernik kokosowo-orzechowy

lub Biała Pavlova Alexandry

Friands, czyli migdałowe babeczki Karolci

Nie miałam czasu na szukanie przepisów na wszystkich znanych mi stronach i blogach kulinarnych, bo tych jest za dużo :-D, więc na szybko podałam Ci tylko kilka przepisów. Radzę jednak poszperać po innych stronach, blogach. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo fajnych przepisów!

W styczniowej "Kuchni" jest przepis na Bezowy tort z likierem. A w "Kuchni" z października 2000 roku znalazłam artykuł poświęcony bezom i kilka przepisów z białkami, np. Bezy orzechowe z kremem czekoladowym czy Tort bezowo-kawowy.

Jakbyś nie miała tych wydań "Kuchni" w domu, chętnie Ci podeślę przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że coś Cię zainteresowało :P

Znalazłam jeszcze jeden przepis, tym razem ze swoich "zbiorów" :-D

Przepis pochodzi z Akademii Dobrej Kuchni 2 (Przyjaciółka 2007). Autorką jest Danuta Jabłońska.

Owoce w kokosowej pierzynce

składniki:

- 2 szklanki mieszanych owoców sezonowych (np. malin, jagód, wiśni, brzoskwiń)

- 5 białek

- 25 dag cukru pudru

- 1 łyżka cukru waniliowego

- 2 łyżki wiórek kokosowych

Owoce oczyścić, opłukać, osuszyć.

Białka ubić na sztywno z 4-5 łyżkami cukru pudru. Dodać pozostały cukier puder i cukier waniliowy. Wymieszać i lekko ubić. Połączyć z wiórkami kokosowymi.

Tortownicę i płaską blachę wyłożyć pergaminem.

Do tortownicy przełożyć 1/3 masy, rozprowadzić ją po dnie i bokach formy.

Resztę masy rozsmarować w blasze.

Tortownicę i blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 150 stopni C, bezy suszyć około 30 minut.

ostudzoną bezę wyjąć z tortownicy, wyłożyć na nią owoce (powinny tworzyć stożek).

Stożek z owoców przykryć pokruszona bezą z blachy. Deser od razu podawać.

Rada Autorki: do ciasta bezowego można dodać łyżkę mąki. Wtedy pieczona masa szybciej się wysuszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Białkowiec 3 szklanki mąki szklanka białek szklanka oleju 1,5 szklanki cukru 1/2 szklanki letniego mleka łyżeczka proszku do pieczenia cukier waniliowy lub olejek Białka ubić z cukrem. Ubijając wlewać stopniowo do piany na przemian olej, mleko i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto wlać do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Piec w temp. 180*C przez ok. 45 minut. Przepis podałam sprawdzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanula już pewnie wykorzystała "swoje" białka. Mam nadzieję, że pochwali się, co z nimi zrobiła i czy wyszło równie zachwycająco jak jej faworki ;)

Przeglądałam ostatnio trochę moich zbiorów przepisów i pomyślałam sobie jednak, że może kiedyś ktoś inny skorzysta z tych podpowiedzi dlatego pozwolę sobie dołączyć jeszcze inne możliwości wykorzystania białek.

Semifreddo Cappuccino z bloga forowego specjalisty od kucharzenia- Grumko ;)

"Grumkom" :grin: spodobał się przepis na semifreddo z dodatku do "GW"- Nowa Kuchnia Polska, część :"Spotkanie bardzo zimne",

Tam też zamieszczono jeszcze inny wariant Semifreddo, w którym są użyte białka:

Semifreddo z nutelli

  • 30 dag kremu orzechowo-czekoladowego (np. nutella) w temp. pokojowej,
  • 3 białka ubite na sztywno z odrobiną soli,
  • 13 dag cukru,
  • 1 łyżka rumu,
  • 6 dag pistacji,
  • gorzkie kakao naturalne do posypania

Do rondla wlej 1/3 szklanki wody, wsyp 2/3 cukru. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień, a potem gotuj jeszcze 3-4 minuty, mieszając.

Gorący syrop wlewaj cienkim strumyczkiem do piany z białek, nie przerywając ubijania.

Gdy masa zrobi się bardzo sztywna i błyszcząca, przerwij ubijanie, wymieszaj z kremem orzechowo-czekoladowym oraz rumem.

Małe kokilki lub foremki na sufleciki napełnij masą, przykryj kawałkami przezroczystej folii kuchennej, aby krem nie chłonął lodówkowych zapachów. Wstaw na co najmniej 4 godziny do zamrażalnika.

Pistacje wrzuć na 30 sekund do wrzącej wody, osącz je i zdejmij skórkę. Skarmelizuj na patelni pozostały cukier, dodaj pistacje, wymieszaj. Karmel z orzeszkami rozsmaruj na kawałku folii aluminiowej i poczekaj, aż zastygnie. Semifreddo wyjmij z zamrażalnika. Oprósz kakao, udekoruj połamanymi kawałkami karmelu.

("Nowa Kuchnia Polska", nr 18 "Spotkanie bardzo zimne"; str 207)

Kolejny przepis pochodzi z tej samej serii "GW", tym razem z numeru "Spotkanie w Warszawie".

Biała beza z wiśniami

  • białka z 10 jajek,
  • 60 dag cukru kryształu,
  • 500 ml śmietany kremówki,
  • 5 dag cukru pudru,
  • 1/2 małej torebki cukru waniliowego,
  • 1 słoiczek konfitury wiśniowej niskosłodzonej,
  • sok z jednej cytryny
Ubij białka na sztywną pianę. Powoli wsypuj cukier, ubijaj, aż piana będzie lśniąca, a cukier się rozpuści.

Blachę do pieczenia wyłóż pergaminem, narysuj na nim 2 okręgi o średnicy 20 cm, rozsmaruj na nich masę bezową. Nie wyrównuj powierzchni, tylko postrzęp ją w charakterystyczne "dzioby". Wstaw do piekarnika nagrzanego do 120 stopni C, piecz około 70 minut. Potem wyjmij oba krążki i pozostaw na pergaminie, aby całkowicie wystygły.

Śmietanę ubij z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Z krążków bezowych ostrożnie zdejmij pergamin.

Jeden krążek połóż na paterze i rozsmaruj na nim połowę bitej śmietany. Konfiturę wymieszaj z sokiem z cytryny, rozłóż na bitej śmietanie i przykryj resztą śmietany oraz drugim krążkiem bezowym.

PS: podawaj natychmiast po przygotowaniu - tylko wtedy jest chrupiąca.

("Nowa Kuchnia Polska", nr 16 "Spotkanie w Warszawie; str. 189)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

:-) Robiłam białkowca ale musze przyznac że mi nie wyszedł ,wyrósł bardzo niski ,robiłam wszystko jak napisałaś Ineczko  ale cos znim jest nie tak,po mojemu chyba tu jest zaduzo oleju i tak on wyglądał  jak by był zacieżki  i niemógł urosnąć ,ale może się mylę.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.