Skocz do zawartości

Ciasto Drożdżowe Bez Wyrabiania


dana2005

Rekomendowane odpowiedzi

Ciasto drożdżowe bez wyrabiania 1 kg mąki, 6 jajek, 1/2 kostki margaryny, 1/4 kostki masła, łyżka smalcu, 2 łyżki oleju a można tylko 1 kostkę masła (ja wolę tłuszcze mieszane ponieważ ciasto jest wilgotniejsze), 7 dag drożdży drożdży, 1,5 szkl. cukru, 1 szklanka mleka, zapach cytrynowy, wysuszona utarta skórka z pomarańczy, 1 łyżka budyniu śmietankowego, rodzynki. Cukier, 5 jajek i 1 żółtko, roztopiony ciepły tłuszcz., letnie mleko, drożdże ubijamy razem końcówkami robota i pozostawiamy przykryte ściereczką w ciepłym miejscu na 1 – 2 godz. (aby zaczyn lepiej rósł wstawiam do miseczki z ciepłą wodą). Następnie wsypuję mąkę – wyrabiając w dalszym ciągu robotem (ciasto musi mieć spoistą konsystencję, jak jest za rzadkie dodaję jeszcze trochę mąki). Kiedy robot nie może sobie poradzić, ciasto wykładam na stolnicę i dodaję resztę mąki, budyń i pozostałe składniki i iciasto zlepiam w kule, pozostawiam ciasto na stolnicy, przykryte ściereczką, pozostawione do wyrośnięcia (można od razu wkladać do brutfanny, ale ja to ciasto piekę od kilkunastu lat i wg mnie 1 raz przerobione jest lepsze). Kiedy podrośnie 1 raz przerabiam i nakładam do dużej blachy wysmarowanej tłuszczem i posypanej lekko mąką, smaruję roztrzepanym białkiem, posypuję konfiturą z aronii i kruszonką. Wstawiam do lekko podgrzanego piecyka ok. 80o C z uchylonymi drzwiczkami. Gdy ciasto podwoi swoją objętość ustawiam temperaturę na 180o C i piekę ok. 50 min.. Gdy troszkę przestygnie, polewam lukrem ubitym z 1 białka, 1 łyżki soku z cytryny i 1/2 szklanki cukru pudru. Aby lukier szybciej zastygł wstawiam na kilka minut do podgrzanego piecyka. Można też tylko posypać cukrem pudrem Jest to po prostu pyszne, zdrowe ciasto drożdżowe, proszę wypróbować i ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę jeszcze dodać, iż w tej chwili piekę to ciasto z rabarbarem. Można do nigo użyć różnych owoców. Należy je posłodzić, aby puściły troszkę soku i dopiero ukożyć na cieście. Jabłka można chwilę zagotować w wodzie z cukrem i 1 łyżką soku z cytryny. Można też użyć owoców mieszanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Za pierwszym razem skladniki połaczyc, a w drugim wypadku tylko przerobic. Zreszta można tylko zarobić bez ptrzerzbiania i też bedzie dobre. Jednak uważam, ze to jest ciasto bez wyrabiania, ponieważ aby ciastom ciasto drożdżowe było smaczne trzeba je wyrabiać ok. 0,5 godz. Ten sposób robienia ciasta drożdżowego otrzymałam od znajomej kilkanaście lat temu i ono tak sie nazywało i ja je też tak nazywam. Czy to akurat tutaj jest to najważniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinie. Cieszę sie, że udało sie i smakowało. Z tego ciasta robie też stuclę makową i z serem. A oto przepis na stucle z serem: 0,6 kg sera białego, 3 jajka, 10 dag masła, niepełna szklanka cukru, cukier waniliowy, 10 dag rodzynek, skórka pomarańczowa. Ser mielimy. a 2 jajka i 1 zółtko ubijamy z cukrem na małym płomyku gazu. Studzimy i mieszamy z serem. Wlewamy do sera roztopione masło, starannie ucieramy i na końcu wsypujemy bakalie. Z ciasta drożdżowego wałkujemy trzy owalne placki i smarujemy dość grubo warstwą masy serowej. Zwijamy strucelkę (jeden dłuższy brzeg składamy do środka, przykrywamy drugim brzegiem.Strucla nie jest tak "gęsto" zwijana jak rolada, a po upieczeniu troche płaska). Smarujemy białkiem i wstawiamy do rozgrzanego do 180oC piekarnika na ok. 30 min. Wierzch strucli smarujemy lukrem i posypujemy skórką pomarańczową i rodzynkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.