Skocz do zawartości

Chleb Orkiszowy Na Zakwasie - Jaki Zakwas? Jaki Przepis?


Moriquendi

Rekomendowane odpowiedzi

Hey.

Zrobiłem już kilka chlebków w swoim automacie do pieczenia chleba. Teraz przyszła kolej na bardziej zaawansowane przepisy.

Nie powinienem jeść mąki przennej, więc szukam przepisów w których ich nie ma lub jest jej bardzo mało.

Pomyślałem o chlebie orkiszowym.

Sąsiadka powiedziała jednak, że ciemne chleby to powinno się tylko na zakwasie robić bo inaczej nie dobre wychodzą.

No więc chcę zrobić chleb orkiszowy na zakwasie w automacie.

Pytanie 1. - Czy chleby na zakwasie również można w automacie piec?

Pytanie 2. - Jaki zakwas?

Pytanie 3. - Przepis, przepis, przepis! :-D

W sieci znalazłem bardzo mało przepisów na chleb orkiszowy na zakwasie.

(Znalazłem np. ten: http://www.dancia.bloog.pl/id,4243322,titl...asie,index.html ale nie wiem czy dobry....)

Bardzo bym prosił o jakieś rady. To będzie mój pierwszy chleb na zakwasie więc się denerwuję :) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kurczę jak mam robić chleb z tych przepisów co podałeś to automat praktycznie jest bezużyteczny :\ Muszę non stop przy chlebie siedzieć praktycznie. Mogę nastawić wygniatanie ciasta, ale potem musi czekać ileś godzin żeby wyrosło i potem nastawiać na pieczenie. Nie jest to tak wygodne jak każdy mówił "wystarczy wsypać i już" ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

dlaczego większośc ludzi boi sie pieczenia chlebka na zakwasie?ja osobiście na zakwasie nie piekłam tylko na drożdżach i żurku z butelki :-D chlebki były zawsze smaczne aczkolwiek wyczuwałam w nich drożdże.Może ktos napisze mi wady i zalety pieczenia na zakwasie,będę wdzięczna za każdą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam :)  Dopiero zaczynam przygodę z pieczeniem chleba w automacie. Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o pieczenie czegokolwiek z użyciem drożdży, więc automat to dla mnie świetna sprawa. W ciągu tygodnia upiekłam 4 chleby: 3 jasne z przepisów dołączonych do automatu i jeden ciemny z gotowej mieszanki. Wszystkie były pyszne, choć te pszenne trochę zbyt słodkie  ;)   Jest jednak kilka nurtujących mnie niejasności i byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś mnie oświecił  ;) 1. Mąka. Czy trzeba stosować się ściśle do podanych w przepisach typów mąki czy też można używać wszystkich dostępnych w handlu? Mąkę 550 udało mi się kupić na stoisku ze zdrową żywnością za 10 zł!!  2. Drożdże. Do tej pory używałam tylko tych w proszku Otkera. Czytałam, że zamiennie można dodawać również swieżych. Tylko nie wiem jak bo spotkałam się z dwoma sposobami. Jeden to pokruszyć drożdże i wrzucić na mąkę a w drugim było napisane, żeby wkruszyć do wody. No i który mam stosować w automacie  ;)  Czy drożdże trzeba wyjąć wcześniej z lodówki, żeby miały taką samą temperaturę jak reszta składników? 3. Żurek. Zakwasu naturalnego robić nie będę bo mam za zimno w mieszkaniu, poza tym jeszcze do tego nie dojrzałam. Jeśli znajdę to kupię kiedyś ten suszony i wypróbuję. Rzuciło mi się chyba gdzieś tutaj w oczy zdanie, że ktoś dodawał żurku do chleba. Bardzo mnie to zaintrygowało, ale nie znalazłam szczegółów. Czy można taki zwykły kupiony w sklepie, w butelce żurek dodać? Do jakiego chleba i w jakiej ilości? Zamiast wody? Czy wtedy dodaje się tyle samo pozostałych składników (np drożdży)? Może niezbyt dokładnie przeczytałam wszystko co o chlebie napisano i dlatego nie znalazłam interesujących mnie wiadomości. Z góry przepraszam jeśli te informacje gdzieś tu są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dlaczego większośc ludzi boi sie pieczenia chlebka na zakwasie?ja osobiście na zakwasie nie piekłam tylko na drożdżach i żurku z butelki :-( chlebki były zawsze smaczne aczkolwiek wyczuwałam w nich drożdże.Może ktos napisze mi wady i zalety pieczenia na zakwasie,będę wdzięczna za każdą radę.

Drożdże sklepowe to sztucznie drożdze.Zakwas to naturalne drożdze.

Chleb na zakwasie jest przez to zdrowszy i lepiej trawiony przez nasz organizm.Dlatego polecam zrobienie zakwasu i pieczenie na nim.Minus? Długie oczekiwanie.

Co do automatu, to on ma program dostosowany do ciast drożdżowych a nie na zakwasie.Nie znaczy to że nie można w nim piec takich chlebków.Wiąże się to właśnie z pilnowaniem.Ja taki chleb na zakwasie zostawiam poprostu w wyłączonej maszynie na noc i włanczam rano :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.