Skocz do zawartości

Jesienny śliwkowiec


Kaliope

Rekomendowane odpowiedzi

post-8290-1254402193_thumb.jpgW pierwszym dniu jesieni upiekłam dla mojej rodzinki ciasto. Miało być właśnie "jesienne" i koniecznie ze śliwkami... Przepis znalazłam na innym forum ale nieco go zmodyfikowałam (moje zmiany są w nawiasach). Podaję składniki w podwojonej ilości (na dużą blaszkę). W oryginale nie ma kruszonki ale pomyślałam, że coś chrupiącego można dodać :D Wierzch polukrowałam. Gorąco polecam!! Dla mnie to ciasto jest fantastyczne - wilgotne dzięki śliwkom, chrupiące za sprawą kruszonki, aromatyczne ze względu na orzechy i czekoladę... i kolorowe, jesienne, cieszące oko :D Składniki na blaszkę 25x40 cm: - 350g masła (ja dałam margarynę Kasię) - 350g cukru - 350g mąki pszennej - 6 jaj - 3 łyżeczki proszku do pieczenia - kilogram śliwek pokrojonych w kostkę (dałam zdecydowanie mniej, około 60 dag) - 350g mielonych orzechów laskowych (ja dałam 250g orzeszków ziemnych bo laskowych nie dostałam) - 100g gorzkiej czekolady pokrojonej w kostkę (wg mnie można pół na pół z mleczną) Wykonanie: - masło z cukrem utrzeć - dodawać kolejno po jednym jajku, dobrze rozetrzeć - dalej ucierając dodawać partiami mąkę wymieszaną z proszkiem - następnie dodawać po łyżce mielonych orzechów i dobrze wymieszać - na koniec wsypać pokrojone śliwki i czekoladę i wymieszać łyżką (ja nie mieszałam śliwek z ciastem, na blaszkę wyłożyłam większą część ciasta, na to śliwki i przykryłam resztą ciasta) - ciasto wyłożyć do blaszki wysmarowanej margaryną i piec w temp. 180 stopni przez godzinę lub dłużej (do suchego patyczka) Ja na wierzch dałam jeszcze kruszonkę. Piekłam ponad godzinę (dobre 70 minut), koniecznie trzeba sprawdzać patyczkiem. Dodaję kilka zdjęć na zachętę: post-8290-1254400447_thumb.jpg post-8290-1254400470_thumb.jpg post-8290-1254400862_thumb.jpg post-8290-1254401300_thumb.jpg post-8290-1254401622_thumb.jpg post-8290-1254401782_thumb.jpg post-8290-1254401865_thumb.jpg post-8290-1254401920_thumb.jpg post-8290-1254402144_thumb.jpg post-8290-1254402193_thumb.jpg post-8290-1254402253_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaj.. piekłam to ciasto pierwszy raz i użyłam świeżych śliwek więc nie wiem jak wyjdzie z mrożonymi. Ale myślę, że się nadają.Co do czekolady to ja akurat bardzo ją lubię jako dodatek do ciast ucieranych. To kwestia gustu, jednak uważam że do tego ciasta czekolada bardzo pasuje, nadaje ciekawy smak razem z innymi składnikami. Oczywiście możesz zmniejszyć ilość. Dla mnie ta podana w przepisie jest w sam raz. Cieszę się, że przepis Cię zainteresował i mam nadzieję, że placuszek zasmakuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki i powodzenia!! Jeśli jeszcze mogę coś doradzić, to trzeba sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest dobrze wypieczone. Ja musiałam piec około 70 minut! Czekam na wiadomość jutro :D pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.