Skocz do zawartości

Chleb Orkiszowy


manjan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jeśli zaczynasz piec w automacie to nie staraj się od razu robić chleba w pełni razowego , zacznij od mąk mieszanych, poniżej załączam przepis na taki chleb, im więcej dasz mąki razowej tym trudniejszy do upieczenia chlebek , będzie oczywiście ciemniejszy ze względu na zawartość łuski ziarna, potem możesz spróbować mieszać mąkę pszenną i otręby, też powinien być zdrowy i będzie tańszy niż z kupionej mąki razowej, pozdrawiam. Przepis na chleb mieszany:

300 ml wody (ok 25C)

1 łyżka cukru , 1,5 łyżeczki soli , 1/2 ew. 1 łyżka oleju

zakwas 40g , jeśli nie mamy dać odpowiednio więcej drożdży - ok 12-15g

drożdże świeże 9-10g

mąka : 240g pszennej 550 , 70g żytniej 750, 100 g żytniej pełnoziarnistej np 2000, 100 g pszennej pełnoziarnistej np 1850 (może być orkiszowa)

ziarna np siemię, słonecznik, pestki dyni - po łyżce

Wlać wodę, wrzucić sól, cukier , olej, potem 3/4 wymieszanej mąki. potem zakwas , resztę mąki , na wszystko pokruszyć drożdże. Program chleb pełnoziarnisty, po 20 minutach wrzucamy ziarna, Na półtorej godziny przed końcem możemy posypać chleb makiem lekko wgniatając w ciasto.

Po wyciągnięciu z foremki można zwilżyć spód i boki wodą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to będzie mąka biała typu 750-850 to nie ma problemu, to praktycznie biała maka pszenna do wypieku chleba tylko z odmiany orkiszowej, jeśli to będzie mąka typu Graham lub razowa czyli o oznaczeniach 1850 - 2000 to z samej takiej mąki ciężko upiec chlebuś , chleb będzie ciemny , dosyć ciężki i słabo wyrośnie mimo odpowiedniej ilości drożdży, proponuję początkowo mieszać aż dojdziemy do wprawy.Co do oznaczeń to numeracja mąki od 400-3000 oznacza zawartość tzw popiołu czyli mówi ile otoczki ziarna zawiera maka. Im wyższy numer tym mąka bardziej razowa ale ciężej z niej piec. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmodyfikować przepis , dziś dałem np 320g mąki pszennej białej, 100 g mąk mieszanych razowych: żytniej , pszennej i orkiszowej i do tego 70 g otrębów pszennych ( razem w granicach pół kilo) , zamiast wody można dać mieszankę woda , mleko ,maślanka w ilości 300 ml, można dodać zioła np kolendrę , kminek , czosnek mielony, koper włoski. Użyłem też mniej zakwasu, ok, 25 g. Od maślanki chleb robi się bardziej brązowo żółty a nie szary i jest smaczniejszy, zachęcam do eksperymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mancio...widzę,że masz sporą wiedzę na temat pieczenia chlebka,więc zapytam,może mi podpowiesz?... z jakiej mąki, w jakich ilościach mogę upiec chlebek w domu, ale w normalnej kuchence -piekarnik elektryczny- niestety nie posiadam żadnego urządzenia do pieczenia chlebka,oprócz kuchenki...pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.smaczny.pl/forum/Domowy-Chlebek-t4599.html odsyłam oczywiście do forum , ja piekę w automacie ale dużo forumowiczów zamieszcza przepisy dla piekarnika więc można skorzystać, niestety ja nie mam czasu na zabawę z piekarnikiem bo piekę codziennie . Odnośnie modyfikacji to proponuję zamiast ziaren dorzucić 1/3 drobno pokrojonego banana, najlepiej dobrze dojrzałego. pozdrawiam i życzę smacznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i skorzystałam z przepisu Dalovay,chlebek już się piecze,jestem bardzo ciekawa jak wyjdzie,ponieważ to mój debiut :) nigdy wcześniej nie piekłam chlebka,a z ciekawością przeczytałam twoją radę,by do ciasta dodać banana! jezeli teraz chleb upiecze się jak powinien,z pewnością spróbuję ponownie go zrobić z bananem...dziękuję za radę, pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.