Skocz do zawartości

Kruche Z Masą Kokosow-Jabłkową I Bitą Śmietaną


Kaliope

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz przy wyborze ciasta na niedzielę zdałam się na ślepy los. Otworzyłam pierwszą lepszą gazetkę z ciastami na dowolnej stronie i upiekłam to, na co trafiłam :) I bardzo się z tego cieszę, bo ciasto wyszło bardzo dobre.

Przepis pochodzi z dodatku do Poradnika Domowego - numer specjalny 1/2007. W nawiasach podaję swoje zmiany.

Ciasto kruche:

- 2 szklanki mąki

- 4 żółtka

- 20 dag masła (ja dodałam jeszcze 2 łyżki oleju i trochę soku z cytryny)

- 6 dag wiórków kokosowych (pominęłam)

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 1 szklanka cukru

- szczypta soli

Wierzch:

- 1,5 kg jabłek (u mnie słoik jabłek + 3 jabłka starte na tarce)

- 4 białka

- 25 dag cukru

- 15 dag zmielonego twarogu (u mnie serek śmietankowy "Pacynka", którego nie trzeba mielić)

- 15 dag wiórków kokosowych

- czubata łyżka rodzynek (dałam 3 łyżki)

- 1/3 szklanki słodkiej śmietany (30%)

- cukier waniliowy

- 5 dag masła

- 2 żółtka

- 3 łyżki rumu (u mnie olejek rumowy)

Wykonanie:

- zagnieść kruche ciasto i włożyć na godzinę do lodówki lub zamrażarki. Następnie wylepić ciastem natłuszczoną blaszkę, ponakłuwać gęsto widelcem i podpiec przez około 15 minut w temp. 180 stopni.

- rodzynki sparzyć, osączyć zalać rumem i odstawić

- masło utrzeć z cukrem, żółtkami i twarogiem, wymieszać z wiórkami kokosowymi

- obrane jabłka zetrzeć na tarce o dużych oczkach, skropić sokiem z cytryny, wymieszać z masą żółtkowo-twarogową i rodzynkami

- dodać śmietankę ubitą z cukrem waniliowym i pianę ubitą z białek, delikatnie wymieszać

- masę rozsmarować na lekko podpieczonym i przestudzonym spodzie

- wstawić ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około godziny

Ja zwiększyłam wszystkie składniki masy proporcjonalnie o 1/3, bo wydawało mi się, że na dużą blachę (25cmx40cm) może być jej trochę mało. Piekłam dłużej niż godzinę - około 70 minut (ostatnie 10 minut pieczenia ustawiłam grzanie w piekarniku tylko na wierzch ciasta).

Po ostudzeniu polałam czekoladową polewą.

Masa jest bardzo delikatna i puszysta, nie jest tak zbita jak np. w serniku. Ciasto jest bardzo smaczne i dlatego polecam ten przepis a na zachętę dodaję fotki:

post-8290-1278842715,9335_thumb.jpg

post-8290-1278842745,926_thumb.jpg

post-8290-1278842789,3502_thumb.jpg

post-8290-1278842818,1449_thumb.jpg

post-8290-1278842849,215_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaliope podziwiam Cię że w ten upał chciało Ci się piec takie efektowne ciasto,rodzinka pewnie zachwycona bo ciasto wygląda wyśmienicie

Serdecznie dziękuję za miłe słowa :) Piekłam późno wieczorem, gdy było już trochę chłodniej i skończyłam po 24 :) A rodzinka rzeczywiście - usatysfakcjonowana :P))

Pozdrawiam cieplutko!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.