Skocz do zawartości
Forum Kulinarne Smaczny.pl

Rekomendowane odpowiedzi

post-25717-013689800 1311336415_thumb.jp

Pasąc się na jednej z pięknych polskich wsi zamarzył mi się chleb. Włoski po polsku. Odkryłam fantastyczną mąkę, dzięki której pieczenie chleba nie pozostaje tylko znawcom. Piec chleb mogę i ja. Mąka do ciabatty to nic innego jak mieszanka do wypieku włoskiego chleba pszennego. Uwaga(!) z od razu dodanymi suszonymi drożdzami, czyli zaczynie żegnaj. Koszt około 5 pln za kg do znalezienia w jednej z większych sieci spożywczych. Oprócz wspaniałej mąki potrzebuję łyżeczkę oliwy z oliwek (czasami dodaję oleju z oliwą z oliwek), przepis też mówi, że zamiast oliwy można dodać olej z orzechów włoskich. W przepisie tego nie ma, ale ja dodałam przyprawy: bazylię i przyprawę do pizzy (ma m.in. czosnek, oregano itp.) Przyprawę do pizzy wymieszałam z bazylią. Do 500g mąki powinnam dodać łyżeczkę oliwy. Tu chyba wlało mi sie trochę więcej. Nie specjalnie oczywiście, ale wypada takich proporcji pilnować, bo tym samym chleb wyjdzie tłustawy. Dodaję przyprawy: ile mi się podoba, oby nie za dużo. Dolewam letniej wody. W przepisie jest 360ml. Ale trzeba sprawdzić czy ciasto da się z taką ilością wody wymieszać mikserem. Jak nie - dolewamy jeszcze odrobinę. Miksuję ok. 5 minut. chyba mi wyszło trochę za rzadkie:[ Wymieszane dobrze ciasto (nie może być grud!) stawiam w ciepłym miejscu na 30 minut. Patrzę jak urosło i przygotowuję blachę, w której będę piec. Przelewam ciasto chlebowe do blachy, posypuję mąką i stawiam w ciepłe miejsce na kolejne 45 min. Wyrośnięte ciasto wstawiam do rozgrzanego do 220 st.C piekarnika i piekę około 25 minut. Ciabatta udana. Nawet bez masła, tylko jeszcze zielone oliwki i żółty ser. Takie było moje dzisiejsze śniadanie.

foto rok po kroku https://www.facebook...176386815756041

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zagotowana

Z przepisu wynika, że jest naprawdę proste. A jeśli składniki można zmieszać mikserem, to chyba skuszę się na wystawienie swojej motywacji na próbę rzeczywistą :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zagotowana

Piekłam i naprawdę polecam! Nawet kompletne beztalencie kulinarne nie jest w stanie zepsuć tego przepisu! A chlebek pyszny, rodzina już dopytuje kiedy kolejny ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciabata jest na prawdę smaczna, przed pieczeniem można  dodać różne składniki ( jak kto lubi ) m.in czosnek, cebula, pomidory ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brzmi niezwykle kusząco! Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie piekłam chleba, ale ciabatta z suszonymi pomidorami to mógłby być godny debiut.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość simpleB

Oj tak, ciabata z dodatkami jest po prostu boska! A najbardziej uwielbiam ją jeść w prostym wydaniu - pomidory, mozarella i bazylia....

Edytowane przez Marcin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uwielbiam ciabattę, odkąd pierwszy raz pojechałam na włoskie wakacje nie wyobrażam sobie dnia bez choć kawałeczka tego pysznego pieczywa, ale o dziwo nigdy nie pomyśłałam o tym by samodzielnie kiedyś zrobić. Naprawdę bardzo, bardzo fajny pomysł i z wielką przyjemnością spróbuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A można coś takiego zrobić jeszcze np. z dodatkiem ziaren dyni albo słonecznika. Pycha!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi