Skocz do zawartości

Trochę Historii


Przem

Rekomendowane odpowiedzi

Co jakiś czas, przy różnych okazjach rodzą się w mojej głowie pytania dotyczące przepisów wykorzystywanych w mojej i nie tylko kuchni. Dzisiaj np z okazji środy popielcowej nurtuje mnie pytanie skąd wziął się pomysł na śledzia w śmietanie z ziemniakami? Od wielu lat na takie pytanie dostaję odpowiedź, że zawsze się tak jadło, że to jest dobre i tak. Po prostu. Lubię sledzie pod każdąpostacią, jedne mniej inne bardziej, ale ogólnie śledzie sądobre.Muszę jednak przyznać, że śledź w śmietanie jest dla mnie trochę dziwną potrawą. Jakoś ta śmietana nie bardzo mi pasuje do śledzia. Oczywiście oprócz śmietany jest starte jabłko, cebula, pieprz, ale powiedzmy, że to są dodatki smakowe, przyprawy. Także, raz, że połączenie śledzia ze śmietaną jest dla mnie nie bardzo, a dwa, dodanie tego do ziemniaków jest już kompletnym nieporozumieniem. No i interesuje mnie skąd wziął się pomysł na takie danie? Od kiedy mniej więcej ten przepis istnieje, czy to może jakaś regionalna potrawa - z jakiego regionu? Dzięki bardzo za odpowiedzi!

Edytowane przez Przem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, w tym wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, więc może dlatego w tym dniu najczęściej jada się ryby, i to na różne sposoby. A co konkretnie się jada to już zależy od naszych mam... Ja pamiętam, że u mnie się jadało opiekaną rybę w zalewie octowej (taką kupioną ze słoika), do tego ziemniaki (gotowane lub zapiekane z marchewką, cebulą i przyprawami - dokładnie pamiętam liście laurowe) i kiszona kapusta do tego. Obiad bardzo pyszny był i syty (wiec to był ten posiłek do syta) :smile: Ostatnio piekłam też ziemniaki w mundurkach: dokładnie je umyłam, wyszorowałam i osuszyłam. Ułożyłam na prostokątnej formie wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyłam do nagrzanego piekarnika i piekłam około 60 minut w temperaturze 180 st. C, aż skórka zaczęła pękać. Potem podawałam na ciepło, ułożyłam na talerzu i posoliłam. Podawałam z kiszoną kapustą i dowolną rybą np. opiekaną w zalewie. Takie danie podawałam też na obiad w Wielki Piątek. Śledź w śmietanie jest bardzo dobry, taką "sałatkę" można też kupić gotową w sklepie. Jest dość popularna. Ale przyznam, że z ziemniakami to też nie jadłam :neutral: Ale teraz jest tak wiele różnych, przeróżnych połączeń, że głowa boli :wacko: Widocznie takie połączenie jest dobre, ktoś tak zrobił, zasmakowało i przepis podaje dalej ;-) Ja ostatnio jadam śledzie w maślance, były super :smile: Teraz popularne są sałatki bez majonezu, majonez zamienia się na jogurt naturalny, śmietanę, musztardę, oliwę z oliwek... Być może miała to być sałata z ziemniakami i ze śledziem, a majonez zastąpili właśnie śmietaną. Taki ktoś miał pomysł i już 8) Szczerze powiedziawszy nie wiem czy to jest jakaś regionalna potrawa? :blush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.