O pewnym Greku, który zdobył serca Polaków

Znacie Mistrza Kuchni, który w pewnym momencie przerywa swoje kulinarne SHOW, aby… zatańczyć Zorbę z zebranymi wokół ludźmi? Znacie Mistrza Kuchni, który swoimi dowcipami powoduje iż ludzie płaczą – i to wcale nie z powodu obieranej obok cebuli? Jeżeli nie to już teraz przeczytajcie więcej o Teo Vafidisie, człowieku który sprawił iż Polacy pokochali grecką kuchnię!

Teo Vafidis to prawdziwy ambasador greckiej kultury i kuchni w Polsce. Chociaż wspólnie z rodziną przeprowadził się tutaj zaledwie przed kilku laty, to ten czas wystarczył mu, by stać się u nas prawdziwą instytucją. Doświadczenia mu zresztą nie brakuje – tak samo jak pomysłów… Od kilku lat wraz z marką Kenwood, której jest ambasadorem udowadnia, iż gotowanie to tak naprawdę przyjemność o dobra zabawa? W jaki sposób – sprawdźcie sami! Przed Wami tylko mały wycinek naszych kulinarnych podróży!

Zacznijmy od Kędzierzyna – Koźle…

Unoszący się w powietrzu zapach świeżo wędzonej kiełbasy, wywołujące westchnienia podziwu grube pajdy chleba bogato posmarowane domowej roboty smalcem, własnego wyrobu wędliny, świeże wypieki i przetwory wprost z domowych piwnic - to wszystko można było zobaczyć, a przede wszystkim skosztować podczas X Ogólnopolskich Prezentacji Kulinarnych Regionów, które miały miejsce w Kędzierzynie Koźle. Regionalne jedzenie i wspólna rywalizacja drużyn z różnych regionów Polski były oczywiście głównym punktem programu, ale nie jedyną jego atrakcją. W trakcie imprezy swoje tajniki greckiej kuchni zdradził nikt inny jak Teo Vafidis, który przy akompaniamencie sprzętów marki Kenwood: Cooking Chefa i blendera ręcznego TRIBLADE zaprosił wszystkich zgromadzonych gości w niezwykłą, kulinarną podróż do Grecji.

Z Kedzierzyna Koźle przenieśmy się do Legionowa… Co powiecie na świętowaniew greckim stylu?

23 czerwca, przed Ratuszem w Legionowie na wszystkich fanów pysznej greckiej kuchni czekała nie lada gratka! Nikt inny jak Teo Vafidis swoim humorem i pomysłami jak zwykle rozruszał zgromadzoną wokół publiczność. Jak zawsze, spotkanie z Teo przebiegło pod znakiem pysznej kuchni – wprost ze słonecznej Hellady, wielu kulinarnych wskazówek ( a nawet szansy mini treningu pod okiem Mistrza!) a także… przekazywanych z pokolenia na pokolenie porad, jak cieszyć się długowiecznością :)

W pokazach kulinarnych Mistrzowi Kuchni jak zwykle towarzyszyły sprzęty marki Kenwood, której jest ambasadorem.

Tymczasem przenosimy się do Serocka…

27 maja odbyły się obchody święta Patrona Gminy Serock Świętego Wojciecha. W związku z mistrzostwami EURO 2012 i faktem, że reprezentacja narodowa Grecji zamieszkała na terenie Gminy Serock, imprezie nadano charakter iście grecki. W trakcie obchodów uroczyście powitano ekipę grecką i jej greckich fanów, zamieszkałych i prowadzących działalność w Polsce. Impreza miała charakter plenerowy, otwarty dla wszystkich. W programie znalazło się wiele akcentów promujących kulturę i kuchnię grecką – a wśród nich specjalny pokaz kuchni greckiej w wykonaniu Teo Vafidisa, który z pomocą marki Kenwood przygotował wspaniały poczęstunek z wykorzystaniem greckich i polskich produktów, a także zdradził liczne tajniki długowieczności i sekrety greckiej sztuki kulinarnej.

A teraz czas na święto… pstrąga!

Doroczne święto Złotego Potoku zaczęło się jak tradycja każe - od zawodów wędkarskich na stawie Irydion. Gdy jedni łowili, drudzy wzięli się na błoniach za pieczenie, smażenie, wędzenie itp. - podczas tradycyjnego pokazu przygotowywania potraw z pstrąga.

Gościem specjalnym tegorocznego święta był Teo Vafadis. Wspólnie z publicznością przygotował pstrąga na 3 sposoby z wykorzystaniem oryginalnych greckich produktów i nieodłącznie mu towarzyszących sprzętów marki Kenwood.

Jak pisaliśmy już na początku, marka Kenwood we współpracy z Teo Vafidisem bardzo duży nacisk kładzie na edukacje kulinarną – jej przejawem sa zarówno spotkania z bloggerami jak i konkursy dedykowane amatorom.

We wrześniu, w malowniczym Pałacu Kościeszy w Przyjaźni miało miejsce pierwsze - inaugurujące cykl spotkań z bloggerami -  wspólne gotowanie z Teo Vafidisem

W warsztatach uczestniczyło 27 bloggerów z całej Polski - miłośników dobrej kuchni, którym niestraszne było kulinarne greckie wyzwanie rzucone przez markę Kenwood.

Krewetki, kurczak w winie, Tzatziki i przepyszny deser z serem manouri - to właśnie z tymi greckimi specjałami musieli się zmierzyć bloggerzy podzieleni przez Teo na kulinarne drużyny. Przy pomocy Kenwood Cooking Chefa, Triblade i w asyście greckich produktów The Greek Gourmet rozpoczęło się wspólne gotowanie, a raczej wspólna zabawa! Wymiana poglądów i własnych pomysłów, dziesiątki pytań, wspólne dyskusje i niekończące się wybuchy salw śmiechu - tak w kilku słowach można streścić całość warsztatów.

Kiedy potrawy były już prawie gotowe - nadeszła pora na kolejną niespodziankę przygotowaną przez organizatorów - naukę krojenia warzyw pod okiem samego Mistrza! Pod nóż poszła marchewka, ogórek, a nawet natka pietruszki! Teraz każda z bloggerek będzie mogła wymachiwać nożem niczym prawdziwy mistrz kuchni.

Po trudach gotowania przyszła chwila na wspólną degustacje wszystkich przygotowanych pyszności. Uczestnicy spotkania usiedli przy wspólnych stołach próbując pyszności, jakie wcześniej przygotowali. 

Amatorzy, a gotują jak … profesjonaliści!

W tym roku, po raz pierwszy obok profesjonalistów biorących udział w konkursie kulinarnym będącym częścią Festiwalu Greckiego swoją szansę mieli także amatorzy i miłosnicy gotowania - a to wszystko za sprawą marki Kenwood, która zorganizowała I Kulinarny Konkurs dla Amatorów.

Konkurs odbył się 21 marca podczas Targów EuroGastro w Warszawie i wystartowały w nim trzy bloggerki: Joanna Sobecka, Jolanta Perz-Straga i Izabela Kuliska, które zmierzyły się z tematem przewodnim jakim był .. deser do kawy.

Czterdzieści minut połączone z niezwykłą pomysłowości i wyczuciem kulinarnym pozwoliło na przygotowanie przepysznych deserów, które swoim smakiem zachwyciły Jury pod przewodnictwem Teo Vafidisa. Wszystkie Pani zdobyły pierwsze miejsce, otrzymując w nagrodę produkty marki Kenwood i The Greek Gourmet.

Spotkanie angielskiej marki Kenwood i Greka z nieograniczonym zasobem pomysłów spowodowalo rewolucję na polskiej scenie kulinarnej. A to dopiero początek… Chcesz wiedzieć więcej – odwiedzaj na bieżąco profil FB Kenwood Polska!

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
... [2012-12-03]
Ocena:
3/5 [głosów: 1]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter

Szukasz kulinarnych inspiracji? Zapisz się na newsletter smaczny.pl aby co kilka dni otrzymać od nas porcję ciekawych przepisów i porad.

Newsletter jest i będzie bezpłatny. Nikomu nie przekazujemy Twojego adresu email. Będzie on użyty tylko i wyłącznie do wysyłki maili ze smaczny.pl.

Progmid 2003 - 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.