Odtruwające właściwości poziomki

Poziomki to niepozorne owoce o charakterystycznym smaku i niepowtarzalnym aromacie. Poza walorami smakowymi wykazują także liczne właściwości lecznicze. Działają przeciwzapalnie i moczopędnie, oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, a dodatkowo regulują przeminę materii. Można przygotować z nich także upiększające maseczki.

Delikatne owoce

Poziomki rosną na niewielkich krzaczkach. Lubią miejsca nasłonecznione, dlatego najczęściej możemy je spotkać na polanach, suchych zboczach i na obrzeżach lasów. W Polsce w stanie dzikim występuje na terenie całego kraju. Największe skupiska występują w rejonach północno-wschodnich i na południu.

Owoce poziomki są bardzo delikatne. Łatwo ulegają uszkodzeniu, szybko pleśnieją i gorzknieją, dlatego nie nadają się do długiego przechowywania i transportu na duże odległości. Chcąc przechowywać owoce, najlepiej je zamrozić.

Samo zdrowie!

Poziomki są niezwykle smaczne i aromatyczne, ale mają także dużą wartość odżywczą. Zawierają łatwo przyswajalne cukry proste, sole mineralne i witaminy. Są bogatym źródłem fosforu, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej struktury kości i zębów, zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mózgu. Poziomki zawierają również wapń i żelazo.

Dostarczają sporą dawkę witaminy C. W 100 g poziomek znajduje się aż 60 mg tej witaminy. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który hamuje procesy starzenia się komórek i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Poziomki są także źródłem witamin z grupy B (B1, B2), witaminy K oraz niewielkich ilości beta-karotenu. Zawierają także kwasy organiczne - cytrynowy, jabłkowy i salicylowy. Ten ostatni wykazuje działanie przeciwzapalne. Poziomki dostarczają także antocyjanów, które są bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Poziomki są niskokaloryczne. 100 gramów to tylko 33 kalorie. Poza tym poziomki są źródłem cennego błonnika pokarmowego.

Liście obfitują w garbniki, flawonoidy, ponadto zawierają ślady olejku eterycznego i sole mineralne.

Właściwości prozdrowotne

Mała i niepozorna poziomka została doceniona przez zielarzy. Do celów leczniczych wykorzystuje się liście, owoce oraz całe ziele.

Poziomki są cenione przede wszystkim dlatego, że:

 • działają moczopędnie;
 • mają właściwości odtruwające;
 • zwiększają ilość wydalanych toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii;
 • regulują przemianę materii;
 • działają przeciwzapalnie i ściągająco;
 • wykazują działanie przeciwbiegunkowe;
 • spowalniają procesy starzenia;
 • zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.
 • Substancje zawarte w liściach, zwiększają ilość wydalanego moczu i szkodliwych produktów przemiany materii. Z tego względu są zalecane w leczeniu kamicy moczowej i schorzeń nerek. Mogą być także pomocne w leczeniu przewlekłych zakażeń dróg moczowych, ponieważ wykazują właściwości dezynfekujące. Liście poziomki najczęściej wchodzą w skład przeciwzapalnych, moczopędnych i przeciwbiegunkowych mieszanek ziołowych dla dzieci i młodzieży.

  Zbiór surowców

  Młode, zdrowe listki można zbierać przez cały okres wegetacji do momentu, gdy zaczną żółknąć. Suszy się je rozłożone cienką warstwą w warunkach naturalnych w zacienionym i przewiewnym miejscu. Temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Ususzone liście przechowuje się w płóciennych woreczkach w suchym miejscu. Ziele zbieramy zanim dojrzeją owoce, ścinając roślinę tuż nad ziemią. Suszymy tak samo, jak w przypadku liści.

  Owoce zbiera się w suche i słoneczne dni, kiedy są dojrzałe, ale jeszcze jędrne. Należy je suszyć początkowo w temperaturze 30, a potem 50 stopni Celsjusza.

  Poziomkowe kosmetyki

  Poziomki znalazły zastosowanie także w kosmetyce. Stosowane są głównie jako składnik maseczek, a także służą do wyrobu naturalnych wód zapachowych. Poziomki odświeżają, oczyszczają, zwężają pory, łagodzą stany zapalne. Ponadto wybielają cerę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Właściwości te wynikają z obecności witamin, soli mineralnych, kwasu salicylowego i antocyjanów. Są idealnym kosmetykiem dla cery tłustej, trądzikowej i naczynkowej.

  Uwaga! Poziomki mogą uczulać. Najczęściej objawiają się one wysypką. Można je podawać dzieciom od 12. miesiąca życia.

  Polecamy podobne artykuły:
  Polecamy także nasze przepisy:
  Drukowanie:

  Ze zdjęciami Z komentarzami
  Inne informacje o artykule:
  Autor:
  Agnieszka [2012-07-25]
  Ocena:
  Brak głosów.
  Komentarze do artykułu:
  Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
  Dodaj komentarz

  Autor:
  Newsletter
  Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.