Rotawirus – co warto wiedzieć

Wymioty, biegunka, ból brzucha, gorączka i ogólne złe samopoczucie, takie są objawy grypy żołądkowej. Nie każdy wie, że tak naprawdę ta choroba nie ma nic wspólnego z grypą, a wywołują ją zakaźne cząsteczki, tzw. rotawirusy (stąd nazwa).

Chorobą tą bardzo łatwo zarazić się drogą kropelkową czyli przez codzienny kontakt oraz drogą pokarmową. Dlatego często zdarza się tak, że rotawirus "wędruje" po całej rodzinie. Najwięcej zachorowań na tą chorobę obserwuje się w okresie jesiennym i wiosennym.

Chory zaraża przed pojawieniem się objawów choroby, w trakcie jej trwania a nawet kilka dni po ustąpieniu symptomów. Dlatego tak trudno ustrzec dzieci przed tą groźną chorobą. Właśnie dla maluchów jest ona najgroźniejsza, a to dlatego, że młody organizm szybko się odwadnia, a dodatkowo przy tej chorobie niemal całkowicie traci się apetyt. Ważne jest, by malutkie dzieci poić, chociażby strzykawką, bo już przy pierwszych objawach odwodnienia potrzebna jest hospitalizacja i kroplówki.

Grypa żołądkowa trwa zwykle kilka dni, czasem może się przedłużyć. W jej leczeniu pomaga smecta, probiotyki (należy przechowywać je w lodówce: LacidoBaby, Acidolac, Lakcid i inne) na biegunkę stosuje się również syrop Nifuroksazyd (na receptę).

Warto napić się Coli która neutralizuje wirus w organizmie, dzieci powinny pić Colę odgazowaną, malutkie dzieci dodatkowo przegotowaną. Wysoką temperaturę należy obniżyć lakami przeciwgorączkowymi (Ibum, Paracetamol i inne, w syropie lub czopkach, zależnie od wagi chorego).

Aby zmniejszyć objawy choroby należy zastosować specjalną dietę - kleik ryżowy, ryż, marchew (najlepiej rozgotowana), wodę lub herbatę lekko osłodzoną.

W przypadku malutkich dzieci należy jak najczęściej zmieniać pieluszkę, bowiem ostra biekunkowa kupka bardzo szybko podrażnia delikatną skórę dziecka i tworzy się odparzenie, które dodatkowo sprawia ból dziecku. Z odparzeniami dobrze radzi sobie Sudocrem.

Istnieją szczepionki, które podaje się dziecku w krótkim czasie po urodzeniu, aby ustrzec się przed groźnymi w tym wieku rotawirusami, jednak są one bardzo drogie i nie dają 100%-wej gwarancji, że dziecko się nie zarazi.

Artykuł pochodzi z portalu superdomek.pl

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
ania [2010-12-28]
Ocena:
Brak głosów.
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter

Szukasz kulinarnych inspiracji? Zapisz się na newsletter smaczny.pl aby co kilka dni otrzymać od nas porcję ciekawych przepisów i porad.

Newsletter jest i będzie bezpłatny. Nikomu nie przekazujemy Twojego adresu email. Będzie on użyty tylko i wyłącznie do wysyłki maili ze smaczny.pl.

Progmid 2003 - 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.