Wielkanocne wypieki i słodkości

Na wielkanocnym stole oprócz faszerowanych jajek, żurku i białej kiełbasy nie może także zabraknąć słodkości - malowanych polewami i ustrojonych bakaliami mazurków, pulchnych i lukrowanych babek czy delikatnej serowej paschy. Święta Wielkiej Nocy to bowiem niepowtarzalna okazja, by skosztować tych niecodziennych smakołyków.

Wielkanocne babki

Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem na świątecznym stole powinna znaleźć się babka. Tradycja wypieku tego ciasta sięga XV wieku. Do dnia dzisiejszego jest bardzo popularna, a nierzadko także znajduje się w koszyczku do święcenia. Wielkanocna babka jest symbolem dostatku i powodzenia.

Najbardziej lubiana, a jednocześnie najbardziej kapryśna, jest baba drożdżowa, której przygotowanie wymaga czasu i cierpliwości. Tajemnica puszystości tkwi we właściwej proporcji mąki do jajek. Im mniej mąki, a więcej żółtek tym lżejsza babka.

Wielkanocną babkę można jednak przygotować na wiele sposobów. Może to być baba:

 • piaskowa;
 • majonezowa;
 • parzona;
 • ucierana.
 • Niezależnie od rodzaju ciasta, do przygotowania wielkanocnej baby niezbędna jest odpowiednia forma z tzw. kominem. Upieczoną babkę można lukrować lub dekorować polewą czekoladową, skórką pomarańczową lub bakaliami.

  Mazurki wielkanocne

  Mazurki to tradycyjne ciasta wypiekane w okresie Wielkanocy. Wedle tradycji na stole powinno się znaleźć aż dwanaście różnych rodzajów tego ciasta. Tradycyjne, staropolskie mazurki to niskie ciasta, którego bazę stanowi kruche ciasto, na które układa się masę bakaliową, kajmakową, serową, pomarańczową itp.

  Obecnie istnieje wiele szkół i sposobów pieczenia mazurków. Można je przygotować niemal z każdego rodzaju ciasta.

  Najpopularniejsze mazurki wypiekane są z ciasta:

 • kruchego (ważne jest, aby kruche ciasto po zagnieceniu wstawić do lodówki przynajmniej na 30 minut);
 • biszkoptowego;
 • drożdżowego;
 • makaronikowego, którego podstawowym składnikiem są migdały lub orzechy, cukier i ubite białka.
 • Bez względu na to, na jakim cieście powstanie mazurek, powinno być ono jak najcieńsze. W mazurku bowiem najważniejsze jest słodkie nadzienie i bogata dekoracja. To co wyróżnia go spośród innych ciast to właśnie wyjątkowy, pełen ornamentów i zdobień wygląd. Do dekoracji wykorzystuje się wyłącznie jadalne produkty, takie jak: suszone i kandyzowane owoce, bakalie, polewę czekoladową - niezbędną do wykonania napisów, wzorków i esów floresów. Zasadą jest: im więcej, tym lepiej! Mazurki to bardzo słodkie, ale także przepiękne ozdoby Świąt Wielkanocnych.

  Pascha wielkanocna

  Pochodzenie tradycyjnej paschy nie jest jednoznaczne. Według niektórych przekazów wywodzi się z kuchni rosyjskiej, a według innych - z kuchni ukraińskiej. Pascha jest jednak bardzo popularna w kuchni polskiej, szczególnie w rodzinach wywodzących się z Kresów Wschodnich. Dawniej przygotowywano ją wyłącznie na Wielkanoc.

  Najprościej paschę można zdefiniować jako deser serowy. Przygotowuje się ją z twarogu, do którego dodaje się śmietanę, masło, żółtka, wanilię, cukier i bakalie. Zwykle jest bardzo słodka, podawana w formie ściętej piramidki ozdobionej rodzynkami i skórką pomarańczową.

  Pascha niesie ze sobą symboliczne znaczenie. Podstawowe składniki, z których przyrządza się paschę, czyli jaja i mleko symbolizują wieczne odrodzenie natury, natomiast bakalie, wanilia i cukier są symbolem bogactwa i dobrobytu.

  Generalnie wyróżnia się dwa sposoby przyrządzania paschy:

 • na zimno - twaróg należy utrzeć z masłem, śmietaną i żółtkami, a następnie dodać bakalie. Masę trzeba odsączyć i schłodzić w wybranej formie, a przed podaniem udekorować;
 • na gorąco - wymaga większej uwagi, ponieważ nie można dopuścić do zagotowania podgrzewanej masy z żółtek i śmietany, a później do przegrzania ucieranego z nią sera.
 • Inne różnice dotyczą rodzaju i ilości dodatków oraz kształtu formy, w której pascha zastyga. Warto pamiętać, że paschę dekoruje się dopiero po odsączeniu, które powinno trwać nawet kilkanaście godzin. Gotową potrawę należy przechowywać w chłodnym miejscu.

  Warunkiem koniecznym do przygotowania dobrej paschy jest przede wszystkim wysoka jakość twarogu. Ser musi być świeży, niekwaśny, bez grudek i dobrze odciśniętego z serwatki.

  Niech zatem tradycji stanie się zadość i na wielkanocnym stole nie zabraknie drożdżowej babki, słodkiego mazurka lub delikatnej paschy.

  Zdjęcie: istockphoto.com © Malgorzata Slusarczyk

  Polecamy podobne artykuły:
  Polecamy także nasze przepisy:
  Drukowanie:

  Ze zdjęciami Z komentarzami
  Inne informacje o artykule:
  Autor:
  Agnieszka [2012-04-02]
  Ocena:
  5/5 [głosów: 4]
  Komentarze do artykułu:
  Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
  Dodaj komentarz

  Autor:
  Newsletter

  Szukasz kulinarnych inspiracji? Zapisz się na newsletter smaczny.pl aby co kilka dni otrzymać od nas porcję ciekawych przepisów i porad.

  Newsletter jest i będzie bezpłatny. Nikomu nie przekazujemy Twojego adresu email. Będzie on użyty tylko i wyłącznie do wysyłki maili ze smaczny.pl.

  Progmid 2003 - 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.