Bigos świąteczny

Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
Bigos świąteczny
1 / 7
Gotowe za
15h
Przygotowanie
1h
Gotowanie
2h
Oczekiwanie
12h
Porcje
12
Trudność
Średni

Tradycyjny bigos świąteczny z kiszoną i białą kapustą, kiełbasą, szynką, wędzonym boczkiem, grzybami i suszonymi śliwkami. Bogaty smak, idealny na wigilijny stół.

Składniki

1 1/2 kg kiszonej kapusty
2 liście laurowe
1/2 kg białej kapusty
sól
3 dag suszonych grzybów
30 dag marchwi
20 dag cebuli
20 dag jabłek
10 dag suszonych śliwek
4 ząbki czosnku
5 ziarenek jałowca
25 dag kiełbasy (jakiejś dobrej)
25 dag szynki
25 dag wędzonego boczku
1 łyżka smalcu
20 dag przecieru pomidorowego
ostra papryka w proszku
majeranek
pieprz
przyprawa w płynie Maggi

Przygotowanie

Suszone grzyby opłukać, zalać 1 szklanką zimnej wody i zostawić na noc.

Kapustę kiszoną opłukać i przełożyć do dużego garnka. Do garnka wlać około 1 1/2 litra zimnej wody i dodać liście laurowe. Gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 30 minut.

Białą kapustę obrać z zewnętrznych liści, opłukać i poszatkować. Przełożyć do miski posolić, wymieszać i odstawić na około 30 minut. Suszone grzyby wyciągnąć z wody i pokroić. Marchew obrać, opłukać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę i jabłka obrać, opłukać i pokroić w kostkę. Suszone śliwki pokroić w paski. Czosnek obrać, opłukać i pokroić w kostkę.

Do podgotowanej kiszonej kapusty przełożyć odciśniętą z soku białą kapustę, pokrojone suszone grzyby wraz z wodą, w której się moczyły, marchew, cebulę, jabłka, suszone śliwki, czosnek i ziarenka jałowca. Wszystko razem wymieszać i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 60 minut (jeśli podczas gotowania woda szybko wyparuje to trzeba ją uzupełniać) . Co jakiś czas bigos należy wymieszać, aby się nie przypalił.

Kiełbasę, szynkę i wędzony boczek pokroić w kostkę. Na patelni roztopić smalec i przełożyć pokrojoną wędlinę. Całość razem podsmażyć. Następnie przełożyć do garnka z kapustą. Razem wymieszać i gotować jeszcze razem przez około 30 minut na małym ogniu. Na koniec dodać przecier pomidorowy, razem wymieszać i gotować jeszcze przez około 10 minut. Dodać szczyptę ostrej papryki w proszku i majeranku. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i przyprawą w płynie Maggi.

Podawać gorący na stół. Z podanych składników wyjdzie jeden duży garnek bigosu.

Smacznego.

Wartości odżywcze tylko dla Klubowiczów

Dołącz do Klubu Smaczny, aby zobaczyć wartości odżywcze przy przepisach

Zobacz przykładowe przepisy w pełnej wersji

Komentarze

Zaloguj się, aby oznaczyć że zrobiłeś ten przepis

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj się

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!