Skocz do zawartości

Behatka1

Smakowicze
  • Postów

    16
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Behatka1

  1. Bardzo Wam dziękuję za odpowiedź. Super że tu jesteście. Rzeczywiście dałam mniej drożdży (na 80 dag mąki + trochę słonecznika) dałam 2,5 dag. Ładnie wyrósł i też się zapadł środkiem,ale tylko trochę. Co zrobić aby się chlebek nie kruszył. Toniemy w okruchach.

  2. Niestety, do mojego automatu nie było dołączonych proporcji dla 3 wariantów. Zrozumiałam że ilość mąki 540 g podanej w przepisie jest na chleb średni 750 dag Upiekłam dzisiaj chlebuś z 1,5 porcji i mi się zapadł środkiem podczas pieczenia. Rosnął pięknie, prawie do szyby. Wczoraj piekłam chleb z 1 porcji i też mi się zapadł środkiem. Czy ktoś mądrzejszy może mi znaleźć przyczynę. Jaki jest przelicznik drożdży suchych na świeże? :D Czy to naprawdę taka aptekarska dokładność musi być. Na innych forach znalazłam przepisy gdzie składniki przeliczane są na szklanki.

  3. Mnie wyszedł bardzo dobry, a teraz robi sobie mój syn kiedy ma ochotę na coś słodkiego. Piecze w salaterce i posypuje cukrem pudrem. Ostatnio nawet kolegów częstował własnorecznie wykonanym ciastem. Wszyscy byli zachwyceni :razz:

  4. Dlaczego mi nie wyszło? Po prostu nie urosło. 1. Czy składniki ciasta wlewa się do miski warstwowo i zostawia na noc, czy wcześciej trzeba je wymieszać. 2. Czy składniki do przygotowania ciasta mogą być prosto z lodówki (chyba tak, skoro i tak ląduja z powrotem w lodówce) 3. Ciasto zostawione na noc, czyli na ile godzin? Będę wdzięczna za odwowiedź, może znajdę przyczynę nieudanego wypieku :razz:

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.