Skocz do zawartości

Ratafia Tutti Frutti


ina12

Rekomendowane odpowiedzi

2,5 kg świeżych owoców sezonowych: truskawek, malin, jagód, poziomek, wiśni, agrestu porzeczek, moreli, śliwek. Partia jednego gatunku miękkich, sezonowych owoców nie powinna przekraczać 25 dag. Wyjątek można zrobić tylko dla wiśni - ok. 35 dag. 35 dag owoców suszonych: rodzynków, dzikiej róży, głogu 30 dag owoców cytrusowych: pomarańczy i cytryn 1,25 l syropu cukrowego z 1,25 kg cukru 4 l spirytusu o mocy 70% Przygotowujemy duży gąsior lub słoj. w miarę dojrzewania, poczynając od truskawek, następnie wrzucamy umyte i wydrylowane, jeśli trzeba owoce. Większe owoce jak jabłka czy śliwki kroimy na mniejsze kawałki. Owoce suszone i cytrusy możemy dodawać w dowolnym momencie. Każdą partię owoców zalewamy 250 ml spirytusu. Lekko mieszamy i bardzo szczelnie korkujemy lub zakręcamy do momentu, kiedy następna porcja owoców bedzie gotowa. W październiku, gdy juz wszystkie gatunki owoców znajdą się w gąsiorze, lub w słoju zlewamy nalewdo innego czystego naczynia. Dodajemy syrop z cukru rozpuszczonego w wodzie, mieszamy, filtrujemy przez gazę i rozlewamy do butelek, które odstawiamy do leżakowania na minimum 3 miesiące. Tradycyjnie ratafię degustuje się na Boze Narodzenie. Przegapiłam, przepis ten powinnam podać dużo wcześniej, ale pomyślałam lepiej później aniżeli wcale. ina12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Właśnie zaczęłam robić ratafie zobaczymy co mi wyjdzie :wink: Mam pytanie czy gąsior powinien byc szczelnie zamkniety , czy tak jak do wina z ta rurką?Na razie załozyłam rurkę bo pomyślałam że woda w rurce też nie przepuści do środka powietrza i zarazem nie pozwoli żeby spirytus wyparował , ale wolę sie upewnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ratafia to był pierwszy alkohol, którym upiłem się TOTALNIE. Jest przepyszny...szczególnie dobry na imprezy ogrodowe w sezonie letnim. Jest Ci gorąco, chce Ci się pić, jest impreza, a ratafia jest przepyszna i nic a nic nie czuć w niej procentów. Najbardziej zdradliwy napój alkoholowy jaki piłem ;p Ale pyszny! Polecam tym, którzy akurat nie mają ochoty na charakterystyczny posmak alkoholu.

Edytowane przez dwukropek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.