Skocz do zawartości

Warstwowiec Kakaowo-Serowo-Kokosowy


Kaliope

Rekomendowane odpowiedzi

post-8290-1279457708,9355_thumb.jpgDziś moja Mamcia obchodzi podwójne święto: imieniny i urodziny.. pięćdziesiąte! Na tak wyjątkową okazję szukałam wyjątkowego ciasta. Miał być okrągły tort, ale ze względu na ilość gości zdecydowałam się upiec w tradycyjnej prostokątnej formie. Znalazłam ciekawy przepis i zmodyfikowałam go według swoich upodobań... kremy zrobiłam już zupełnie inne niż w oryginalnym przepisie, gdzie był jeden budyniowy (u mnie dwa kremy własnego pomysłu).

Bardzo zachęcam do wypróbowania! Ciasto jest trochę pracochłonne, ale naprawdę smaczne. No, i warstwa serowa.. a sernik to moje ulubione ciacho :)

Ciasto kakaowe:

25 dkg margaryny

3 łyżki kakao

1 szkl cukru

4-5 łyżek mleka

1 3/4 szkl mąki

5 żółtek (białka na pianę)

2 łyżeczki proszku do pieczenia

Margarynę, mleko, cukier i kakao zagotować, zdjąć z ognia i ostudzić. Następnie wbijać po jednym żółtku i dobrze wymieszać, wsypać mąkę, proszek do pieczenia i znów dokładnie wymieszać, na końcu ubić pianę z 5 białek i delikatnie połączyć z ciastem. Wylać na wysmarowaną i wyłożoną papierem blaszkę.

Beza kokosowa:

5 białek

20 dkg cukru

20 dkg kokosu

Ubić białka z cukrem, dodać wiórki kokosowe i wylać na ciasto ciemne, razem piec w temp. 200 st. przez około 50 minut.Po ostudzeniu przekroić wzdłuż na pół i zdjąć papier ze spodniej warstwy.

Warstwa serowa:

60 dkg sera śmietankowego (u mnie "Pacynka")

15 dkg masła

30 dkg cukru pudru lub 25 dag zwykłego kryształu

6 jaj

1 łyżka budyniu waniliowego lub śmietankowego

1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

sok z połowy cytryny

można dać kilka kropel olejku pomarańczowego

Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, dodawać po jednym żółtku i ucierać aż do białości, dodać ser i dobrze utrzeć, następnie budyń, sok z cytryny i na końcu ubite białka. Masę wyłożyć na wysmarowaną i wyłożoną papierem blaszkę. Piec w temp 180 ? 200 stopni przez około 50 minut.Po ostudzeniu zdjąć papier z ciasta.

Krem (podstawa):

1/2 litra mleka

2 łyżki mąki pszennej

2 łyżki mąki ziemniaczanej

cukier waniliowy, 3 żółtka

? szklanki cukru,

1,5 kostki masła

Ugotować z tych składników budyń, wystudzić i utrzeć z masłem na pulchną masę.

To jest krem podstawowy, na bazie którego można dodawać inne składniki i stworzyć własny krem o dowolnym smaku. Ja tą masę podzieliłam na 2 części i zrobiłam 2 różne kremy:

1) krem kawowy z orzechami - dodać 1 łyżeczkę suchej kawy sypanej, posiekane grubo orzechy laskowe w karmelu (około 10 dag) oraz 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej zalanej odrobiną gorącej wody (ostudzić i wlać do kremu). Na końcu dodać 2 łyżki spirytusu (ja dodatkowo dosypałam jeszcze trochę mleka w proszku)

2) krem czekoladowy - roztopiłam w garnuszku 10 cukierków Dumle (czekoladowe z nadzieniem toffi) dodając 5 łyżek mleka i kilka kostek gorzkiej czekolady. Po ostudzeniu wlałam do kremu i zmiksowałam. Na końcu dodałam 2 łyżki spirytusu i 2 łyżki mleka w proszku.

Wykonanie:

Ciasto kakaowo - kokosowe przekroić na pół i złożyć całość w następujący sposób:

1. ciasto kakaowo - kokosowe

2. krem kawowy z orzechami

3. warstwa serowa

4. krem czekoladowy

5. ciasto kakaowo - kokosowe<br style=""> Całość polać polewą czekoladową i dowolnie udekorować.

Smacznego! Na zachętę kilka fotek:

post-8290-1279457708,9355_thumb.jpg post-8290-1279457757,7018_thumb.jpg

post-8290-1279457795,0567_thumb.jpg post-8290-1279457841,4283_thumb.jpg

post-8290-1279457880,7336_thumb.jpg

<br style="">

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.