Skocz do zawartości

mancio

Smakowicze
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mancio

  1. Standardowy przepis na chlebek to 500g mąki pszennej , najlepsza to typ 650-800 , woda 300ml, łyżeczka soli, 2 łyżeczki cukru, łyżka oleju , 10g drożdży , dodatkowo możemy dołożyć np mąkę żytnią, razową , otręby, ziarna itp. w automatach o których piszecie są dwie grzałki górna i dolna, w niższych modelach Moulinexa jest tylko dolna, być może dwie grzałki mocniej wypiekają chleb , który najpierw intensywnie rośnie w potem opada, najprostszy sposób na doprowadzenie do dobrego wypieku to regulacja 1 składnika, proponuję dać 260-270 ml wody resztę proporcji zachować, potem możemy zabrać się za drożdże od 8-12 g , zasada jest taka że więcej wody , drożdży i cukru - chleb lepiej rośnie ale może opaść, sól ogranicza wyrastanie. Temperatura wody pokojowa. Pozdrawiam.

  2. Można zmodyfikować przepis , dziś dałem np 320g mąki pszennej białej, 100 g mąk mieszanych razowych: żytniej , pszennej i orkiszowej i do tego 70 g otrębów pszennych ( razem w granicach pół kilo) , zamiast wody można dać mieszankę woda , mleko ,maślanka w ilości 300 ml, można dodać zioła np kolendrę , kminek , czosnek mielony, koper włoski. Użyłem też mniej zakwasu, ok, 25 g. Od maślanki chleb robi się bardziej brązowo żółty a nie szary i jest smaczniejszy, zachęcam do eksperymentów.

  3. Jeśli to będzie mąka biała typu 750-850 to nie ma problemu, to praktycznie biała maka pszenna do wypieku chleba tylko z odmiany orkiszowej, jeśli to będzie mąka typu Graham lub razowa czyli o oznaczeniach 1850 - 2000 to z samej takiej mąki ciężko upiec chlebuś , chleb będzie ciemny , dosyć ciężki i słabo wyrośnie mimo odpowiedniej ilości drożdży, proponuję początkowo mieszać aż dojdziemy do wprawy.Co do oznaczeń to numeracja mąki od 400-3000 oznacza zawartość tzw popiołu czyli mówi ile otoczki ziarna zawiera maka. Im wyższy numer tym mąka bardziej razowa ale ciężej z niej piec. Pozdrawiam.

  4. Witam , jeśli zaczynasz piec w automacie to nie staraj się od razu robić chleba w pełni razowego , zacznij od mąk mieszanych, poniżej załączam przepis na taki chleb, im więcej dasz mąki razowej tym trudniejszy do upieczenia chlebek , będzie oczywiście ciemniejszy ze względu na zawartość łuski ziarna, potem możesz spróbować mieszać mąkę pszenną i otręby, też powinien być zdrowy i będzie tańszy niż z kupionej mąki razowej, pozdrawiam. Przepis na chleb mieszany:

    300 ml wody (ok 25C)

    1 łyżka cukru , 1,5 łyżeczki soli , 1/2 ew. 1 łyżka oleju

    zakwas 40g , jeśli nie mamy dać odpowiednio więcej drożdży - ok 12-15g

    drożdże świeże 9-10g

    mąka : 240g pszennej 550 , 70g żytniej 750, 100 g żytniej pełnoziarnistej np 2000, 100 g pszennej pełnoziarnistej np 1850 (może być orkiszowa)

    ziarna np siemię, słonecznik, pestki dyni - po łyżce

    Wlać wodę, wrzucić sól, cukier , olej, potem 3/4 wymieszanej mąki. potem zakwas , resztę mąki , na wszystko pokruszyć drożdże. Program chleb pełnoziarnisty, po 20 minutach wrzucamy ziarna, Na półtorej godziny przed końcem możemy posypać chleb makiem lekko wgniatając w ciasto.

    Po wyciągnięciu z foremki można zwilżyć spód i boki wodą .

  5. Co do rodzaju zakwasu to daję 40-50 g zwykłego to jest : trzymam 3 łyżki zakwasu w lodówce w słoiku, wlewam do glinianego naczynia , potem szklanka mąki żytniej , szklanka letniej wody, mieszam przykrywam ściereczką, na drugi dzień mam zakwas, znowu oddzielam 3 łyżki i trzymam osobno w lodówce a resztę zużywam przez kilka dni do chlebów ( tą większą część zakwasu też trzymam w lodówce), oczywiście jak ktoś lubi może dodać więcej zakwasu ujmując drożdży . Załączam zdjęcie chlebusia, piekę codziennie ale nie zawsze zostaje na wieczór:)post-18886-1268089270_thumb.jpg

  6. Na chleb 750 g proponuję 300 ml wody i ok 500 g mąki , może być mieszana czyli pszenna , żytnia , wieloziarnista. Woda najlepiej letnia ok. 25C. Najpierw woda , sól, cukier , olej potem mąka, drożdże dać na końcu , najlepiej wszystko w temp. pokojowej. W przepisach zaleca się używać suchych drożdży w ilości od 1 do 2 łyżeczek , taniej jednak użyć drożdży świeżych w przeliczniku 1 łyżeczka suchych 9 g świeżych, poniżej sprawdzony przepis na chlebek mieszany , postaram się wkleić zdjęcie jak się upiecze, zamiast zakwasu można dodać troszkę więcej drożdży,jeśli chlebek najpierw rośnie intensywnie potem opada to daliśmy za dużo drożdży albo wody, pozdrawiam.

    Przepis na chleb mieszany:

    300 ml wody (ok 25C)

    1 łyżka cukru , 1,5 łyżeczki soli , 1 łyżka oleju

    zakwas 40g

    drożdże świeże 9-10g

    mąka : 240g pszennej 550 , 70g żytniej 750, 100 g żytniej pełnoziarnistej np 2000, 100 g pszennej pełnoziarnistej np 1850

    ziarna np siemię, słonecznik, pestki dyni - po łyżce

    Wlać wodę, wrzucić sól, cukier , olej, potem 3/4 wymieszanej mąki. potem zakwas , resztę mąki , na wszystko pokruszyć drożdże. Program chleb pełnoziarnisty, po 20 minutach wrzucamy ziarna, Na półtorej godziny przed końcem możemy posypać chleb makiem lekko wgniatając w ciasto.

    Po wyciągnięciu z foremki można zwilżyć spód i boki wodą .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.