Skocz do zawartości
Forum Kulinarne Smaczny.pl
minia51

Jabłka Do Szarlotki Na Zimę

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zainteresowana tym sposobem , nigdy tak nie robiłam z gruszkami ... ba nawet nie wiedziałam że tak można zaprawiać gruszki  :smile: .Mam pytanko do jakich ciast można używać tej masy gruszkowej . Gruszki mam swoje , właśnie dzisiaj zaprawiałam kompoty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spróbuj Figielku koniecznie, bo to fajna sprawa :)

Ja tak robię dopiero pierwszy raz, ale moja mama i jej sąsiadki już któryś rok z rzędu, te gruszki po pasteryzacji są take ładnie, jasny kolor mają. 

Myślę, że takiej gruszkowej masy można używać do ciast kruchych i piec je razem z ciastem, ale i na zimno wymieszane np. z galaretką, np. na spód biszkopt, potem gruszki wymieszane z tężejącą galaretką rozpuszczoną w mniejszej ilości wody i na górę bita śmietana - takie ciasto chodzi za mną  :mrgreen:, albo kiedyś robiłam ciasto Delicja, i tam starte jabłka mieszało się z wiśniową galaretką i taką masą przekładało się 2 jasne biszkopty, a na to gruba warstwa polewy czekoladowej - mniam ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chętnie wypróbuję , bo widze ,ze ta masa może mieć  szerokie zastosowanie :smile: .Mam pytanie czy nie dodaje się cukru do tych gruszek ? Moje gruszki mają dośc twardawą skórkę , chyba je obiorę ?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, nic się nie dodaje, gruszki są słodkie same w sobie. Potem przygotowując ciasto przyprawiamy tę masę do smaku. 

Dokładnie, jak gruszki mają twardą skórkę to lepiej je obrać.

Na próbę, spróbuj Figielku zrobić kilka słoiczków. U mnie z 1 kg gruszek wyszły 3 po około 350 ml słoiczki.

Powodzenia :smile:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrobiłam kilka słoików na próbę .Puściły dość soku . Jeśli użyję  do ciasta z galaretką , to ten sok uzupełnię wodą i rozpuszczę galaretkę.

W słoiku wyglądają fajnie , taka jasna masa .

Dziękuję za pomysł :wub:  POLECAM !! @(*_*)@

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To super Figielku, że pomysł Ci się przydał i spodobał :smile:

To teraz w zimę będziemy szalały z gruszkowymi ciastami  :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, 

Skorzystałam z przepisu tartych jabłek zasypanych cukrem, zrobiłam je w słoikach "pod gumkę" niestety nie zamknęły się, po zdjęciu sprężynki wieczko się otworzyło ;/ 

Zastanawiam się czy w takim razie powinno sprężynkę zostawiać czy poprostu słoik lub wieczko było do niczego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj na forum :) 

Ja moje przetwory pakuję w słoiki typu twist-off.

A odnoście "słoików na gumkę" zaczerpnęłam wiadomości od babci i... wiem, że przyczyn mogło być kilka: wyszczerbiony słoik, za luźna gumka, rozciągnięta sprężyna...

Sprężynę ściąga się dopiero po pasteryzacji, ale wcześniej słoik można lekko przechylić i sprawdzić czy nic się nie wylewa (ja tak zawszę robię). Podobno podczas pasteryzacji już wiadomo, który słoik jest źle zamknięty, bo wychodzi z niego para i ten słoik syczy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja robię gruszki w lekkim syropie.

Gruszki dojrzałe, ale trochę twarde obieram, usuwam gniazdka nasienne i kładę do słoików twistów 0,75 l, wsypuję kopiastą łyżkę cukru, zalewam letnią, przegotowaną wodą i pasteryzuję 15 min. Mogą być do ciasta, deserów lub jako samodzielny frykasek zimą. :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi