Skocz do zawartości

Sernik Z Bakaliami


Kaliope

Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji mojej uczelnianej uroczystości był m.in. serniczek z przepisu mojej Mamy. Już od dawna miałam na niego ochotę ale dopiero teraz znalazłam czas, by go upiec. Muszę nieskromnie przyznać, że to świetny przepis - serniczek jest delikatny i puszysty a ciasto kruchutkie. Polecam.

Ciasto kruche:

- 33 dag mąki (20 dag mąki pszennej + mąka ziemniaczana + 1 budyń śmietankowy)

- 15 dag cukru + cukier waniliowy

- 3-4 żółtka

- 16 dag margaryny

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Zagnieść ciasto (jeśli jest za gęste dodać sok z cytryny lub mleko), zawinąć w folię i włożyć do lodówki. Następnie przygotować masę serową.

Masa serowa:

- 1,20 kg sera półtłustego lub śmietankowego – lepszy śmietankowy bo nie trzeba mielić

- 2 szklanki cukru

- 1/2 kostki dobrego masła + 1/2 kostki margaryny Kasi

- 8-10 żółtek (zależnie od wielkości)

- piana z 6 białek

- 2 łyżki mąki ziemniaczanej albo proszku budyniowego (można też dać jakiś żółty kisiel)

- bakalie wg uznania np. rodzynki, skórka pomarańczowa

- aromat pomarańczowy

Utrzeć tłuszcz z cukrem, dodawać kolejno żółtka, następnie mąkę ziemniaczaną, ser (twaróg musi być odduszony w lnianej ściereczce z nadmiaru wody i zmielony), aromat, bakalie, na końcu dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać.

2/3 ciasta zetrzeć na tarce lub wylepić blaszkę, wyłożyć masę serową, a z reszty ciasta zrobić na wierzch kratkę lub poskubać na ser.

Piec w temp. 200-220 stopni przez około 1 godzinę lub trochę dłużej. Najlepiej sprawdzić patyczkiem.

Ostudzony sernik można polukrować, posypać cukrem pudrem albo - tak jak ja - polać polewą czekoladową.

post-8290-1247135847_thumb.jpg

post-8290-1247135771_thumb.jpg

post-8290-1247135704_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.