Skocz do zawartości

Sernik Dietetyczny


Kaliope

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich po dłuższej przerwie :mrgreen: Dzisiaj proponuję przepis na dietetyczny sernik. U mojego Taty wykryto cukrzycę, zmaga się z chorobą od kilku miesięcy. Z tego powodu ostatnio piekę mniej, żeby nie robić Tacie apetytu. A jeśli już coś piekę, to staram się tak przerabiać przepisy, by były w miarę bezpieczne dla diety cukrzycowej. Oto moja wersja sernika dla diabetyków. Zmodyfikowałam przepis na sernik tradycyjny, między innymi wprowadzając chudy twaróg, mąkę kukurydzianą i fruktozę zamiast cukru. Zrezygnowałam też z większej ilości jajek i kakao do polewy. Sernik smakuje na prawdę świetnie. Cała rodzinka się zajadała, nie tylko Tata. Ciasto jest delikatne w smaku, masa serowa lekko wilgotna, no i przede wszystkim zdrowszy, bo mniej kaloryczny. Polecam wypróbować!

Ciasto:

- 1 i ? szklanki mąki pszennej

- ? szklanki mąki kukurydzianej

- ? kostki margaryny

- i całe jajko

- 4-5 łyżek fruktozy sypkiej

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 1-2 łyżki oleju

- trochę olejku pomarańczowego

Z podanych składników zagnieść kruche ciasto i wyłożyć na dużą tortownicę (wystarczy nawet 1,5 szklanki mąki łącznie... ja z tej ilości zrobiłam spód do ciasta i jeszcze 15 ciasteczek kruchych).

Masa serowa:

- 1 kg chudego twarogu (wydusić w ręczniku i zmielić)

- ? kostki margaryny

- ? szklanki fruktozy sypkiej

- 2 łyżki mąki ziemniaczanej

- 3 żółtka (2 białka na pianę)

- trochę olejku pomarańczowego

- można dodać 2-3 łyżki jogurtu naturalnego

Margarynę utrzeć z fruktozą, dodać żółtka, utrzeć. Dodawać po łyżce sera i dokładnie ucierać. Na koniec mąkę ziemniaczaną i pianę z dwóch białek, delikatnie wymieszać. Masa będzie dość gęsta. Wyłożyć masę na ciasto, wyrównać i piec około 1 godzinę i 10 minut w temp. 200 stopni C. Gotowe ciasto polać polewą z gorzkiej czekolady roztopionej z chudym mlekiem i fruktozą (według upodobań).

post-8290-018993200 1294356748_thumb.jpg

post-8290-046015900 1294356140_thumb.jpg

post-8290-064599700 1294356650_thumb.jpg

post-8290-041620900 1294356943_thumb.jpg

A może ktoś dysponuje innymi przepisami na wypieki dla diabetyków? Byłabym bardzo wdzięczna :wink: Pozdrawiam cieplutko wszystkich Forumowiczów :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.